Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

Полiтики хочуть мати свого омбудсмена

19.06.2017 18:20
Полiтики хочуть мати свого омбудсмена
Днями парламент мав нарештi обрати нового Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Але питання не розглянули, хоча термiн повноважень перебування на цiй посадi Валерiї Лутковської минув ще 28 квiтня.
 
На цю вiдповiдальну посаду нинi є три кандидати: два народнi депутати -- Сергiй Алексєєв, якого висунули депутати вiд Блоку Петра Порошенка, Людмила Денисова вiд "Народного фронту", а також адвокат Андрiй Мамалига, якого висунули депутати Радикальної партiї.
 
-- Може, i добре, що це голосування у Верховнiй Радi вiдклали. Бо вiд самого початку цього процесу все йшло не так, все вiдбувалося в найгiрших традицiях парламенту, -- говорить “Експресу” Володимир Пилипенко, представник України у Венецiйськiй комiсiї, правник. -- На жаль, обрання омбудсмена в Українi -- це полiтизований процес. Кожна полiтична сила намагається просунути на цю посаду свою людину, яка б не критикувала їхнi порушення. Те, наскiльки полiтикам важливо мати свого омбудсмена, можна охарактеризувати фразою, яка є популярною в народi: "Кожна влада намагається посадити попередню".
 
Двоє з нинiшнiх кандидатiв на цю посаду є народними депутатами, їх висунули конкретнi полiтичнi сили. Вiдтак вони автоматично не можуть бути самостiйними фiгурами.
 
Правозахиснi органiзацiї, юристи та мiжнароднi органiзацiї вимагали "розглянути широке коло кандидатiв та провести активнi консультацiї з громадянським суспiльством". А мiжнародна правозахисна органiзацiя "Freedom House" закликала навiть "вiдкласти офiцiйне голосування у парламентi, якщо буде така необхiднiсть".
 
Хоча Закон "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" й не передбачає громадського обговорення кандидатур, вважаю, що профiльний комiтет усе-таки мiг скликати засiдання, на яке запросити, зокрема, представникiв правозахисних органiзацiй i обговорити їхнi кандидатури.
 
Крiм того, правозахисники та експерти закликали народних депутатiв органiзувати вiдкритий конкурс серед кандидатiв, а не обирати омбудсмена шляхом таємного голосування. Так, на жаль, у законi прописано, що Уповноваженого обирає Верховна Рада саме шляхом таємного голосування. Усiм зрозумiло, що такi речi -- пережиток  минулого, але нардепам невигiдно змiнювати цей механiзм.
 
Вiдповiдно до нинiшнього законодавства, пропозицiї щодо кандидатури на посаду Уповноваженого вносять голова Верховної Ради або не менше чвертi нардепiв (тобто 112) конституцiйного складу парламенту. Вiдповiдний парламентський комiтет за результатами спецiальної перевiрки подає Верховнiй Радi свої висновки щодо кожної кандидатури на посаду Уповноваженого, її вiдповiдностi вимогам.
 
Як бачимо, суб'єктом, який може вносити свою пропозицiю, є також голова Верховної Ради. Тому Андрiй Парубiй мiг узяти на себе полiтичну вiдповiдальнiсть i запропонувати одну кандидатуру вiд правозахисних органiзацiй.
 
Також нагадаю, що, згiдно iз законом, Уповноваженим iз прав людини має бути громадянин України, який на день обрання досяг 40 рокiв, володiє державною мовою, має досвiд правозахисної дiяльностi та протягом останнiх п'яти рокiв проживає в Українi. I ледь не забув -- має  володiти високими моральними рисами! Чи мають право народнi депутати пiд час закритого голосування обирати "морального"?! До того ж нинiшнi кандидати вiд полiтичних сил ранiше не провадили правозахисної дiяльностi.
 
I, насамкiнець, я переконаний, що Уповноваженого з прав людини має пропонувати суспiльство, а не Верховна Рада.
 
 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

I

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter