Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Анексія? Десь ми вже це чули: у березні 1938 року Третій Рейх окупував Австрію

18.03.2017 17:01
Анексія? Десь ми вже це чули: у березні 1938 року Третій Рейх окупував Австрію

Порушення договору, що гарантував територіальну цілісність сусіду, введення військ без опору населення, псевдореферендум, на якому абсолютна більшість підтримає анексію -- сценарій "аншлюсу" нам уже добре знайомий, пише газета Експрес.

Після цього акту агресії Німеччини вже наступного року почалася Друга світова війна. А що передувало тодішньому “мирному воз’єднанню”? Як воно відбулося? Про це розпитуємо Олександра Палія, відомого експерта-політолога та історика.

-- Чому Третій Рейх вирішив приєднати Австрію?

-- Ідея “аншлюсу” з’явилася ще в ХІХ столітті, коли на підйомі був німецький націоналізм. Згодом він переріс в ідею пангерманізму -- єдності німецької нації. Після приходу до влади Гітлер неодноразово заявляв, що населення Австрії та Німеччини -- це один народ. А 11 березня 1938 року оголосив канцлеру Австрії ультиматум, вимагаючи передати всю повноту влади нацистам.

Політичне керівництво Австрії виступило проти, тоді його скинули в результаті путчу. Наступного ж дня було оголошено про приєднання Австрії до Третього Рейху. Через місяць нацисти організували референдум, на якому 99,73% австрійців підтримали ліквідацію своєї країни.

-- Чому австрійці так легко віддали свою незалежність?

-- Вочевидь, результати були сфабриковані. Окрім того, у Відні був дуже великий вплив німецької “п’ятої колони”. Австрійці симпатизували німцям, з якими “говорили одною мовою”, і не були готові з ними воювати. Гітлер був вмілим оратором і заявляв про те, що австрійці -- такі ж, як і вони, арійці, тому заслуговують на краще майбутнє. А ті, хто не симпатизував, розуміли, що опиратися німецькій армії даремно, бо ніхто не прийде їм на допомогу. Німецьку армію у Відні зустрічали з квітами.

-- Аншлюс був прямо заборонений Сан-Жерменським договором, укладеним після Першої світової війни. Як відреагували на його порушення інші держави?

-- Фактично ніяк. Вони не хотіли нової війни та всіляко її уникали. Британія і Франція, які могли зіграти вирішальну роль у тому, аби зупинити Гітлера, не були готові до цього. Пізніше вони так само заплющили очі на розділ Чехословаччини. Сподівалися, що Гітлер “наїсться”, але не врахували, що апетит приходить під час їди...

-- А Радянський Союз? Відомо, що СРСР навіть надіслав Німеччині ноту протесту...

-- На той час вже йшли переговори Росії з Німеччиною про розподіл сфер впливу в Європі. Через рік це вилилося у пакт Молотова Ріббентропа. Тому ці ноти протесту нічого не значили. Це було не більше, ніж ритуальне дійство для газети “Правда”. Реальні посили Німеччині були зовсім іншими.

-- Що призвело до того, що німецький народ так легко сприйняв нацистські ідеї?

-- Німці обожнюють військову дисципліну, це в них традиційна річ, яка триває тисячоліттями. Поразка в Першій світовій війні боляче вдарила по самолюбству нації. Німці були схильні покладати провину за неї на когось іншого -- соціалістів, євреїв тощо. Гітлер вдало зробив ставку на “освічених негідників”, разом із ними планував переділ світу. Йшлося не лише про збір німецьких земель.

-- Чи доцільно проводити паралелі між аншлюсом і анексією Криму Росією у 2014 році?

-- Деяка схожість є. Ці події схожі концепцією -- тоталітарний режим атакує зброєю і використовує аргумент одномовності. Але є і велика відмінність. Вона полягає в тому, що Австрія -- це держава історична, яка була незалежною ще з ХІІ століття. Крим хоч і був суб’єктом державності кримських татар, але вона була нетривалою і до кінця не сформованою. Тому хоч приєднання Криму й було таким же безумовно штучним, рівняти його з аншлюсом не зовсім коректно.

Назар ЗАДОРОЖНИЙ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

v

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter