ТЕХНОЛОГІЇ

Раніше здавалося, що таке можуть собі дозволити тільки власники розкішних багатомільйонних вілл. Сьогодні ж усе набагато доступніше.
Вірус "Bad rabbit", що цього тижня атакував сайти Міністерства інфраструктури, київського метрополітену та аеропорту Одеси, заблокувавши їхню роботу, також використовував при підборі па

Рева знову шокував деталями майбутньої пенсійної реформи

02.03.2017 07:05
Рева знову шокував деталями майбутньої пенсійної реформи
Нещодавно суспільство збурила заява підлеглого Гройсмана про те, що працюючі пенсіонери з часом повинні будуть визначитися -- хочуть отримувати зарплату чи пенсію. "Доведеться вибирати, -- сказав міністр соціальної політики Андрій Рева. -- Правило "або пенсія, або зарплата" діє в усьому світі", пише газета "Експрес". 
 
"Маю 40 років страхового стажу, та мушу працювати, -- каже 62-річна пенсіонерка Галина Струк.-- Бо пенсію отримую мізерну -- 1450 гривень. На такі гроші прожити неможливо, половина йде на  комунальні виплати, хоч призначили субсидію. Не хочу сидіти  на шиї в дітей". І таких історій -- тисячі.
 
-- Я б сказала -- мільйони, -- коментує Лідія Ткаченко, провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України. -- За даними Пенсійного фонду, кількість працюючих пенсіонерів -- 2,3 мільйона із 12 мільйонів загальної кількості, тобто кожен п'ятий пенсіонер далі працює. Останніми роками  запроваджено кілька істотних обмежень щодо пенсій для них, але їх не стало менше.
 
Нагадаю, що з 2011 року працюючим пенсіонерам перестали індексувати пенсії й навіть у разі підвищення прожиткового мінімуму їх не перераховують. Із 2015-го з їхніх пенсій, розмір яких перевищує 1,5 прожиткові мінімуми для осіб, що втратили працездатність, виплачується лише 85%. Уряд запевняв, що це тимчасовий захід, але його дію було продовжено і на 2016-й, і на 2017 роки. Як виглядає, що ця норма залишиться надовго. Також припинено виплату пенсій особам, які працюють на посадах, що дають право на так звані спецпенсії.
 
-- Якщо пенсіонери будуть змушені вибирати між зарплатою і пенсією, то яку економію може мати Пенсійний фонд?
 
Л. Ткаченко: -- Середня пенсія працюючих пенсіонерів нині близько 1900 гривень. Якщо припинити їм пенсійні виплати, то місячна економія становитиме близько 4,4 мільярда гривень, річна -- 52 мільярди, тобто третину суми цьогорічного дефіциту Пенсійного фонду, що становить 156 мільярдів гривень.
 
-- Якщо така ініціатива й буде запроваджена, то вона матиме зворотний ефект. Пенсіонери почнуть працювати нелегально, підуть у тінь, -- вважає Олександр Ткач, директор ТОВ "Пенсійно-актуарний консультант". -- І тоді Пенсійний фонд, навпаки, отримуватиме менше. Адже сьогодні із зарплат працюючих пенсіонерів йдуть туди відрахування.
 
-- То чи доцільно запроваджувати новацію, коли пенсії низькі й пенсіонери працюють, щоб вижити?
 
О. Ткач: -- З правового погляду, міністр Рева має рацію. Бо пенсія -- це заміна або компенсація людині втраченого заробітку з причини чи то настання старості, чи то інвалідності. Коли людина отримує додатковий заробіток, то поняття пенсії нівелюється. Наприклад, в Італії, якщо пенсіонер почав працювати, пенсію йому перестають виплачувати. Пенсійна виплата відновлюється, коли людина звільняється з роботи. Але в Італії на мінімальну пенсію 600 євро людина може нормально прожити, а в Україні на 1247 гривень -- ні. Зауважу, що пенсію до 1,5 тисячі гривень у нас отримує 7,4 мільйона осіб, тобто 60% пенсіонерів.
 
В інших західних країнах є компроміс у цьому питанні: якщо дохід працюючого пенсіонера (зарплата плюс пенсія) не перевищує певного порогу, то пенсію виплачують. У нас теж можна обмежити максимальний розмір доходу пенсіонера сумою 10 740 гривень (це максимальний розмір пенсії, яку в 2017 році може призначити держава). Якщо пенсіонер отримує, до прикладу, пенсію 6,5 тисячі гривень і 2,5 тисячі зарплати, то варто йому дати право й надалі працювати.
 
Л. Ткаченко: -- Крім матеріальних обставин, є багато інших причин, чому люди працюють після виходу на пенсію. Зайнятість дає людині не тільки заробіток, а й значно більше можливостей і стимулів для життя.
 
Кажучи про Євросоюз, треба якраз зазначити, що там зайнятість вважається найкращим способом залучення людини до суспільного життя. У ЄС проводиться дуже активна політика щодо підвищення рівня зайнятості з акцентом на людей старшого віку, дозволяється поєднувати пенсію за віком із заробітками. Обмеження стосуються переважно ранніх пенсій, для звичайних пенсій за віком нема ніяких обмежень.
 
-- У багатьох сферах сьогодні працюють переважно пенсіонери. Якщо їм заборонять поєднувати роботу й пенсію, то хто ж тоді трудитиметься?
 
Л. Ткаченко: -- Це буде проблема, оскільки нині пенсіонери значною мірою розв'язують проблему дефіциту кадрів, особливо там, де робота потребує високої кваліфікації, а зарплата -- невелика. 
 
Варто нагадати, що нас чекає швидке скорочення населення працездатного населення, оскільки на ринок праці виходитимуть дедалі менш численні покоління, народжені у другій половині 1990-х і на початку 2000-х. Плюс спостерігаємо високу міграцію молоді за кордон на заробітки. Якщо з ринку праці одним махом прибрати 2,3 мільйона працюючих пенсіонерів -- їх не буде ким замінити. І це очевидно.
 
Леся ЯСИНЧУК 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter