Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

За офіційними даними, рівень грамотності в Україні — 99%. Та чи справді це так?

14.09.2017 11:02
За офіційними даними, рівень грамотності в Україні — 99%. Та чи справді це так?
За даними ЮНЕСКО, читати й писати на нашій планеті взагалі не вміє близько 800 мільйонів людей. Українці ж, як свідчать дослідження, грамотні майже на сто відсотків, пише газета "Експрес".
                                                        
Але як же так? Щодня ми зауважуємо сотні помилок у соцмережах, рекламі та оголошеннях. То хіба можна можна вважати, що українці справді добре знають свою мову? І взагалі, що входить у поняття "грамотність"?
 
Про це говоримо із Сергієм Різником, доцентом, завідувачем кафедри української мови і прикладної лінгвістики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
 
-- То скільки грамотних в Україні?
 
-- За даними останнього перепису населення, в Україні рівень грамотності перевищує 99%, тобто наближається до абсолютної грамотності. Це співвідношення кількості всього населення країни до кількості мешканців, які здобули базову чи повну середню освіту. Але, по-перше, останній перепис населення у нас проводився ще в далекому 2001-му, тому цифри трохи застарілі. А по-друге, якщо грамотність розуміти не як елементарну писемність, а як достатню освіченість особи, то можна напевне сказати, що нам ще рано звітувати про грамотність наших громадян.
 
-- А як визначають рівень грамотності? Що це взагалі таке?
 
-- Це поняття має декілька значень. Перше і основне -- той, хто вміє читати і писати, тобто письменний. Є й інше значення: той, хто не робить помилок у писемній чи усній мові. Та вже не тільки це важливе!
 
Нині грамотною людиною можемо назвати того, хто, як мінімум, успішно закінчив середню школу, має навички роботи з комп’ютером, без помилок може написати текст рідною мовою і спілкується хоча б однією іноземною. Крім того, грамотність передбачає вміння вправно користуватися сучасними розумними пристроями та орієнтуватися в інформаційних потоках. А таких людей у нас, на жаль, ще не так багато.
 
-- Чи впливає рівень грамотності на рівень розвитку країни?
 
-- Що вища грамотність, то вищі свідомість та інтелектуальний рівень людини. Люди, які мають великий словниковий запас, відзначаються правильною і багатою мовою, часто досягають більшого успіху в найрізноманітніших сферах діяльності. А успішні люди значно рідше скоюють кримінальні злочини, ніж невдахи
і двієчники.
 
-- Які типові помилки роблять українці?
 
-- Більшість поширених помилок пов’язана з русизмами. Наприклад, в усному мовленні часто можна почути взяті з російської мови словесні форми вітання, прощання (здрасті, прівєт, пока, досвідання, поздравляю), слова на виявлення емоційних оцінок (канєшно, наврядлі, обізатєльно, навєрно, допустім).
 
Серед граматичних помилок -- неправильні відмінкові закінчення іменників: по округам, по містам і селам, дякую вас (замість по округах, по містах і селах, дякую вам).
 
-- Як підвищити свій рівень грамотності?  
 
-- Потрібно визначити свої слабкі місця та прогалини. Визначити, над чим треба треба попрацювати передусім: над орфографією чи пунктуацією, граматикою чи красномовством. А далі -- читати класичну літературу, вдумливо, без поспіху. Не "ковтати" сторінки, а звертати увагу на будову речень, зворотів, на засоби логічного впорядкування думок, вираження емоцій, оцінок, на формули ввічливості тощо. Ще один шлях до грамотності -- зазирати у словник. Якщо вам трапилося незрозуміле чи маловживане слово -- перевірте його значення. Для тренування пам’яті, розширення загальної ерудиції та словникового запасу дуже корисно вправлятися в розв’язуванні кросвордів, ребусів, інших словесних головоломок.
 
Також корисним є слухання аудіокнижок та записів театральних постановок. Таке аудіювання допоможе виробити правильну вимову, вміння наголошувати слова, інтонувати фрази. А взагалі, хай який текст доводиться писати, старайтеся написати його правильно. Це важливо!
 
Вікторія СЕРЕДА

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Y

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter