Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

Площа "пластикового острова" у Світовому океані вже перевищила територію США

20.06.2017 00:11
Площа "пластикового острова" у Світовому океані вже перевищила територію США

Сумний прогноз озвучили фахівці ООН. Вони стверджують, що до 2050 року пластику в Світовому океані буде більше, аніж риби, якщо людство не оговтається та не відмовиться від одноразових пляшок, пакетів та посуду.

- Ситуація справді дуже загрозлива, - розповідає газеті Експрес Олександр Чистяков, голова Асоціації рибалок України. - У Тихому океані між Каліфорнією та Гавайськими островами дрейфує "пластиковий острів", який переважно складається з пластмасових відходів цивілізації. Ще недавно маса цього утворення перевищувала 4,5 мільйона тонн, а площа - 34 млн. км2. Казати про нинішні розміри важко, оскільки сміття стрімко накопичується в океані, з кожним днем його все більше й більше. Сьогодні його радше можна назвати великим світовим звалищем. Змиваючи сміття з берегів Північної Америки та Південно-Східної Азії, Світовий океан зносить його по спіралі в центр своєї водяної плоті.

Коли саме почав утворюватися дрейфуючий смітник, точно не відомо, але вперше він був помічений у 50-х роках минулого століття. Висновки екологів невтішні -- позбутися його майже неможливо.

Капітан Чарлз Мур, який брав участь у морських подорожах Морської дослідницької організації "Альгаліта", дійшов висновку, що четверта частина водної поверхні покрита плаваючим пластиковим сміттям. Сьогодні велика тихоокеанська сміттєва ділянка на 90% складається із пластику, загальна маса якого в шість разів перевищує масу природного планктону, а площа - навіть територію США!

За різними оцінками, щороку в Світовий океан людство скидає від 5 до 12 мільйонів тонн пластику. Мине ще декілька років, і на кожні три кілограми риби там припадатиме кілограм пластику, а через двадцять-тридцять років може статися, що риби там буде й менше, аніж поліетиленових пакетів та різного сміття.

- Яка небезпека від пластику?

- Щорічно на кожного мешканця планети припадає не менше як тисяча виготовлених целофанових пакетів. Сумарний їхній випуск становить 6-7 трлн. штук у рік. І майже стільки ж пакетів викидається. При їхньому згорянні виділяється велика кількість вуглекислого газу, який руйнує озоновий шар. Якщо ж утилізація відбувається природним
шляхом, то вона займає понад 400 років, адже бактерій, здатних переробляти полімерні сполуки, із яких складаються поліетиленові пакети, в природі не існує. Виробництво пластмаси збільшується кожного року на 9%.

Всесвітня громадська організація "За природу" встановила, що кожного року від пластикових пакетів тільки в Ньюфаундленді гине більше як тисяча китів, тюленів та черепах. Понад мільйон морських птахів і ссавців помирають через проковтування пластикового сміття, яке вони часто приймають за їжу.

- Чи впливає засміченість океанічних вод на якість риби, яка потім опиняється на нашому столі?

- Вочевидь, що так. У рамках експерименту американські вчені досліджували риб, куплених на ринках в Каліфорнії та Індонезії. Багато з них містили в кишечнику частинки пластику. За словами вчених, пластик, як "губка", вбирає в себе хімікати й переносить їх
в організм риб, вступаючи в хімічну реакцію зі шлунковим соком. Тому ймовірно, що шкідливі речовини в мікроскопічній концентрації можуть бути і в м'ясі риби.

- Чи є вихід із цієї ситуації?

- Потрібно відмовитися від пластикового посуду та поліетиленових пакетів, перейти на екоупакування, тобто пакети, які розкладаються під дією води, ультрафіолетових променів чи інших чинників навколишнього середовища.

Леся ЯСИНЧУК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

o

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter