Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

За допомогою звичайної математики можна розрахувати ймовірність нервового зриву

19.05.2017 22:20
За допомогою звичайної математики можна розрахувати ймовірність нервового зриву
Неприємності на роботі, сварка з рідними чи хвороба -- усе це є стресом для нашого організму. Напруження накопичується в організмі, накопичується... А крайньою межею може стати нервовий зрив. Та, виявляється, стан свого психічного здоров'я можна контролювати за допомогою звичайної математики! 
 
А сам ймовірний нервовий зрив чи розвиток хвороби можна порахувати за спеціальною шкалою, яку придумали американські психіатри, пише газета "Експрес"
 
Як це працює? Розпитуємо Анастасію Широку, кандидата психологічних наук, викладача кафедри психології та психотерапії Українського католицького університету.
 
-- Що таке стрес?
 
-- Це реакція організму у відповідь на зовнішній подразник, а також відповідна реакція нервової системи. Якщо ця напруга не перевищує критичної межі, то людина швидко заспокоюється і відновлює власні сили та душевну рівновагу. Втім, якщо ж напруга раптова, надто сильна або хронічна, то вона починає руйнувати і фізичне, і психічне здоров’я.
 
-- Як можна порахувати свій стрес?
 
-- Існує спеціальна шкала, яку розробили американські психіатри Томас Голмс та Річард Раге у 1967 році. Вона так і називається -- шкала Голмса-Раге. Лікарі хотіли дізнатися, чи впливають стресові події на ймовірність виникнення чи погіршення психічних розладів. Голмс та Раге обстежили 5 тисяч пацієнтів і таки довели: зв'язок між пережитими подіями та проблемами зі здоров’ям існує. У людей запитували, чи за останній рік вони переживали щось із переліку 43 життєвих подій, серед яких -- розлучення, втрата роботи, фінансові труднощі тощо.
 
І на підставі свого дослідження вони склали шкалу, де кожній важливій життєвій події відповідає певне число балів залежно від ступеня його стресогенності. Чим вищий бал, тим вищий сигнал тривоги.
 
-- Наприклад?
 
-- Усього позицій у шкалі є 43. Найвищим балом -- 100 -- оцінено смерть партнера. Розлучення -- 73 бали, розрив стосунків з партнером -- 65 балів, травма чи хвороба -- 53 бали, звільнення з роботи -- 47 балів, вихід на пенсію -- 45, сексуальні проблеми чи реорганізація на роботі -- 39, конфлікти з начальником -- 23.
 
У шкалі є і досить позитивні події, адже вони теж дають певний рівень стресу. Наприклад, одруження (50 балів) завдає приблизно таке саме навантаження, як і хвороба (53 балів). Народження дитини оцінюється у 39 балів. А підвищення на роботі -- 29 балів. Свята, наприклад, день народження чи Різдво, -- це 12 балів.
 
-- Гаразд, і як дізнатися, чи є загроза для нашого здоров'я?
 
-- Треба підсумувати кількість балів за позиції, які відбувалися у нашому житті протягом останнього року. Якщо сумарна кількість балів коливалася в межах 150 -- 300, то ймовірність проблем зі здоров’ям становить 50%. Якщо ж перевищує позначку 300 балів, то у вас на 80% є ризик серйозно захворіти.
 
Варто розуміти, що реакція стресу має цілком фізіологічну природу. Коли людина тривалий час чимось переймається, вона погано спить, погано харчується. Усе це впливає на зниження імунітету, загострює хронічні недуги, робить людину схильною до вірусних чи інших захворювань.
 
-- Як же боротися зі стресом? Що порадите?
 
-- Потрібно більше уваги та зусиль докласти до самовідновлення. Подумайте, що вам допомагає почуватися добре? Цим і займіться. Наприклад, запишіться у спортзал, влаштуйте собі прогулянки на свіжому повітрі, проводьте час з близькими людьми. Займайтеся улюбленою справою, слухайте музику. При цьому не забувайте про сон та харчування.
 
Галина МАМЧУК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter