Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Що насправді криється за ініціативою Президента Порошенка запросити блакитні шоломи на схід України

12.09.2017 12:30
Що насправді криється за ініціативою Президента Порошенка запросити блакитні шоломи на схід України
З ідеєю введення миротворчої місії на Донбас Президент виступить на найближчому засіданні Генасамблеї ООН. Хоча сам глава держави визнає, що реалізувати таку ініціативу нелегко.
 
“Питання миротворчої місії ООН та озброєної місії ОБСЄ просувається досить важко, - наголосив глава держави. - Усе впирається в категоричне небажання Російської Федерації встановити мир на Донбасі. Ба більше, категоричне небажання дати Україні спокій".
 
Президент зауважив, що Росія є постійним членом Радбезу ООН і володіє правом вето. “Але це ж не означає, що ми не повинні прагнути такого рішення", - зазначив глава держави.
 
Що цікаво, російський президент Володимир Путін вирішив підхопити цю ініціативу й навіть анонсував внесення Росією проекту відповідної резолюції в ООН. Щоправда, під миротворчою місією очільник Кремля має на увазі людей, які б піклувалися про безпеку представників ОБСЄ в зоні конфлікту і розташовувалися б не на українсько-російському кордоні, а на лінії розмежування...
 
Тож наскільки ймовірна поява блакитних касок ООН на сході України? Чи це тільки один із піар-ходів Президента?
 
Про це ми запитали експерта з міжнародних питань Вадима Трюхана та політолога Михайла Басараба.
 
- Чи можемо сподіватися, що миротворці Організації Об'єднаних Націй допоможуть нам встановити мир на Донбасі?
 
В. Трюхан: - Ідея введення миротворчої місії під егідою ООН не нова. Її обговорюють як мінімум протягом останніх двох років. І той факт, що Президент Петро Порошенко знову поновлює цю ідею, свідчить: немає жодних сподівань на те, що вдасться досягти врегулювання конфлікту, згідно з Мінськими домовленостями.
 
М. Басараб: - Миротворча місія на Донбасі в тому форматі, в якому вона потрібна Україні, не реалістична з двох міркувань. По-перше, рішення про відрядження миротворчої місії ухвалює Рада Безпеки Організації Об'єднаних Націй, де Росія має право вето. Зрозуміло, що Москва підтримає лише такий формат миротворчої місії, який влаштовуватиме її і, відповідно, не влаштовуватиме Україну.
 
По-друге, організаційно та фінансово ООН, яка переживає не найкращі часи (це визнає навіть керівництво організації), не спроможна спорядити таку місію на схід України. Спеціалісти підрахували, що, з огляду на географію та масштаб протистояння, на Донбас слід відрядити приблизно 40 -- 50 тисяч миротворців. Зрозуміло, їх треба забезпечити і в матеріально-технічному плані, і просто постійним фінансуванням зарплат, логістики та інших поточних витрат.
 
- Наскільки висока ймовірність того, що Росія заблокує рішення про введення миротворчої місії на засіданні Ради Безпеки ООН?
 
В. Трюхан: - Завдання українського Президента й української дипломатії - досягти консенсусу між рештою членів Ради Безпеки ООН. Адже якщо всі в Радбезі ООН будуть “за”, а Росія “проти”, відкриється шлях для запровадження секторальних санкцій проти Москви, а саме - ембарго на постачання нафти й газу, відімкнення від міжнародної міжбанківської системи SWIFT і так далі. Для Путіна в рази зросте небезпека того, що Росія буде неспроможна забезпечити соціально-економічну стабільність у державі, фінансово підтримувати війну на Донбасі й утримувати Крим. Отже, якщо Україні вдасться домогтися консолідації позиції всіх членів Радбезу ООН (а я впевнений, що вони якраз зацікавлені у врегулюванні конфлікту), то з'являться шанси на реалізацію цієї ідеї.
 
- Що, на ваш погляд, може підштовхнути державу-агресора до згоди на присутність миротворців на Донбасі?
 
В. Трюхан: - Путін уже відчуває, що ситуація у глухому куті. Що далі, то вищою стає ціна за розв'язану війну для Росії, то більше псуються відносини зі США, зокрема в політико-дипломатичному сенсі. Для Путіна це буде спосіб перед виборами показати, що він не кровожерливий диктатор, а лідер, який може іти на компроміси. Для України ж це - можливість повернення контролю над Донбасом на наших умовах, а не на тих умовах, які нам намагається нав'язати Москва.
 
Щоправда, тут є одна проблема. Коли ми говоримо про миротворчу місію, то безпідставно оминаємо увагою цивільний компонент. Досвід врегулювання конфлікту в Хорватії, Косові, деяких африканських країнах свідчить, що треба говорити про два компоненти: цивільний і військовий.
 
- А яка між ними різниця?
 
В. Трюхан: - Цивільний - це тимчасова адміністрація під егідою ООН, яка з чітко визначеним мандатом і на чітко визначений термін перебирає на себе відповідальність за керування ситуацією у зоні конфлікту, зокрема за соціально-економічну, гуманітарну сфери та за підготовку до виборів. І військовий компонент - це миротворчий контингент, який забезпечить діяльність тимчасової адміністрації і який слугуватиме інструментом для розведення сторін та запобігання ескалації конфлікту.
 
Президент Петро Порошенко під час сесії Генасамблеї мав би поставити питання про введення двох компонентів місії ООН - цивільного і військового. Зауважу: після ухвалення такого політичного рішення, щоб місія ООН на Донбасі запрацювала, потрібно від шести місяців до року.
 
М. Басараб: - ООН зазвичай відряджає миротворчу місію у регіони, де відбуваються громадянські конфлікти. Якщо Порошенко говорить про миротворчу місію ООН, то таким чином посилює визнання внутрішньоукраїнського конфлікту або громадянського протистояння. Ми ж розуміємо, що йдеться про війну між державами, і миротворча місія в цьому випадку навряд чи може зарадити. Допомогти в цій ситуації можуть лише жорсткі та дієві заходи щодо держави-агресора.
 
На мій погляд, розмови про миротворчу місію на Донбасі - не більш ніж фантазії українського Президента. Ця тема активізувалася через те, що немає ніякого прогресу у врегулюванні ситуації на Донбасі. Треба розуміти: ми на території Донецької та Луганської областей маємо не громадянський конфлікт, а вторгнення Росії на територію України, як у ситуації з Кримом. Тож рівень ескалації на Донбасі залежить суто від політичних рішень і політичної волі керівництва Російської Федерації.
 
Керівництво ж України послідовно намагається не визнавати цього або визнавати у якийсь гібридний спосіб. І для того, щоб не виглядало так, що ситуація зависла у невизначеності, Президент висуває ініціативу введення миротворчої місії. Як на мене, він це робить винятково з іміджевих міркувань, не переймаючись особливостями реалізації відповідної ідеї.
  
Наталія ВАСЮНЕЦЬ, Експрес

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

N

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter