Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Науковцi пояснили, про що свiдчать останнi рiзкi перепади температури

02.05.2017 17:52
Науковцi пояснили, про що свiдчать останнi рiзкi перепади температури
То снiг, то спека. У квiтнi розчищають засипанi снiгом дороги i вмикають опалення, бо холодно. Це все здається дивним, зважаючи на безперервнi розмови про глобальне потеплiння. А може, усе ж таки розпочався перiод глобального похолодання, про яке теж говорять ученi? То чого нам чекати: потеплiння чи таки похолодання?
 
На цi запитання вiдповiли Вiра Балабух, завiдувач вiддiлу Українського науково-дослiдного гiдрометеорологiчного iнституту, та професор Анатолiй Вiдьмаченко, завiдувач вiддiлу Головної астрономiчної обсерваторiї НАНУ, пише газета "Експрес"
 
-- То якi аргументи на користь гiпотези про глобальне похолодання?
 
А. Вiдьмаченко:
 
-- Рiч у тiм, що послаблення сонячної активностi може спричинити бiльшу хмарнiсть (нинi сонячна активнiсть 24-го циклу зменшилася). А хмари, вiдбиваючи та розсiюючи сонячне випромiнювання, охолоджують клiмат. Вiдповiдно, знижується атмосферний тиск, збiльшується кiлькiсть опадiв. Саме зi зниженням сонячної активностi пов'язують мiнiмум Маундера -- перiод похолодання, який тривав вiд 1645-го до 1715 року. Тодi  був так званий малий льодовиковий перiод. У деяких джерелах є згадки  про те, що в Києвi в липнi у 50-х роках XVII столiття їздили не на возах, а на санях. Та щоб тепер повторився малий льодовиковий перiод, сонячна активнiсть мала б бути мiнiмальною не менш як 50 рокiв поспiль.
 
-- Та все ж, можливо, таки перiод похолодання вже настав?
 
В. Балабух:
 
-- Тепер справдi мав би настати перiод похолодання. Цикл змiн перiодiв похолодання i потеплiння становить близько 60 рокiв. Середньорiчна температура повiтря мала б знижуватися. Проте цей цикл так i не розпочався. 
 
Зрештою, якщо порiвнювати цикли похолодання один з одним, то кожен наступний -- теплiший за попереднiй. До слова, попереднiй перiод похолодання розпочався десь близько 50-х рокiв минулого столiття i тривав трохи довше як 30 рокiв. Проте вже з кiнця 80-х рокiв ХХ столiття спостерiгатюь дуже стрiмке пiдвищення температур.
 
Хоча в окремi роки можуть бути аномально холоднi перiоди, але це не свiдчить про раптову змiну клiмату. Те, що ми спостерiгали у квiтнi снiг та приморозки, не є чимось нетиповим для цього мiсяця весни. Снiг на початку та всерединi квiтня в Українi випадає раз на чотири-п'ять рокiв, а наприкiнцi  квiтня -- раз на десять рокiв. Зате аномально високою була  температура повiтря наприкiнцi березня та на початку квiтня.
 
Особливiсть України в тому, що в нас середньорiчна температура повiтря пiдвищується, але кiлькiсть морозних днiв залишається однаковою. Та не завжди цi днi випадають саме взимку. Навпаки, у цей перiод найчастiше температура повiтря тепер вища нiж 0 градусiв.
 
Зрештою, усi клiматичнi моделi прогнозують пiдвищення температури атмосфери до кiнця столiття, а темпи пiдвищення температури бiльшi, нiж це передбачалося.
 
Богданна МАРТИНИК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter