ТЕХНОЛОГІЇ

Раніше здавалося, що таке можуть собі дозволити тільки власники розкішних багатомільйонних вілл. Сьогодні ж усе набагато доступніше.
Вірус "Bad rabbit", що цього тижня атакував сайти Міністерства інфраструктури, київського метрополітену та аеропорту Одеси, заблокувавши їхню роботу, також використовував при підборі па

Геолог розповів про можливі наслідки відколювання рекордного айсберга в Антарктиді

13.07.2017 18:20
фото http://webmandry.com.ua
Утворення гігантського айсберга (площею 5,8 тисячі квадратних кілометрів) біля берегів Антарктиди безслідно не мине. За таких
умов у льодовиків, які лежать на твердому ґрунті чи на мілководді, відкривається дорога до сповзання в море, де вони швидше будуть танути. І якщо танення айсберга не змінить рівень океану, то танення всього льодовика безумовно на це вплине.
 
– Айсберги формуються, коли велетенські шматки льоду відриваються від льодовиків, зокрема, шельфових, – розповідає "Експрес онлайн" Катерина Ткаченко, вчений секретар відділу геології та геоекології Антарктиди Інституту геологічних наук НАНУ.
 
– Що таке шельфовий льодовик? 
 
– Льодовики і крижані потоки стікають з континентального льодовикового щита. Спустившись до глибини близько 300 метрів, лід переходить у плавучий стан і різні льодовики зливаються в єдине поле. Під впливом течій, метеорологічних та інших факторів формуються айсберги. Цей процес відбувається постійно. Але катастрофічно швидке руйнування шельфового льодовика Ларсена, яке ми спостерігаємо, -- результат глобального потепління. Саме у районі Антарктиктичного півострова, де розташований цей льодовик, спостерігається найбільше підвищення температури і повітря, і океану.
 
Коли ж відколюються айсберги, то частини льодовика стають менш стабільними і він швидко руйнується. Спочатку – в 1995 році – розколовся, а потім зруйнувався льодовик Ларсен А площею 4000 квадратних кілометрів. У 2002 році відколовся шматок льодовика Ларсена В площею 3250 кілометрів квадратних і товщиною 220 метрів. Льодовик Ларсен В був стабільним протягом 10 000 років, а зруйнувався всього за 35 днів!
 
Тепер на наших очах починається руйнація льодовика Ларсен С. Завдяки супутникам ми кроком за кроком могли спостерігати, як відколювався айсберг площею близько 6 000 кілометрів квадратних. Але цей льодовик є значно більшим за льодовик Ларсен В – майже в 10 разів. Сподіваємось, якщо відривання айсберга й пришвидшить танення льодовика, то це не буде так драматично, як було із льодовиком Ларсен В.
 
– Скільки років айсберг, який нещодавно відколовся, може дрейфувати й танути в океані? І чи не несе він загрози?
 
– Якщо айсберг дрейфує до теплих вод, то він поступово тане. Інколи заходить на мілину і залишається там протягом багатьох років. Найімовірніше, він розколеться на кілька шматків.
 
Можна згадати долю айсберга В15, який відколовся від шельфового льодовика Росса у 2000 році. Він був довжиною 300 кілометрів та шириною 40 кілометрів. Його площа становила 10 900 кілометрів квадратних. Упродовж 2000-2003 років цей айсберг розколовся на менші шматки, найбільшим з яких був уламок В15А площею 6 400 кілометрів квадратних. У 2005 році В15А, проходячи повз льодовик Дригальского, зіткнувся з ним, відірвавши значний шматок.
 
Далі айсберг дрейфував біля протоки Мак-Мердо, поки не сів на мілину біля мису Адер у Землі Вікторії. Просуваючись далі на північ, айсберг усе більше розпадався. Упродовж 2004-2005 років В15А перешкоджав океанічним течіям і вітрам розбити влітку лід в протоці Мак-Мердо. На три науково-дослідні станції не могли вчасно довозити необхідні ресурси. Через ці перепони також знизилась чисельність пінгвінів Аделі, які не змогли вчасно дістатися до дитинчат. Постраждали також тюлені Уеделла і поморники.
 
Богданна МАРТИНИК

 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Y

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter