Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Ой, ой, зараз впаду! Часто непритомнієте у спеку? Ось чому це відбувається

12.08.2017 20:42
Ой, ой, зараз впаду! Часто непритомнієте у спеку? Ось чому це відбувається
У голові починає паморочитися, в очах темніє, а ноги самі підкошуються... "Що далі -- не пам'ятаю. Коли розплющую очі, бачу над собою наляканих людей, які по-всякому намагаються мене, зомлілу, привести до тями", -- розповідає моя подруга, яка в спеку часто мліє. 
 
Коли на термометрі -- більше 30 градусів Цельсія, така проблема знана багатьом, чи не так?
 
Докладніше про це спілкуємося з Вікторією Негруб, лікарем-неврологом, Петром Карпінським, завідувачем неврологічного відділення ВЦРЛ, та Наталією Адамчо, асистентом кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії УжНУ.
 
-- То що це таке -- запаморочення і втрата притомності?
 
П. Карпінський:
 
-- Запаморочення -- це відчуття, ілюзія колового руху навкруг себе або предметів поряд. Інколи цей стан може супроводжуватись втратою притомності, коли людина через зниження тонусу падає, не сприймаючи зовнішніх подразників: слухових, зорових, тактильних.
 
Н. Адамчо:
 
-- Запаморочення стається, коли в головний мозок надходить менше крові. Іноді це є симптомом хвороби. Але часто причиною є, наприклад, викид адреналіну в кров під час виступу на сцені, дуже приємні чи неприємні відчуття. А надмір адреналіну викликає спазм судин, тож мозок менше насичується кров'ю.
 
Запаморочення також може бути спровоковане помилковим сприйняттям: коли мозок готовий до одного, а людина бачить інше. В такому разі мозок і далі аналізує той сигнал, до якого він готовий, але вже одночасно з реальним. Це відбувається, приміром, коли ви крутитеся на каруселі, їдете з великою швидкістю. Часто такий стан супроводжується блювотою, наприклад, під час польоту в літаку чи подорожі на судні.
 
Якщо запаморочення стається часто, це може бути симптомом хвороб вестибулярного апарату, отиту, мігрені, остеохондрозу. Також паморочиться в голові через черепно-мозкові травми або отруєння.
 
-- А чому людина непритомніє?
 
В. Нeгруб:
 
-- Знову ж таки, тоді, коли частина клітин головного мозку відчуває нестачу кровопостачання. Її можуть спричинити судоми, спазми судин, порушення роботи серця. До речі, найчастішe нeпритомніють жінки зі знижeним артeріальним тиском та люди похилого віку.
 
П. Карпінський:
 
-- Також людина може непритомніти через запальні процеси в організмі, ураження центральних відділів нервової системи — у стовбурі мозку, мозочку, корі мозку. Таке відбувається і через судинні ураження, травми, пухлини, через серцеву аритмію, підвищений чи знижений тиск, падіння рівня цукру в крові, анемію.
 
-- Часто люди мліють у спeку, в натовпі... Чому?
 
-- Сильна спeка характeризується задухою, як і місця, дe одночасно пeрeбуває багато людeй. А брак кисню викликає порушeння рeгуляції судинного тонусу -- надто сильнe розширeння судин. Чeрeз цe кровопостачання погіршується, і людина нeпритомніє.
 
Але не варто панікувати. Зазвичай втрата притомності в таких умовах не має серйозної загрози для здоров'я людини.
 
-- А чи може схильність до втрати притомності бути спадковою?
 
В. Негруб:
 
-- Якщо є спадкові аномалії будови судин, наприклад, у шийному відділі, це можливо. 
 
До речі, знепритомніти можна, проігнорувавши сніданок. Так, якщо людина не поїла вранці, рівень глюкози в неї знижується, клітини не дістають належної кількості енергії і, відповідно, не можуть повноцінно працювати. Брак фізичних навантажень теж негативно впливає на здоров'я.
 
-- Як можна запобігти частим запамороченням? 
 
-- Більше ходити пішки, плавати -- це тренує судини. Контрастні душі, сонячні ванни поліпшують кровообіг та процеси обміну речовин. 
 
-- А як подати першу допомогу людині, що знепритомніла?
 
П. Карпінський:
 
-- Покладіть її рівно й піднесіть до носа аналептик -- нашатирний спирт. Трясти людиною чи давати їй ляпаси не можна. Краще легенько торкнутись точок на початку брів, біля краю носа.
 
Н. Адамчо:
 
-- Варто при горизонтальному положенні потерпілого підняти його ноги догори -- так почнеться відтік крові від кінцівок до голови. Можна скропити водою обличчя та зап'ястя рук. Матиме результат і розтирання вушних раковин та мочок, оскільки там багато нервових закінчень.
 
Ярина ПАСЛАВСЬКА, Експрес
 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

A

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter