ТЕХНОЛОГІЇ

Щодня сотні наших співвітчизників вирушають на роботу за кордон.
Камерафони – смартфони з потужною камерою. Однак для того, щоб конкурувати на сучасному ринку, треба пропонувати продукцiю, яка за своїми характеристиками переважає прилади iнших фiрм.

Дуже вигідні ягоди. Експорт лохини та журавлини зріс за останні роки у 20 разів

13.01.2018 15:52

Пов’язане зображення

Лохина та журавлина ведуть перед у рейтингу фруктів та ягід, які вивозять за кордон, випередивши навіть яблука i кісточкові. 35% продажів припали саме на них. На експорті журавлини та лохини наші фермери заробили 8,5 млн. доларів! А за останні чотири роки лише продаж лохини за кордон зріс у 20 разів!
 
– Чому ж наші ягоди йдуть на експорт у таких великих обсягах?
 
– Щодо пожвавлення експорту лохини, то секрет простий, – відповідає Тетяна Гетьман, експертка плодоовочевого ринку Східної Європи. – Швидкими темпами зростає її виробництво. Якщо у 2016 році загальна площа промислових плантацій під цiєю рослиною родини брусницевих у нас становила лише 700 га, то цього року – 1,5 тисячi га. За приблизними даними, цьогорічний врожай лохини перевищив 2,5 тисячi тонн. Він міг би бути й більшим, якби не весняні
заморозки.
 
До речі, за даними ФАО, польські фермери вирощують лохину на площі 3,5 тисячi га, іспанські – 2,5 тисячi га, німецькі – 2 тисячi га.
 
– Скільки лохини продаємо на закордонні ринки? 
 
– За перші дев'ять місяців минулого року експортували майже 2 тисячі тонн цих ягід. Це приблизно в півтора раза більше, ніж за аналогічний період 2016 року (1,3 тисячі тонн). 60% зiбраної лохини продали до Європи (Нідерланди, Велика Британія), решту – до Білорусі (де-факто реекспорт до Росії). Ця ягода є дорогою для внутрішнього споживання, тому 90% врожаю ми експортуємо.
 
А основними покупцями замороженої журавлини стали Молдова та Німеччина (уся вітчизняна червона ягода, яка експортується, – дикоросла).
 
– За якими цінами продавали ягоди за кордон?
 
– У поточному сезоні мінімальна ціна на лохину в господарствах була на рівні 90 – 100 грн/кг (2,87 – 3,19 євро/кг). У торговельних мережах темно-синю ягоду пропонували по 180 – 200 грн/кг (5,74 — 6,38 євро/кг). На експорт господарства відправляли лохину в розпал сезону по 150 – 180 грн/кг (4,78 – 5,74 євро/кг). Ціни трималися на високому рівні, бо в Європі був неврожай лохини. Кілограм свіжих ягід журавлини реалізовували по 50 – 70 гривень.
 
– Якщо європейці купують наші ягоди, отже, і ціна, і якість їх влаштовує?
 
– З якістю, звісно, бувають проблеми. Однак нові плантації лохини закладалися вже з урахуванням європейських вимог. Наші найбільші господарства отримали сертифікат Global Gap, завдяки якому можна продавати свіжу лохину навіть у супермаркетах Великобританії. А цей ринок дуже вимогливий щодо якості та безпеки.
 
– Чи збільшуватимуть площі під лохиною у наступні роки? 
 
– Однозначно, бо ця ягода дуже рентабельна: можна досягати і 150 – 300% прибутку. Гадаю, з часом внутрішня ціна на лохину знижуватиметься, бо виробництво зростатиме. У наступні роки вступатимуть у фазу плодоношення нові плантації. Самостійно сформувати експортний обсяг власникам невеликих ділянок буде важко, тому вони орієнтуватимуться на внутрішній ринок, де конкуренція зростатиме, відтак – знижуватиметься ціна.
 
Леся ЯСИНЧУК, Експрес
 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

A

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter