Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Як Угода, блокування якої спричинило початок Майдану, запрацює з 1 вересня

12.08.2017 20:04
Як Угода, блокування якої спричинило початок Майдану, запрацює з 1 вересня
Офіційний журнал Європейського Союзу опублікував історичне для України повідомлення.
 
Ось ці декілька надважливих рядків: "Угода про асоціацію між Європейським Союзом і Європейським співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, з одного боку, та Україною, з іншого боку, підписана в Брюсселі 21 березня 2014 і 27 червня 2014 року, набуває чинності 1 вересня 2017 року відповідно до статті 486 (2) Угоди, оскільки останній інструмент ратифікації чи погодження було передано 11 липня 2017 року".
 
Документ має і скорочену назву: Угода про асоціацію Україна -- ЄС. Це найбільший міжнародно-правовий документ за всю нашу історію. Він має сім розділів і понад тисячу сторінок, які чітко регулюють поступове економічне та політичне зближення України та ЄС. 
 
Перемовини про її створення тривали ще з часів президентства Віктора Ющенка -- з 2007 року. Основні положення Угоди сторони узгоджували протягом 21 раунду переговорів. Президент Віктор Янукович обіцяв підписати асоціацію на саміті Східного партнерства в листопаді 2013 року. Але передумав. Із тієї відмови почався Євромайдан...
 
Однак врешті у березні 2014 року прем’єр-міністр Яценюк підписав політичну частину угоди, а в червні новообраний Президент Порошенко -- економічну частину.
 
Із 1 листопада 2014 року угода діє в тимчасовому режимі. А найголовніший її розділ -- угода про зону вільної торгівлі -- набув чинності з 1 січня 2016 року.
 
Що зміниться, коли угода про Асоціацію запрацює офіційно? Про її дію та перспективи ми говорили з Вадимом Трюханом, експертом із міжнародного права, та Любов'ю Акуленко, виконавчим директором “Українського центру європейської політики”.
 
-- Що для нас означає набуття чинності Угоди про асоціацію?
 
Л. Акуленко: -- Це велика перемога України. Доки угода працювала в тимчасовому режимі, з юридичної точки зору вона перебувала в підвішеному стані. Завжди існувала якась загроза її зірвати або зупинити. А тепер все -- крапка, питання закрите, вирішене.
 
В. Трюхан: -- Із політичної точки зору, набуття чинності Угодою про асоціацію є нічим іншим, як найбільшою геополітичною поразкою Росії початку ХХІ століття, яка пішла навіть на війну проти України, намагаючись не відпустити нас у Європу.
 
Водночас, для наших партнерів із інших частин світу, Україна відтепер стає привабливішим місцем для інвестицій. Відповідно до Угоди про асоціацію, маємо провести низку реформ, перейти на стандарти ЄС. Це уможливить відкриття нових підприємств за участі капіталу з Китаю, Індії, Пакистану та інших держав, які зацікавлені у виході зі своєю продукцією на ринок ЄС, проте не мають з Європою угод про асоціацію або про вільну торгівлю.
 
-- Які статті угоди запрацюють з 1 вересня?
 
Л. Акуленко: -- Вони не такі важливі порівняно з тими, які вже працюють у тимчасовому форматі. Йдеться про транскордонну співпрацю, співпрацю по Дунаю, освітню тощо.
 
-- Як ви оцінюєте виконання Україною угоди в рамках тимчасового застосування?
 
Л. Акуленко: -- Відповідно до Угоди про асоціацію, йдеться приблизно про 1300 зобов'язань для України, які маємо виконати до 2025 року. На сьогодні Україна виконала їх лише приблизно до 13%.
 
За неналежне виконання якихось санкцій не передбачено. Але якщо ми зацікавлені в подальшій євроінтеграції, то маємо демонструвати результат. Йдеться про ті реформи, стандарти, які роблять нашу країну конкурентоздатнішою. Де-факто європейці вирощують для себе конкурентів, тому що потроху ми заходимо на їхній ринок.
 
В. Трюхан: -- Україна лише на початку шляху в питанні виконання Угоди про асоціацію. Водночас, торговельно-економічні відносини, насамперед у агарарному секторі, вже нині отримали серйозний імпульс. Більше того, з огляду на те, що за півтора року дії угоди про зону вільної торгівлі частина квот виявилися замалими, Україні вже вдалося домогтися їх певного збільшення. На черзі -- промислові товари, машинобудування і загалом товари з високою доданою вартістю, на які має орієнтуватися Україна при виході на ринок ЄС.
 
Ірина ЛОПУХ, Експрес
 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

A

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter