ТЕХНОЛОГІЇ

Камерафони – смартфони з потужною камерою. Однак для того, щоб конкурувати на сучасному ринку, треба пропонувати продукцiю, яка за своїми характеристиками переважає прилади iнших фiрм.
Історія із залученням величезних інвестицій для Харківського авіазаводу від американської компанії отримала несподіване продовження.

Україні не варто загострювати відносини з сусідами - експерт

19.11.2017 16:07
Україні не варто загострювати відносини з сусідами - експерт

Професор Iгор Тодоров вважає: загострювати вiдносини з країнами-сусiдами через iсторичнi чи мовнi суперечностi не варто

Новий скандал спалахнув через розсекреченi офшори світових топ-посадовцiв. У списку тих, хто "засвiтився" у документах, значаться й українськi полiтики, серед них - i Петро Порошенко.

Соратники Президента переконують, що той жодних незаконних дiй не вчиняв. Мовляв, представники "Рошену" хотiли вивести компанiю в офшор не для того, щоб мiнiмiзувати податки вiд продажу, а щоби знайти покупцiв на європейських майданчиках. Натомiсть уряди деяких європейських держав, зокрема Нiмеччини i Британiї, вже пообiцяли використати матерiали, щоб розслiдувати відмивання грошей та несплату податкiв у їхнiх країнах.

Цi та iншi подiї, якi сколихнули свiт, обговорюємо з  Iгорем Тодоровим, професором кафедри мiжнародних студiй та суспiльних комунiкацiй Ужгородського нацiонального унiверситету, доктором iсторичних наук.

- Як вважаєте, чи може скандал iз викриттям рахункiв в офшорах серйозно вдарити по репутацiї когось iз топ-чиновникiв, якi фiгурують у документах журналiстiв-розслiдувачiв?

- Як на мене, тут кожен випадок треба розглядати окремо. Серед iншої була iнформацiя про виведенi в офшори грошi королеви Великої Британiї Єлизавети II. Але навряд чи до таких дiй вона вдавалась сама. Цiлком можливо, це справа рук розпорядникiв її коштiв. А сама королева могла й не здогадуватись про такi операцiї. Тому говорити про наслiдки для фiгурантiв скандальних документiв можна буде лише в разi, якщо суд визнає, що грошi в офшори той чи той посадовець виводив, щоб ухилитись вiд сплати податкiв i таке iнше.

Щодо найвищих посадових осiб нашої держави така інформація з'являлась неодноразово. Але серйозних розслiдувань нiхто не проводить, не з'ясовує, знав чи не знав власник про операцiї з його грошима або компанiями. Принаймнi наш Президент публічно заявив, що передав свою корпорацiю "Рошен" у слiпий траст, не надто контролює, що з нею вiдбувається. Тому думаю, що в нашiй країнi нiяких полiтичних наслiдкiв для посадовцiв не буде. Зрештою, як i для бiльшостi людей, якi фiгурують у скандальних документах. Бо на етапi досудового розслiдування вони, очевидно, доведуть, що не мали нiякого стосунку до тих операцiй.

- У Дональд Трампа нинi найнижчий рейтинг з-помiж усiх його попередникiв. Понад те, у Вашингтонi дедалi частiше виступають iз закликами щодо iмпiчменту президента. На ваш погляд, наскiльки ймовiрна його вiдставка?

- У полiтичнiй, публiцистичнiй площинi про це можуть говорити. Але у правовiй площинi пiдстав для iмпiчменту нема. Зауважу, що процедура вiдставки у Штатах доволi складна. Потрiбнi розслiдування, окреме голосування в Палатi представникiв, у Сенатi. Зважаючи ж на те, що президент усе-таки представляє Республiканську партiю, яка має бiльшiсть в обох палатах, знайти беззастережну пiдтримку iмпiчменту буде важко.

Iнша рiч, якщо триватиме розслiдування щодо втручання Росiї в американськi вибори i якщо будуть стовiдсотковi докази того, що Трамп про це знав. Тодi вiн може втратити посаду. Як це було 1974 року з президентом Рiчардом Нiксоном - пiсля так званого Вотергейтського скандалу (про корупцiю в його адмiнiстрацiї). Тодi до iмпiчменту не дiйшло, але Нiксон сам подав у вiдставку.

- Днями мiнiстр закордонних справ Польщi Вiтольд Ващиковський, заявив, що Україна, перебуваючи у вiйнi з Росiєю, "використовує" Варшаву, сподiваючись на постiйну її пiдтримку i заплющуючи очі на iсторичнi й освiтнi проблеми. Як варто розцiнювати таку заяву?

Чи не розсваримося ми з поляками ще бiльше?

- На жаль, iсторичнi суперечностi мiж Києвом та Варшавою є i, найiмовiрнiше, будуть. Сподiваюся лише на те, що нашi урядовцi, дипломати, полiтики не переходитимуть на таку саму мову ультиматумiв, як поляки. Не говоритимуть, що в державних структурах Польщi не має бути людей з антиукраїнськими поглядами.

Як ми знаємо, польський президент Анджей Дуда заявив, що присутнiсть в українськiй владi людей з антипольськими поглядами неприйнятна.

Нам спокiйно треба доводити: нинi триває вiйна за нашу незалежнiсть i, можливо, за збереження незалежностi Європи та Польщi зокрема. Залишається актуальною фраза Юзефа Пiлсудського: "Немає вiльної Польщi без незалежної України". Сподiваюся, мiж країнами триватиме дiалог, збережеться взаєморозумiння.

- Очiльник НАТО Єнс Столтенберг нарештi визнав, що Україна справдi прагне повноцiнного вступу до Альянсу. Деякi експерти вважають цю заяву мало не iсторичною. Як ви гадаєте, чи більше тепер буде в нас можливостей для iнтеграцiї до НАТО?

- Стверджувати, що це iсторична заява, не варто. Але все-таки про позитивнi тенденцiї у спiвпрацi з Альянсом можна говорити. Сподiваюся, Україна набуде статусу аспiранта у вiдносинах з НАТО, який передбачає iнтенсифiкований дiалог щодо членства. До слова, такий статус має Грузiя, у якої 20 вiдсоткiв території нинi окупованi.

- А чи не завадять нам країни-сусiди, ображенi через новий освiтнiй закон, якi обiцяють блокувати наш вступ до НАТО?

- Думаю, нам треба не втрачати спокою i дочекатися рішення Венецiйської комiсiї. Я сподiваюся, що загострення з нашими сусiдами стосовно статтi освiтнього закону буде згладжене. I що в тому-таки НАТО знайдуться аргументи для Угорщини не блокувати зближення України з Альянсом.

Наталiя ВАСЮНЕЦЬ, Експрес

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Y

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter