Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Мiнiмальнi цiни на алкоголь зростуть

21.08.2017 07:11
Мiнiмальнi цiни на алкоголь зростуть

Cто грамiв знову подорожчає. Кабмiн ухвалив постанову, яка передбачає пiдвищення мiнiмальних оптово-вiдпускних та роздрiбних цiн на окремi види алкогольних напоїв. Документ набуває чинностi через десять днiв пiсля опублiкування. Тож новi цiнники на спиртне в магазинах побачимо вже наприкiнцi серпня.

Роздрiбнi цiни на горiлку та лiкеро-горiлчанi вироби збiльшаться на 14 -- 19,41%, на вiскi, ром та джин -- на 6,5 -- 6,6%, на коньяк (брендi) -- на 12,3 -- 29,1%, на вина з додаванням спирту, iгристi вина -- на 7,1 -- 13,3%, пише газета Експрес.

Вартiсть пiвлiтрової пляшки горiлки зросте на 9,77 грн -- iз 69,78 до 79,55 гривнi. На коньяк "тризiрковий" мiнiмальнi роздрiбнi цiни становитимуть 119,46 грн, "чотиризiрковий" -- 129,03 грн, "п'ятизiрковий" -- 138,5 за пляшку 0,5 лiтра. Мiнiмальна цiна виноградного вина пiдвищиться з 33 грн до 37 грн, крiпленого вина та вермуту -- з 42 до 45 грн, iгристого вина -- з 69,9 до 79,19 грн.

Востаннє уряд пiдвищував мiнiмальнi цiни на спиртне в листопадi 2016 року.

-- Пiдвищення мiнiмальних цiн на алкогольнi напої вигiдне виробникам та уряду, -- пояснює експерт ринку Iгор Товкач. -- Поясню чому. З 1 березня зросли акцизи на спиртне. Виробники цьому не дуже зрадiли, бо збiльшилося навантаження на гаманець покупцiв. Виробники тих напоїв, велика частка яких перебуває в тiнi, а це насамперед горiлка та вино, втратили свої прибутки, бо вони дуже програють тiньовикам. Адже нинi в iнтернетi можна купити горiлку й за 20 гривень.

Тому вони самi iнiцiювали пiдвищення мiнiмальних роздрiбних цiн на спиртне, щоб не працювати на збиток на тлi дуже великого зростання тiньового ринку та незавантаженостi виробничих потужностей. За шiсть мiсяцiв горiлка втратила майже 20% минулорiчного виробництва. За даними ВООЗ, легальне споживання алкогольних напоїв в Українi становить 12,8 лiтра на особу на рiк, з них споживання легального спиртного -- тiльки 5 лiтрiв на особу, тобто 7,8 лiтра -- це тiньове спиртне.

Збiльшення мiнiмальної цiни вплине й на зростання надходжень вiд ПДВ. Тому це вигiдно й уряду. А програє, звичайно, покупець, який буде змушений платити вищу цiну за спиртне.

-- Якщо зросте вартiсть спиртних напоїв, то, напевно, його споживання впаде?

-- Очевидно. Але тi споживачi, якi дбають про своє здоров'я й не купують нелегальне спиртне, не матимуть iншого вибору, нiж заплатити за пляшку на 10 гривень бiльше.

-- Чи побачимо й надалi зростання цiн на алкогольнi напої?

-- Доти, доки знову не зростуть акцизи, не думаю, що збiльшуватимуть мiнiмальнi цiни. Але знаємо, що є iнiцiатива уряду пiдвищити наступного року акцизи на алкогольнi напої на рiвень iнфляцiї, тобто на 11,2%. Виробники знову бiгатимуть за урядом з проханням, щоб вiн збiльшив мiнiмальну роздрiбну цiну на спиртне.

-- Можливо, люди перейдуть на самогон?

-- У загальнiй структурi споживання спиртного вiн займає незначну частку. Нелегальне спиртне -- це переважно напої, якi виробляють з державного спирту. У нас працює всього-на-всього десять спиртозаводiв. Але, за пiдрахунками уряду, за вiсiм мiсяцiв минулого року нелегальний спирт становив 45% загального виробленого в Українi продукту. Тобто перше джерело нелегальних алкогольних напоїв -- спирт, який виробляють на наших спиртових заводах. Є ще нелегальний iмпорт iз Росiї та Молдови. Загалом за минулий рiк у тiнi перебувало 60% алкогольного ринку.

Леся ЯСИНЧУК 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter