Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Україна ще більше опустилася в рейтингу економічної свободи

26.02.2017 04:20
Україна ще більше опустилася в рейтингу економічної свободи

За рік наша країна втратила чотири позиції, розмістившись на 166-му місці серед 180 держав. Про це йдеться в дослідженні американської організації "Heritage Foundation", пише газета "Експрес".

Україна потрапила в групу "невільних економік світу" разом з Афганістаном, Суданом, Анголою, набравши 48,1 бала зі 100 можливих. Серед європейських країн це найгірший показник.

Індекс економічної свободи базується на 10 окремих індексах, які оцінюються за шкалою від 0 до 100, причому показник 100 відповідає максимальній свободі. В індексі аналізуються 10 компонентів економічної свободи, згрупованих у 4 категорії.

Згідно з рейтингом, індекс фінансової свободи в Україні оцінено у 30 балів, сумлінності влади -- у 29,2, інвестиційної свободи -- 25, судової ефективності -- 22,6 бала. Найкраща ситуація у нас із торговельною свободою (85,9 бала) та податковим тягарем (78,6).

До групи "вільних економік" увійшли п'ять країн і територій -- Гонконг, Сінгапур, Нова Зеландія, Швейцарія та Австралія із показниками від 89,8 до 81 бала. Аутсайдерами рейтингу стали Куба, Венесуела та Північна Корея.

-- Очевидно, що цей рейтинг базувався на даних за 2015 рік, -- розповідає Володимир Дубровський, старший економіст та член наглядової Ради CASE Україна. -- І це не могло позитивно позначитися на результатах. Адже позаминулого року багато показників були поганими, зокрема, ми мали високу інфляцію, стрімку девальвацію гривні. У 2016 році деякі показники покращилися, можливо, це буде помітно у наступному рейтингу "Heritage Foundation". Але все ж багато проблем залишається. Бо і бізнес-клімат не можна назвати сприятливим, попри всі наші регуляторні реформи. Крім того, наша економіка залишається надто монополізованою.

-- Укладачі рейтингу підкреслюють, що в нас дуже роздутий апарат чиновників.

-- Так. Це означає, що і функцій у цих чиновників дуже багато. Вони ж не просто так існують. Органи контролю, зокрема податкові, "заточені" не на допомогу бізнесу, не на те, щоб в країні розвивати щось, а щоб душити підприємництво. Із цим справді величезна проблема. От податкова звітує, що це вона наповнює бюджет. Пан Насіров каже, що стягнув більше податків, аніж було заплановано. Але це означає, що він відібрав у платників податків більше грошей, аніж вони мали віддати. Перепрошую, тут нема чим хизуватися. Державі від того краще, але чи краще економіці?! Однозначно, ні. Тобто фіскали бачать своє основне завдання не в тому, щоб як нормальна податкова служба стежити за дотриманням законодавства, а щоб стягувати податки й робити репресії проти бізнесу.

-- Про що загалом свідчать результати рейтингу?

-- Індекс економічної свободи -- це один із найважливіших інвестиційних рейтингів, який всебічно висвітлює економічну ситуацію у різних куточках планети і дає загальну картинку того, з якою країною варто мати справу інвестору, а з якою -- ні. Чому інвестори не довіряють нашій економіці? Через відсутність в країні справедливого суду, низький рівень захисту прав власності. Зрештою, неможливо захистити права власника, коли в країні нема верховенства права. Серед інвестиційних ризиків, звичайно, -- війна та політична нестабільність.

-- Чи існує залежність між рівнем економічної свободи та заможністю країни?

-- Звичайно, чим вільніша країна, тим вона багатша. Взяти хоча б одного з лідерів цього списку -- Нову Зеландію, яка вперше очолила рейтинг ведення бiзнесу "Doing Business 2017". При кількості населення 4,5 млн. осiб ВВП цієї країни становить 158 млрд. дол. Для порiвняння: ВВП України, де проживає 43 млн. населення, -- лише 90 млрд. дол.

Леся ЯСИНЧУК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter