Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Захопити і зруйнувати Запорозьку Січ допоміг козацький старшина

25.05.2018 13:28
Захопити і зруйнувати Запорозьку Січ допоміг козацький старшина
25 травня 1709 року – кривавий день в українській історії. За наказом царя Петра I була повністю знищена Запорозька (Чортомлицька) Січ, пише Експрес-онлайн.
 
"Запорожці на чолі з отаманом Костем Гордієнком у переважній більшості підтримали рішення гетьмана Івана Мазепи про союз із шведським королем Карлом XII та перейшли на його сторону, – розповідає історик Ігор Федик, науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху. – Російський цар подарувати їм цього не міг. За його наказом, у травні до Чортомлицької Січі вирушили три царські полки під керівництвом Петра Яковлєва. Дорогою війська нещадно знищували цілі козацькі села, не жаліючи нікого".
 
Кошового отамана Костя Гордієнка і восьми тисяч запорожців, які готувались до участі у Полтавській битві, тоді на Січі не було. Залишалися тільки старші козаки, ветерани.
 
"Сильного опору вони не могли чинити, проте Яковлєв не взяв Січ із першого разу, – додає історик. – Довкола були викопані рови, які заповнили водою, і перший бій козаки виграли".
 
Полковник Гнат Галаган, представник козацької старшини, перейшов на бік Петра I ще 1708 року. Узявши участь у розгромі Чортомлицької Січі підтвердив свою вірність цареві. Саме він, знаючи організацію на Січі та її околиці, провів війська Яковлєва, та допоміг захопити козацькі укріплення.
 
Сили були нерівними, царські війська увірвались на Чортомлицьку Січ, захопили 36 гармат, зброю, човни. Московський полковник стратив усіх полонених, зруйнував фортецю, спалив курені. Декількох вбитих  повісили на плоти і спустили вниз за течією – на страх іншим.
 
Чортомлицька Січ перестала існувати. Гордієнко з частиною запорожців разом із Мазепою втік на землі, контрольовані Османською імперією, у Бендери. Після смерті Івана Мазепи козаки обрали нового гетьмана – Пилипа Орлика.
 
Головні новини за добу – в нашій щоденній розсилці y Telegram
 
Олена КОВАЛЬСЬКА
 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Y

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter