Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Бариги у владі: згубній моделі управління прогнозують крах

29.03.2017 00:05
Бариги у владі: згубній моделі управління прогнозують крах

Останнім часом дедалі частіше тих, хто перебуває сьогодні біля державного керма, в нас часто називають “баригами”. Таку характеристику критично налаштовані до влади люди дають їй на мітингах, у телеефірах та соцмережах... Пише газета "Експрес".

Ось, для прикладу, цитата грузинського екс-президента Міхеїла Саакашвілі: “Бариги не тільки поводяться з народом, як з бидлом, а й тримають його за ідіотів”. А ось висловлювання екс-народного депутата Тараса Стецьківа: “Країна перебуває у дуже важкому становищі, тому що в нас немає державної еліти, в нас є бариги та компрадори у владі, і це наша базова проблема...”

Що ж мають на увазі люди, вживаючи в оцінці влади такі дещо незвичні епітети? Про це — у розмові з політичним і громадським діячем Тарасом Стецьківим, директором “Центру досліджень політичних цінностей” Олександром Донієм та експертом “Фонду суспільної безпеки” Юрієм Гаврилечком.

-- Хто такі бариги? Чому так нині говорять про владну верхівку?

Т. Стецьків: -- Бариги, мовою сленгу, -- це торгаші, тобто люди, які мають торговельну природу мислення (навесні щось прикупив — восени продав), які хочуть швидких грошей, роблять ставку на короткострокову вигоду і не вміють або не хочуть думати стратегічно. На жаль, в Україні таких торгашів у владі дуже багато, починаючи з Порошенка. Він сформувався як особистість, як бізнесмен, як політик на отій торговельній природі.

А компрадори — це торговці, які діють в інтересах вже іноземного капіталу. Порошенко і його оточення, власне, уособлюють дивну гібридну суміш: барижництва і компрадорства. Це подвійна біда для країни, тому що, з одного боку, влада не демонструє стратегічного мислення, з іншого — її діяльність визначається не національними інтересами України, а зовнішніми гравцями.

-- Тобто барига і бізнесмен — це не те саме?

О. Доній: -- Бізнес — це коли людина намагається отримати прибуток завдяки підприємницькій, тобто економічній діяльності. А барижництво — це інше.

Це коли людина, потрапляючи на державні посади або маючи вплив на державні посади, намагається використати корупційні можливості для зростання свого бізнесу та свого матеріального добробуту зокрема. Такий приклад, власне, показує Порошенко.

Це згубна модель управління. Бо немає конкуренції в економіці, а є боротьба за державні посади. Будь-які бізнесмени, за прикладом Порошенка, захочуть іти до місцевих рад -- міських, сільських, щоб розвивати свої бізнес-інтереси.

На жаль, Україна й надалі обирає абсолютно безперспективний цивілізаційний підхід --  не європейський, а євразійський, -- коли особисті інтереси тісно переплітаються з державними посадами і долучення до держпосад означає підвищення особистого матеріального достатку. Як ви вважаєте: чи можуть бути перспективи в такої країни? Я думаю, що ні.

Ю. Гаврилечко: -- Так, головна відмінність бариг від бізнесменів у тому, що бізнесмен організовує щось нове, працює заради прибутку й вносить свою частку в розвиток країни. А барига вигідно скуповує крадене та продає. У нас у владі -- бариги. Вони абсолютно різними, не завжди законними способами, намагаються прибрати до рук усе, до чого можуть дотягнутися.

-- Тобто керування країною такими людьми -- це, м'яко кажучи, не те, за що боровся Майдан?

О. Доній: -- Якщо раніше ми говорили, що справи наші погані, бо маємо олігархічну владу, то після Євромайдану сподівались, що цей тренд зміниться. Саме тому була велика увага до передвиборної обіцянки Порошенка продати свій бізнес. Натомість Порошенко свого бізнесу не продав -- і не лише компанії “Рошен”, а й свого “Міжнародного інвестиційного банку", заводу “Ленінська кузня”, страхової компанії “Країна”, господарських угідь, навіть спортивного клубу “5 елемент”. І цей бізнес зростає тепер стрімкими темпами.

До слова, з 1998 року Петро Порошенко не має права займатися бізнесом. Згідно з чинним законодавством, перебування на державних посадах й одночасне ведення бізнесу заборонено. А Порошенко з 1998-го на державних посадах: спершу народний депутат, потім -- міністр в уряді Ющенка -- Тимошенко та Януковича -- Азарова, тепер -- Президент...

Ю. Гаврилечко: -- Для того, щоб революція була результативною, потрібні люди, які працюють не проти чогось, а задля чогось. Працюють, об'єднані певними ідеями, маючи між собою горизонтальні та вертикальні зв'язки. На жаль, після Майдану цього не відбулося. Переважна частина нової влади -- та сама стара влада. Нинішній Президент -- це колишній член уряду Азарова, у 2000 році навіть був серед засновників Партії регіонів. Хто може сказати, що він -- інша чи нова людина?..

-- Кого саме, крім Порошенка, вважаєте баригами? Наших олігархів?

Т. Стецьків: -- Українські олігархи -- це умовні олігархи. Бо в українській системі координат вони, за своєю природою, -- олігархи. Але гроші свої заробляють здебільшого не на виробництві, а на торгівлі та на корупційній ренті.

Крім Порошенка, баригами можна вважати його компаньйонів Кононенка, Грановського, молоде дарування Березенка й інших. Тепер до цієї компанії можемо зарахувати й Ахметова. Адже він, хоч і трохи виробничник, заробляє переважно на торгівлі. Загалом кажучи, ці люди роблять ставку не на виробничий капітал, а на торговельний, який скотився до барижницької природи й компрадорства.

О. Доній: -- Я вважаю баригою Порошенка, а не абстрактних представників влади й не владу загалом. Петро Олексійович задає дуже поганий тренд для українського суспільства, бо показує, що державну владу потрібно використовувати для матеріального збагачення.

Олігарх -- це людина, яка має капітал і вплив на державні структури. Нині в Україні відбувається те саме, що свого часу відбулося у Росії. Олігархічна держава там була до Путіна -- олігархи тоді збиралися на спеціальні наради, де-факто керували країною. Згодом Путін одного (Ходорковського) посадив, двох (Березовського і Гусинського) вигнав з країни. Тепер усі решта багатії свої медійні й економічні ресурси в разі потреби Путіна надають йому в управління. Вони є мегазаможними людьми, мультимільярдерами, але олігарх залишився у Росії один.

-- Щось схоже відбувається тепер і в нас?

О. Доній: -- Так, аналогічну модель управління будує в Україні Порошенко. У нас є мультимільярдери, але всі свої медійні ресурси -- через СБУ або безпосередньо через Адміністрацію Президента -- вони передали у фактичне керування людям Порошенка. Так є і з економічними ресурсами. Якщо Порошенко захоче, він через державу візьме під контроль банк (як-от Приватбанк), якщо захоче -- “завалить” банківські установи (як “Хрещатик” і решту).

Олігархи хоч і "подешевшали" суттєво, але залишились мультимільярдерами. От тільки колишнього впливу на керування державою не мають. Вплив має лише одна людина -- Порошенко. Ахметов тепер стоїть у черзі до нього. Вони можуть ділитися прибутками, але рішення ухвалює Порошенко, який сконцентрував у своїх руках важелі управління державою.

-- Які небезпеки для країни, зважаючи на такі реалії, бачите?

Т. Стецьків: -- Якщо дати цим людям можливість і далі робити те, що роблять, то вони у підсумку продадуть країну. Отак, як вони вміють сторгуватися за метал, за вугілля, згодом можуть сторгуватися і за суверенітет. Боюсь, що чергова, на жаль, вже насильницька революція просто змете їх до дідька. Або й гірше...

Нам потрібна альтернатива у вигляді широкої політичної організації -- нині вже радше рухівського, а не партійного типу, яка створить антиолігархічний фронт. Думаю, це реально зробити. Є добровольці, є волонтери, є пасіонарна частина Майдану, є активна частина громадянського суспільства. Якщо ці люди об'єднаються у широкий полілідерський фронт, цілком можливо, що він змете тих компрадорів і бариг, які випадково опинилися у владі після Революції гідності, -- вже в найближчі місяці.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter