Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Не смішіть своєю Москвою! Засновника столиці Росії кияни... отруїли й поховали

12.08.2017 20:33
Не смішіть своєю Москвою! Засновника столиці Росії кияни... отруїли й поховали
Днями на реставрацію храму Спаса на Берестові у Києві виділено  великі кошти -- 50 мільйонів гривень. Це вельми цікава пам'ятка історії. Тут похований засновник Москви Юрій Довгорукий. 
 
Цікаво, а як так трапилося? Чим ще особлива ця церква?
 
-- Москва була заснована набагато пізніше, ніж Київ, аж у 1147 році. Дійсно, це зробив Юрій Довгорукий, шостий син Володимира Мономаха, на той час -- Великий князь Київський. На місці теперішньої Москви було лише болото. Сам Довгорукий не надавав цьому місту особливого значення. Адже тодішні князі на територіях, що входять до їхнього впливу, часто засновували різні поселення, -- розповідає Аліна Кондратюк, начальник науково-дослідного відділу вивчення мистецької спадщини Києво-Печерського заповідника. --  Наші князі на півночі (на території сучасної Росії -- Авт.) залишили багато згадок про себе. До прикладу, російське місто Володимир названо на честь Володимира Мономаха. 
 
-- Що відомо власне про Юрія Довгорукого?
 
-- Він був на київському престолі недовго, лише 2 роки, хоча боровся за нього все життя. А все тому, що кияни його не любили. Достеменно невідомо, як саме він помер, проте найімовірніше це трапилося після банкету. Вважається, що він був отруєний киянами.
 
-- А чому засновник Москви похований саме в Київській церкві?
 
-- Бо це родинна усипальня князів Мономаховичів. Адже Юрій Довгорукий був шостим сином славетного князя Володимира Мономаха. Спершу вважалося, що цю церкву заснував Володимир Великий під час хрещення Русі, проте насправді вона збудована у XI -- XII столітті. І власне до будівництва причетна династія Мономаховичів. Окрім Довгорукого, тут похований внук Володимира Мономаха -- Гліб та онучка Євфимія. А також вельможі, меценати, церковнослужителі.
 
До речі, на честь поховання Довгорукого в церкві 1947 року встановили  меморіальну гробницю в стилі сталінського ампіру. На ній напис "дарунок від трудящих міста Києва трудящим міста Москви", які саме святкували ювілей заснування свого міста.
 
-- Чим ще унікальна ця церква?
 
-- Окрім того, що це родовий храм Мономаховичів, ним свого часу опікувався Петро Могила, митрополит Київський і Галицький. У XV -- XVI столітті храм зазнав руйнувань, поріс травою, стіни обвалювалися. Петро Могила викупив його, обмінявши на свої маєтки, і почав відбудовувати. Тут навіть є його прижиттєвий портрет.
 
Нині церква теж потребує реставрації. На щастя, знайшовся меценат, який виділив 50 мільйонів гривень. Тож за два роки плануємо оновити цю пам’ятку. Адже церква Спаса у Берестові -- унікальна. Вона дає змогу уявити естетичні ідеали Давньої Русі, Могилянської доби і навіть наступних епох, кожна з яких залишала свій слід.
 
Наталія КІНДРАТІВ, Експрес
 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

A

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter