Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Оприлюднені послання славнозвісної Роксолани дещо по-новому розкривають її постать

22.09.2017 16:01
Оприлюднені послання славнозвісної Роксолани дещо по-новому розкривають її постать
Сулейман Пишний прожив із Роксоланою 38 років, 20 із яких провів на війні. Чоловік майже не бував удома, тож українська дружина часто писала йому листи. А нещодавно 11 послань Роксолани, серед яких і два дипломатичні, переклали українською, пише газета "Експрес".
 
-- Цікаво, де знайшли ці листи?
 
-- На них випадково натрапили турецькі дослідники ще у 1950-х роках, -- розповідає Олександра Шутко, кандидат мистецтвознавства, яка й переклала унікальні послання і тепер написала про це дослідження книжку. -- Тоді знайшли 11 листів: вісім любовних і три дипломатичні. Однак, гадаю загалом таких послань було сотні -- адже Роксолана писала султанові, який був у походах, регулярно -- раз на два тижні або раз на півтора місяця".
 
-- Про що саме Роксолана писала султанові?
 
-- У посланнях вона оповідала, як туга за коханим крає її серце. Писала про свої страждання, про те, як їй важко без чоловіка.
 
У листах Роксолана називала Сулеймана Пишного дуже лагідно: "світло мого життя з ангельським обличчям", "душе моєї душі, мій повелителю", "сонце", "лікарю моєї душі". Натомість про себе казала -"сиротина", "безпорадна рабиня", "нещасна наложниця". А в одному із послань назвала себе "згорілою від вогню розлуки, з печінкою, що перетворилася на кебаб".
 
Роксолана надсилала Сулейманові свої вірші. До речі, зберігся і його вірш, де султан звертається до Роксолани "моя руденька", "мій апельсин", "моя свіча".
 
-- Цікаво!
 
-- Також у своїх листах жінка розповідала про те, що відбувається у палаці. Писала про дітей. В одному з листів докладно розповідає про операцію на спині сина Джахангіра, адже відомо, що він народився з горбом.
 
-- А кому Роксолана писала дипломатичні листи?
 
-- Два листи адресовано польському королеві Сигізмунду ІІ Августу та один -- перській принцесі Султан Бейгюм. Цікаво, що коли Роксолана писала ці послання, то Султан уже повернувся з походу і був поруч. Ті листи -- це домовленості про мирні угоди. Роксолана й сестра перського шаха виступали "голубами миру". Писали, що треба дружити й докладати усіх зусиль, аби не воювати одні з одними.
 
-- Яким був її почерк?
 
-- Дуже дрібненьким. Зрідка, але все ж допускала помилки. Наприклад, пом'якшувала дзвінкі османські звуки. Що не дивно, адже мова тодішніх українців була значно м’якшою у порівнянні з османською.
 
-- Які нові риси славнозвісної українки ви виявили, переклавши ці листи?
 
-- Виявляється, що Роксолана була інтриганткою! Адже у листах, скажімо, просила султана не довіряти його другові -- Ібрагіму-паші. Мала на те свої причини, бо ж обоє були наближеними до правителя й змагалися за його прихильність. Після таких застережень дружини Ібрагіма стратили.
 
А ще можна стверджувати, що Роксолана була дуже ревнивою. Приміром, у листах йдеться, як вона через ревнощі до однієї з наложниць, випила парфуми, які надіслав султан.
 
Ці листи також є підтвердженням того, що Сулейман не шкодував грошей дружині. Вона неодноразово дякує йому за це. Відомо, що одного разу чоловік надіслав українці 5 тисяч флоринів, тобто 750 тисяч доларів!
 
-- А чи були згадки у цих посланнях про Україну?
 
-- Про Батьківщину жодної згадки в епістолярній спадщині Роксолани нема. Тож чи справді вона була такою патріоткою, як багато хто вважає, важко сказати.
 
Юлія ГОЛОДРИГА

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Y

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter