ТЕХНОЛОГІЇ

Щодня сотні наших співвітчизників вирушають на роботу за кордон.
Камерафони – смартфони з потужною камерою. Однак для того, щоб конкурувати на сучасному ринку, треба пропонувати продукцiю, яка за своїми характеристиками переважає прилади iнших фiрм.

Науковцi пояснили, про що свiдчать останнi рiзкi перепади температури

02.05.2017 17:52
Науковцi пояснили, про що свiдчать останнi рiзкi перепади температури
То снiг, то спека. У квiтнi розчищають засипанi снiгом дороги i вмикають опалення, бо холодно. Це все здається дивним, зважаючи на безперервнi розмови про глобальне потеплiння. А може, усе ж таки розпочався перiод глобального похолодання, про яке теж говорять ученi? То чого нам чекати: потеплiння чи таки похолодання?
 
На цi запитання вiдповiли Вiра Балабух, завiдувач вiддiлу Українського науково-дослiдного гiдрометеорологiчного iнституту, та професор Анатолiй Вiдьмаченко, завiдувач вiддiлу Головної астрономiчної обсерваторiї НАНУ, пише газета "Експрес"
 
-- То якi аргументи на користь гiпотези про глобальне похолодання?
 
А. Вiдьмаченко:
 
-- Рiч у тiм, що послаблення сонячної активностi може спричинити бiльшу хмарнiсть (нинi сонячна активнiсть 24-го циклу зменшилася). А хмари, вiдбиваючи та розсiюючи сонячне випромiнювання, охолоджують клiмат. Вiдповiдно, знижується атмосферний тиск, збiльшується кiлькiсть опадiв. Саме зi зниженням сонячної активностi пов'язують мiнiмум Маундера -- перiод похолодання, який тривав вiд 1645-го до 1715 року. Тодi  був так званий малий льодовиковий перiод. У деяких джерелах є згадки  про те, що в Києвi в липнi у 50-х роках XVII столiття їздили не на возах, а на санях. Та щоб тепер повторився малий льодовиковий перiод, сонячна активнiсть мала б бути мiнiмальною не менш як 50 рокiв поспiль.
 
-- Та все ж, можливо, таки перiод похолодання вже настав?
 
В. Балабух:
 
-- Тепер справдi мав би настати перiод похолодання. Цикл змiн перiодiв похолодання i потеплiння становить близько 60 рокiв. Середньорiчна температура повiтря мала б знижуватися. Проте цей цикл так i не розпочався. 
 
Зрештою, якщо порiвнювати цикли похолодання один з одним, то кожен наступний -- теплiший за попереднiй. До слова, попереднiй перiод похолодання розпочався десь близько 50-х рокiв минулого столiття i тривав трохи довше як 30 рокiв. Проте вже з кiнця 80-х рокiв ХХ столiття спостерiгатюь дуже стрiмке пiдвищення температур.
 
Хоча в окремi роки можуть бути аномально холоднi перiоди, але це не свiдчить про раптову змiну клiмату. Те, що ми спостерiгали у квiтнi снiг та приморозки, не є чимось нетиповим для цього мiсяця весни. Снiг на початку та всерединi квiтня в Українi випадає раз на чотири-п'ять рокiв, а наприкiнцi  квiтня -- раз на десять рокiв. Зате аномально високою була  температура повiтря наприкiнцi березня та на початку квiтня.
 
Особливiсть України в тому, що в нас середньорiчна температура повiтря пiдвищується, але кiлькiсть морозних днiв залишається однаковою. Та не завжди цi днi випадають саме взимку. Навпаки, у цей перiод найчастiше температура повiтря тепер вища нiж 0 градусiв.
 
Зрештою, усi клiматичнi моделi прогнозують пiдвищення температури атмосфери до кiнця столiття, а темпи пiдвищення температури бiльшi, нiж це передбачалося.
 
Богданна МАРТИНИК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter