Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Дослідники знайшли ясла динозаврів

30.08.2017 07:01
Дослідники знайшли ясла динозаврів

Вивчивши скам'янілості 24 дитинчат, "врослих" в гірську породу, палеонтологи з Пенсильванського університету припустили, що це ясла динозаврів, де за малюками стежила доросла "няня". Свої висновки вчені представили в журналі Cretaceous Research і в прес-релізі університету, пише Лента.ру.

Шматок породи зі скам'янілими рештками травоїдних пситтакозаврів був виявлений в геологічній формації Ісянь (провінція Ляонін, північно-східний Китай). Стисло знахідку описали ще в 2004 році, але американські вчені вирішили обстежити її методом рентгенівської дифракції, а також під мікроскопом.

Аналіз породи показав, що вона складається зі з'єднань вулканічного походження. Тобто ящірки загинули в потоці речовини після виверження вулкана.

Орієнтація їхніх хребтів в одному і тому ж напрямку також говорить на користь даної гіпотези. Оскільки на кістках динозаврів не виявлено слідів теплового впливу, вчені вирішили, що ящірки загинули в лахарі - грязьовому потоці, який виникає при змішуванні розпеченого вулканічного матеріалу з дощем, осколками льодовиків і водами річок.

24 дитинчати пситтакозаврів (їхній вік визначили в 120 мільйонів років) були приблизно однакового розміру. Спочатку вчені вважали, що це ембріони, які не встигли вилупитися з яйця, проте ніяких слідів шкаралупи в породі не виявили. Крім того, кістки кінцівок динозаврів надто розвинені для стадії ембріона.

Крупний череп був також міцно "втоплений" в породі - мабуть, він потрапив туди не випадково. Судячи з розмірів черепа, його власникові в момент смерті було 4-5 років. Статевої зрілості ящірки цього виду досягали у 8-9 років, тож дана особина не могла бути батьком дитинчат. Можливо, це був їхній старший брат (чи сестра), що став "нянею" для новонароджених пситтакозаврів.

Вчені не можуть з повною упевненістю сказати, що це зібрання останків являє собою "гніздо" - потомство однієї пари батьків. Тільки більш ретельний аналіз мікроструктури кісток допоможе відповісти на питання, чи не перебували всі ящірки на тій самій стадії розвитку і, отже, вилупилися одночасно.

 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

o

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter