ТЕХНОЛОГІЇ

Щодня сотні наших співвітчизників вирушають на роботу за кордон.
Камерафони – смартфони з потужною камерою. Однак для того, щоб конкурувати на сучасному ринку, треба пропонувати продукцiю, яка за своїми характеристиками переважає прилади iнших фiрм.

Умілець створив водяний насос, який працює від сонячного тепла

19.09.2016 19:13
Умілець створив водяний насос, який працює від сонячного тепла

Сонця цього літа було багато! Та й нині, у вересні, стоять теплі, сонячні дні. Більшість з нас просто радіє з гарної погоди. А ось Ігор Білецький спробував "запрягти" це тепло, видобувши з нього практичну користь.  Тож завдяки сонцю він має... воду, пише газета Експрес.

Здавалося б, як таке може бути? "Дуже просто, -- усміхається Ігор Леонідович. -- Треба лише добре знати закони фізики й уміти трохи конструювати". Із конструюванням у пана Ігоря все гаразд -- він має технічну освіту, працює в конструкторській фірмі, та й у вільний час постійно експериментує з технікою. 

"Особливо я захоплююся так званими двигунами Стірлінга, -- пояснює харківський винахідник. -- Такий двигун придумав шотландець Роберт Стірлінг рівно 200 років тому -- у вересні 1816 року". Принцип роботи побудовано на фізичному явищі різниці температур. Робоче тіло періодично нагрівається і охолоджується, і завдяки цьому видобувається енергія. Двигун Стірлінга може працювати не лише від спалювання палива, але і від будь-якого джерела тепла.

"Таким джерелом у мене стало... сонце, -- пояснює пан Ігор. -- Хіба можна нехтувати його теплову енергію? Тож я узявся до праці..." Спочатку умілець зробив маленьку модель сонячного насоса. Потім -- трохи більшу. Коли випробування пройшло успішно, взявся за конструювання вже робочого насоса. З чого він складається? Передовсім з дерев’яного каркаса, який утримує всю конструкцію. Зверху встановлено корпус з 8-міліметрового скла, всередині якого алюмінієві пластини чорного кольору. Чому чорного? Щоби ліпше нагрівалися. Адже треба досягти різниці температур. Сюди ж підведено трубки для води. Вона буде відігравати роль охолоджувача двигуна. Внизу каркаса встановлено поршні  та маховики, які рухатимуть воду по трубці.

"Якихось особливих складнощів у роботі не виникало, -- ділиться чоловік. -- Жодних зварних чи якихось складних технічних робіт тут не потрібно. Обійтися можна дрилем та набором інструментів. Робив я цей двигун  два тижні". Ну а як же все це працює? Експериментатор тут-таки демонструє "сонячний насос" у роботі. Під дією сонячного тепла та холодної води алюмінієві пластини рухаються всередині скляного корпуса, передаючи енергію руху через колінвал до поршнів. А ті качають воду з великого пластикового бутля. По трубці водичка піднімається на кількаметрову висоту і ллється звідти униз. Насос працює -- завдяки сонцю!

"Чим холодніша вода, тим краще качатиметься, -- пояснює винахідник. -- Адже в тому разі різниця температур біде більшою, а це саме те, що треба для хорошої роботи двигуна Стірлінга. Відтак вода тут не лише предмет перекачування, а ще й охолоджувач самого двигуна". Робоча модель пана Ігоря  має наразі невелику потужність -- вона здатна перепомпувати 5 -- 6 літрів за годину. Проте збільшивши площу нагрівальної поверхні, можна в кілька разів збільшити й потужність. А застосовувати такий насос найкраще на городі в суху сонячну погоду. "Кинув шланг у криницю -- і водичка поллється на грядки, -- каже Ігор Білецький. -- А якщо потрібна більша потужність струменя -- можна обладнати на висоті бак і набирати насосом моду туди впродовж дня. А ввечері вже з цього бака більшим напором поливати свою городину. Тож для господарів такий насос -- дуже корисна річ. Погода тепер стає посушливою, тож нехай сонце не лише припікає, а й працює на те, щоби давати воду!"

Сергій БОВКУН

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter