ТЕХНОЛОГІЇ

Камерафони – смартфони з потужною камерою. Однак для того, щоб конкурувати на сучасному ринку, треба пропонувати продукцiю, яка за своїми характеристиками переважає прилади iнших фiрм.
Історія із залученням величезних інвестицій для Харківського авіазаводу від американської компанії отримала несподіване продовження.

Оприлюднені послання славнозвісної Роксолани дещо по-новому розкривають її постать

22.09.2017 16:01
Оприлюднені послання славнозвісної Роксолани дещо по-новому розкривають її постать
Сулейман Пишний прожив із Роксоланою 38 років, 20 із яких провів на війні. Чоловік майже не бував удома, тож українська дружина часто писала йому листи. А нещодавно 11 послань Роксолани, серед яких і два дипломатичні, переклали українською, пише газета "Експрес".
 
-- Цікаво, де знайшли ці листи?
 
-- На них випадково натрапили турецькі дослідники ще у 1950-х роках, -- розповідає Олександра Шутко, кандидат мистецтвознавства, яка й переклала унікальні послання і тепер написала про це дослідження книжку. -- Тоді знайшли 11 листів: вісім любовних і три дипломатичні. Однак, гадаю загалом таких послань було сотні -- адже Роксолана писала султанові, який був у походах, регулярно -- раз на два тижні або раз на півтора місяця".
 
-- Про що саме Роксолана писала султанові?
 
-- У посланнях вона оповідала, як туга за коханим крає її серце. Писала про свої страждання, про те, як їй важко без чоловіка.
 
У листах Роксолана називала Сулеймана Пишного дуже лагідно: "світло мого життя з ангельським обличчям", "душе моєї душі, мій повелителю", "сонце", "лікарю моєї душі". Натомість про себе казала -"сиротина", "безпорадна рабиня", "нещасна наложниця". А в одному із послань назвала себе "згорілою від вогню розлуки, з печінкою, що перетворилася на кебаб".
 
Роксолана надсилала Сулейманові свої вірші. До речі, зберігся і його вірш, де султан звертається до Роксолани "моя руденька", "мій апельсин", "моя свіча".
 
-- Цікаво!
 
-- Також у своїх листах жінка розповідала про те, що відбувається у палаці. Писала про дітей. В одному з листів докладно розповідає про операцію на спині сина Джахангіра, адже відомо, що він народився з горбом.
 
-- А кому Роксолана писала дипломатичні листи?
 
-- Два листи адресовано польському королеві Сигізмунду ІІ Августу та один -- перській принцесі Султан Бейгюм. Цікаво, що коли Роксолана писала ці послання, то Султан уже повернувся з походу і був поруч. Ті листи -- це домовленості про мирні угоди. Роксолана й сестра перського шаха виступали "голубами миру". Писали, що треба дружити й докладати усіх зусиль, аби не воювати одні з одними.
 
-- Яким був її почерк?
 
-- Дуже дрібненьким. Зрідка, але все ж допускала помилки. Наприклад, пом'якшувала дзвінкі османські звуки. Що не дивно, адже мова тодішніх українців була значно м’якшою у порівнянні з османською.
 
-- Які нові риси славнозвісної українки ви виявили, переклавши ці листи?
 
-- Виявляється, що Роксолана була інтриганткою! Адже у листах, скажімо, просила султана не довіряти його другові -- Ібрагіму-паші. Мала на те свої причини, бо ж обоє були наближеними до правителя й змагалися за його прихильність. Після таких застережень дружини Ібрагіма стратили.
 
А ще можна стверджувати, що Роксолана була дуже ревнивою. Приміром, у листах йдеться, як вона через ревнощі до однієї з наложниць, випила парфуми, які надіслав султан.
 
Ці листи також є підтвердженням того, що Сулейман не шкодував грошей дружині. Вона неодноразово дякує йому за це. Відомо, що одного разу чоловік надіслав українці 5 тисяч флоринів, тобто 750 тисяч доларів!
 
-- А чи були згадки у цих посланнях про Україну?
 
-- Про Батьківщину жодної згадки в епістолярній спадщині Роксолани нема. Тож чи справді вона була такою патріоткою, як багато хто вважає, важко сказати.
 
Юлія ГОЛОДРИГА

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Y

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter