Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

Геолог розповів про можливі наслідки відколювання рекордного айсберга в Антарктиді

13.07.2017 18:20
фото http://webmandry.com.ua
Утворення гігантського айсберга (площею 5,8 тисячі квадратних кілометрів) біля берегів Антарктиди безслідно не мине. За таких
умов у льодовиків, які лежать на твердому ґрунті чи на мілководді, відкривається дорога до сповзання в море, де вони швидше будуть танути. І якщо танення айсберга не змінить рівень океану, то танення всього льодовика безумовно на це вплине.
 
– Айсберги формуються, коли велетенські шматки льоду відриваються від льодовиків, зокрема, шельфових, – розповідає "Експрес онлайн" Катерина Ткаченко, вчений секретар відділу геології та геоекології Антарктиди Інституту геологічних наук НАНУ.
 
– Що таке шельфовий льодовик? 
 
– Льодовики і крижані потоки стікають з континентального льодовикового щита. Спустившись до глибини близько 300 метрів, лід переходить у плавучий стан і різні льодовики зливаються в єдине поле. Під впливом течій, метеорологічних та інших факторів формуються айсберги. Цей процес відбувається постійно. Але катастрофічно швидке руйнування шельфового льодовика Ларсена, яке ми спостерігаємо, -- результат глобального потепління. Саме у районі Антарктиктичного півострова, де розташований цей льодовик, спостерігається найбільше підвищення температури і повітря, і океану.
 
Коли ж відколюються айсберги, то частини льодовика стають менш стабільними і він швидко руйнується. Спочатку – в 1995 році – розколовся, а потім зруйнувався льодовик Ларсен А площею 4000 квадратних кілометрів. У 2002 році відколовся шматок льодовика Ларсена В площею 3250 кілометрів квадратних і товщиною 220 метрів. Льодовик Ларсен В був стабільним протягом 10 000 років, а зруйнувався всього за 35 днів!
 
Тепер на наших очах починається руйнація льодовика Ларсен С. Завдяки супутникам ми кроком за кроком могли спостерігати, як відколювався айсберг площею близько 6 000 кілометрів квадратних. Але цей льодовик є значно більшим за льодовик Ларсен В – майже в 10 разів. Сподіваємось, якщо відривання айсберга й пришвидшить танення льодовика, то це не буде так драматично, як було із льодовиком Ларсен В.
 
– Скільки років айсберг, який нещодавно відколовся, може дрейфувати й танути в океані? І чи не несе він загрози?
 
– Якщо айсберг дрейфує до теплих вод, то він поступово тане. Інколи заходить на мілину і залишається там протягом багатьох років. Найімовірніше, він розколеться на кілька шматків.
 
Можна згадати долю айсберга В15, який відколовся від шельфового льодовика Росса у 2000 році. Він був довжиною 300 кілометрів та шириною 40 кілометрів. Його площа становила 10 900 кілометрів квадратних. Упродовж 2000-2003 років цей айсберг розколовся на менші шматки, найбільшим з яких був уламок В15А площею 6 400 кілометрів квадратних. У 2005 році В15А, проходячи повз льодовик Дригальского, зіткнувся з ним, відірвавши значний шматок.
 
Далі айсберг дрейфував біля протоки Мак-Мердо, поки не сів на мілину біля мису Адер у Землі Вікторії. Просуваючись далі на північ, айсберг усе більше розпадався. Упродовж 2004-2005 років В15А перешкоджав океанічним течіям і вітрам розбити влітку лід в протоці Мак-Мердо. На три науково-дослідні станції не могли вчасно довозити необхідні ресурси. Через ці перепони також знизилась чисельність пінгвінів Аделі, які не змогли вчасно дістатися до дитинчат. Постраждали також тюлені Уеделла і поморники.
 
Богданна МАРТИНИК

 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Y

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter