ТЕХНОЛОГІЇ

Камерафони – смартфони з потужною камерою. Однак для того, щоб конкурувати на сучасному ринку, треба пропонувати продукцiю, яка за своїми характеристиками переважає прилади iнших фiрм.
Історія із залученням величезних інвестицій для Харківського авіазаводу від американської компанії отримала несподіване продовження.

Площа "пластикового острова" у Світовому океані вже перевищила територію США

20.06.2017 00:11
Площа "пластикового острова" у Світовому океані вже перевищила територію США

Сумний прогноз озвучили фахівці ООН. Вони стверджують, що до 2050 року пластику в Світовому океані буде більше, аніж риби, якщо людство не оговтається та не відмовиться від одноразових пляшок, пакетів та посуду.

- Ситуація справді дуже загрозлива, - розповідає газеті Експрес Олександр Чистяков, голова Асоціації рибалок України. - У Тихому океані між Каліфорнією та Гавайськими островами дрейфує "пластиковий острів", який переважно складається з пластмасових відходів цивілізації. Ще недавно маса цього утворення перевищувала 4,5 мільйона тонн, а площа - 34 млн. км2. Казати про нинішні розміри важко, оскільки сміття стрімко накопичується в океані, з кожним днем його все більше й більше. Сьогодні його радше можна назвати великим світовим звалищем. Змиваючи сміття з берегів Північної Америки та Південно-Східної Азії, Світовий океан зносить його по спіралі в центр своєї водяної плоті.

Коли саме почав утворюватися дрейфуючий смітник, точно не відомо, але вперше він був помічений у 50-х роках минулого століття. Висновки екологів невтішні -- позбутися його майже неможливо.

Капітан Чарлз Мур, який брав участь у морських подорожах Морської дослідницької організації "Альгаліта", дійшов висновку, що четверта частина водної поверхні покрита плаваючим пластиковим сміттям. Сьогодні велика тихоокеанська сміттєва ділянка на 90% складається із пластику, загальна маса якого в шість разів перевищує масу природного планктону, а площа - навіть територію США!

За різними оцінками, щороку в Світовий океан людство скидає від 5 до 12 мільйонів тонн пластику. Мине ще декілька років, і на кожні три кілограми риби там припадатиме кілограм пластику, а через двадцять-тридцять років може статися, що риби там буде й менше, аніж поліетиленових пакетів та різного сміття.

- Яка небезпека від пластику?

- Щорічно на кожного мешканця планети припадає не менше як тисяча виготовлених целофанових пакетів. Сумарний їхній випуск становить 6-7 трлн. штук у рік. І майже стільки ж пакетів викидається. При їхньому згорянні виділяється велика кількість вуглекислого газу, який руйнує озоновий шар. Якщо ж утилізація відбувається природним
шляхом, то вона займає понад 400 років, адже бактерій, здатних переробляти полімерні сполуки, із яких складаються поліетиленові пакети, в природі не існує. Виробництво пластмаси збільшується кожного року на 9%.

Всесвітня громадська організація "За природу" встановила, що кожного року від пластикових пакетів тільки в Ньюфаундленді гине більше як тисяча китів, тюленів та черепах. Понад мільйон морських птахів і ссавців помирають через проковтування пластикового сміття, яке вони часто приймають за їжу.

- Чи впливає засміченість океанічних вод на якість риби, яка потім опиняється на нашому столі?

- Вочевидь, що так. У рамках експерименту американські вчені досліджували риб, куплених на ринках в Каліфорнії та Індонезії. Багато з них містили в кишечнику частинки пластику. За словами вчених, пластик, як "губка", вбирає в себе хімікати й переносить їх
в організм риб, вступаючи в хімічну реакцію зі шлунковим соком. Тому ймовірно, що шкідливі речовини в мікроскопічній концентрації можуть бути і в м'ясі риби.

- Чи є вихід із цієї ситуації?

- Потрібно відмовитися від пластикового посуду та поліетиленових пакетів, перейти на екоупакування, тобто пакети, які розкладаються під дією води, ультрафіолетових променів чи інших чинників навколишнього середовища.

Леся ЯСИНЧУК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

o

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter