ТЕХНОЛОГІЇ

Камерафони – смартфони з потужною камерою. Однак для того, щоб конкурувати на сучасному ринку, треба пропонувати продукцiю, яка за своїми характеристиками переважає прилади iнших фiрм.
Історія із залученням величезних інвестицій для Харківського авіазаводу від американської компанії отримала несподіване продовження.

Анексія? Десь ми вже це чули: у березні 1938 року Третій Рейх окупував Австрію

18.03.2017 17:01
Анексія? Десь ми вже це чули: у березні 1938 року Третій Рейх окупував Австрію

Порушення договору, що гарантував територіальну цілісність сусіду, введення військ без опору населення, псевдореферендум, на якому абсолютна більшість підтримає анексію -- сценарій "аншлюсу" нам уже добре знайомий, пише газета Експрес.

Після цього акту агресії Німеччини вже наступного року почалася Друга світова війна. А що передувало тодішньому “мирному воз’єднанню”? Як воно відбулося? Про це розпитуємо Олександра Палія, відомого експерта-політолога та історика.

-- Чому Третій Рейх вирішив приєднати Австрію?

-- Ідея “аншлюсу” з’явилася ще в ХІХ столітті, коли на підйомі був німецький націоналізм. Згодом він переріс в ідею пангерманізму -- єдності німецької нації. Після приходу до влади Гітлер неодноразово заявляв, що населення Австрії та Німеччини -- це один народ. А 11 березня 1938 року оголосив канцлеру Австрії ультиматум, вимагаючи передати всю повноту влади нацистам.

Політичне керівництво Австрії виступило проти, тоді його скинули в результаті путчу. Наступного ж дня було оголошено про приєднання Австрії до Третього Рейху. Через місяць нацисти організували референдум, на якому 99,73% австрійців підтримали ліквідацію своєї країни.

-- Чому австрійці так легко віддали свою незалежність?

-- Вочевидь, результати були сфабриковані. Окрім того, у Відні був дуже великий вплив німецької “п’ятої колони”. Австрійці симпатизували німцям, з якими “говорили одною мовою”, і не були готові з ними воювати. Гітлер був вмілим оратором і заявляв про те, що австрійці -- такі ж, як і вони, арійці, тому заслуговують на краще майбутнє. А ті, хто не симпатизував, розуміли, що опиратися німецькій армії даремно, бо ніхто не прийде їм на допомогу. Німецьку армію у Відні зустрічали з квітами.

-- Аншлюс був прямо заборонений Сан-Жерменським договором, укладеним після Першої світової війни. Як відреагували на його порушення інші держави?

-- Фактично ніяк. Вони не хотіли нової війни та всіляко її уникали. Британія і Франція, які могли зіграти вирішальну роль у тому, аби зупинити Гітлера, не були готові до цього. Пізніше вони так само заплющили очі на розділ Чехословаччини. Сподівалися, що Гітлер “наїсться”, але не врахували, що апетит приходить під час їди...

-- А Радянський Союз? Відомо, що СРСР навіть надіслав Німеччині ноту протесту...

-- На той час вже йшли переговори Росії з Німеччиною про розподіл сфер впливу в Європі. Через рік це вилилося у пакт Молотова Ріббентропа. Тому ці ноти протесту нічого не значили. Це було не більше, ніж ритуальне дійство для газети “Правда”. Реальні посили Німеччині були зовсім іншими.

-- Що призвело до того, що німецький народ так легко сприйняв нацистські ідеї?

-- Німці обожнюють військову дисципліну, це в них традиційна річ, яка триває тисячоліттями. Поразка в Першій світовій війні боляче вдарила по самолюбству нації. Німці були схильні покладати провину за неї на когось іншого -- соціалістів, євреїв тощо. Гітлер вдало зробив ставку на “освічених негідників”, разом із ними планував переділ світу. Йшлося не лише про збір німецьких земель.

-- Чи доцільно проводити паралелі між аншлюсом і анексією Криму Росією у 2014 році?

-- Деяка схожість є. Ці події схожі концепцією -- тоталітарний режим атакує зброєю і використовує аргумент одномовності. Але є і велика відмінність. Вона полягає в тому, що Австрія -- це держава історична, яка була незалежною ще з ХІІ століття. Крим хоч і був суб’єктом державності кримських татар, але вона була нетривалою і до кінця не сформованою. Тому хоч приєднання Криму й було таким же безумовно штучним, рівняти його з аншлюсом не зовсім коректно.

Назар ЗАДОРОЖНИЙ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

v

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter