ТЕХНОЛОГІЇ

Щодня сотні наших співвітчизників вирушають на роботу за кордон.
Камерафони – смартфони з потужною камерою. Однак для того, щоб конкурувати на сучасному ринку, треба пропонувати продукцiю, яка за своїми характеристиками переважає прилади iнших фiрм.

На далеких планетах, вважають науковці, також вирує життя

19.09.2016 18:13
На далеких планетах, вважають науковці, також вирує життя

Після спостереження за недавно відкритою екзопланетою Проксима Центавра b (лежить на відстані близько 4,25 світлового року від Землі, у сузір'ї Центавра), астробіологи НАСА дійшли висновку, що вона перебуває в зоні, придатній для життя. А приблизний портрет наших далеких братів по космосу такий: флуоресцентні мікроорганізми, на кшталт бактерій, що плавають у воді, пише газета Експрес.

І раніше вчені висловлювали припущення про наявність на інших планетах різних форм життя. Але які є наукові (фантастичних не бракує) гіпотези щодо того, звідки взялося життя у космосі?

-- Перші науково обгрунтовані версії про це з'явилися ще в минулому столітті, -- розповів Михайло Рябов, кандидат фізико-математичних наук, фахівець з астробіології. -- Так, відомий екзобіолог зі США Карл Саган припускав, а згодом це було підтведжено, що космос не стерильний. Унаслідок вибухів масивних зірок він періодично поповнюється воднем, вуглецем, азотом, киснем, сіркою тощо -- важливиим складниками живих організмів.

А, наприклад, кiлька рокiв тому вченi Центру космiчних польотiв Годдарда (США) з'ясували, що у хвості комет міститься глiцин. Це унікальна амiнокислота, вона входить до складу багатьох бiологiчно активних сполук на нашій планеті. У кометах, як доведено, мiститься i вода. Отже, космос сам продукує цеглинки, з якого згодом може вибудуватися життя. Так, як це, ймовірно, відбувалося на Землі.

-- Але чому ж цього не сталося на iнших планетах Сонячної системи?

-- А ніхто й не стверджує, що життя там не iснувало, -- сказав Володимир Кажанов, астрофізик, науковий співробітник Харківського планетарію. -- За допомогою сучасних телескопiв з iнфрачервоними спектрометрами було одержано данi про присутнiсть метану (це продукт життєдiяльностi бактерiй), води та вуглероду навіть на екзопланетi, що лежить на вiдстанi 150 свiтлових рокiв вiд нас! А молекули речовин, потрібних для бiологiчних процесiв (водень, метан, вуглерод), знаходили на планетах Сонячної системи. Отже, вони не стерильні. І якщо століття тому про наявність позаземного життя наважувалися говорити хіба фантасти, то нині вже науковці розробляють моделі мікрорганізмів, що можуть жити в космосі.

-- Звідки така впевненість, що вони існують?

-- Разом ще з першими місячними зондами у космос потрапляли земні бактерії. Вони не лише не загинули, а й навіть розмножилися. Пiд час експериментiв на МКС було доведено, що ціанобактерiї (пiонери заселення нашої планети) можуть виживати в умовах, близьких до марсiанських. І якщо спиратися на гiпотезу про розвиток життя на Землi внаслідок перенесення з iнших планет "зародкiв життя" завдяки метеоритам, кометам, то висновок очевидний: подiбнi до земних форми мiкроорганiзмiв були і є не лише в Сонячнiй системi, а й поза нею.

-- Але чи є вагомі причини стверджувати, що у Всесвіті існують не лише бактерії, які світяться, а й розумне життя?

М. Рябов:-- Для розвитку складних форм життя потрiбнi особливі передумови, як-от наявнiсть свого Сонця, вiдповiдної температури, атмосфери, твердої поверхнi, магнітного поля тощо -- усього, що посприяло життєдайним процесам на Землi. Але що далі наука заглиблюється в космос, то реальнішими стають планети, схожі на нашу. Залишилося тільки долетіти туди, щоб побачити їх зблизька, і дослідники щороку наближаються до цієї мети.

Ірина КОНТОРСЬКИХ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter