ЦІКАВО

Двоє хлопців уже кілька років закохані у мене. А я ніяк не можу вибрати, із ким бути
Актор зробив собі вазектомію навпаки.
Коли бабуся розповідала мені про своє життя, я затикала вуха плеєром. Я не хотіла залишатися у країні її страждань. Я мріяла про Америку...
Співачка здивувала мережу оригінальним вмінням.
Дівчина, яка дивом вижила після кулі снайпера на Майдані, розповіла, як змінилося її життя після важкого поранення

ТЕХНОЛОГІЇ

Бiльшiсть чохлiв для планшетiв виконує тiльки одну функцiю — захисну.
Стандартнi накладки, конверти, портмоне i книжки оберiгають гаджети вiд падiння та забруднення, але не розширюють їх можливостей.
На територiї мiста Тяньцзiнь (КНР) у 2017 роцi буде вiдкрито спецiалiзований науковий центр iз клонування тварин -- найбiльший у свiтi.

Чим Фiнляндiя привабила мігрантів та кого з них місцеві остерігаються

26.12.2016 11:49
Чим Фiнляндiя привабила мігрантів та кого з них місцеві остерігаються

...Ринок Гельсiнкi. До ятки, з якої торгують карельськими пирiжками -- популярною стравою фiнської кухнi iз житнього тiста з рiзними начинками, стоять у черзi люди. Пiдходить ще один, смаглявий юнак, схожий на вихiдця з Близького Сходу. Кiлька жiнок iз черги автоматично перевiшують сумки на iнший бiк. Хлопець помiчає це й сумно усмiхається. Пов'язує фартух i стає за прилавок, пише газета Експрес.

Був би вiн китайцем чи японцем -- нiхто б не хапався за сумку, не хвилювався за гаманець. Довiрливi фiни вже навчилися бачити потенцiйних злодiїв у мiгрантах iз гарячих точок Близького Сходу. Так, за перше пiврiччя 2016-го за їх участю було скоєно понад 1000 правопорушень, бiльшiсть -- це дрiбнi крадiжки та бiйки.

Торiк до країни в'їхала рекордна кiлькiсть бiженцiв -- понад 32 тисячi чоловiк. Це майже у десять разiв бiльше, нiж у 2014-му, коли їх було лише 3650 (до слова, близько 200 iз них втiкали вiд вiйни в Українi).

Фiнляндiї довелося екстрено облаштовувати додатковi пункти прийому бiженцiв -- у виставкових центрах i навiть на спортивних аренах. На це ЄС видiлив їй понад 8 мiльйонiв євро. А в 2016-му Iммiграцiйна служба Фiнляндiї отримала ще 5 мiльйонiв євро на реалiзацiю проектiв у цiй сферi. Зокрема, частина коштiв пiде на проекти iнтеграцiї iноземцiв у суспiльство, а близько 300 тисяч євро -- на виплати премiй та оплату квиткiв на лiтак для тих, хто вирiшить повернутися в рiднi краї.

З вiчного лiта -- у зиму

Легко зрозумiти, що саме приваблює бiженцiв у Фiнляндiї -- це i високi зарплати, i соцiальнi гарантiї, безплатна освiта та хороша медицина. Пiвнiчна країна постiйно опиняється на чiльних мiсцях у свiтових рейтингах зручностi проживання, якостi освiти, можливостей для iнтеграцiї iноземцiв. Багато нелегальних мiгрантiв готовi платити грошi, аби лиш перетнути кордон i потрапити туди.

Найбiльше до Фiнляндiї рвуться iракцi, вихiдцi iз Сомалi та Еритреї -- країн, з якими не укладено угоди про повернення їхнiх нелагалiв. Тож вiдмовити їм у притулку можуть, а от повернути на батькiвщину -- нi. Так, торiк iз майже 25 тисяч iракцiв лише 3700 отримали позитивну вiдповiдь на свiй запит, адже Iммiграцiйна служба вирiшила, що Iрак загалом є безпечною країною, а з локальних гарячих точок можна перебратися в iншi мiста в межах держави.

Однак днями iракець iз Мосула виграв в адмiнiстративному судi Гельсiнкi й домiгся скасування рiшення Iммiграцiйної служби, в якому сунiту, який втiк з iракського мiста Мосул, вiдмовили у притулку -- мовляв, мiг би жити в Багдадi. Та в адмiнiстративному судi iракець зумiв довести, що в Багдадi як сунiт (представник течiї iсламу) може зазнати катування з боку шиїтiв.

До слова, через наплив бiженцiв заяви не встигають розглядати: станом на кiнець листопада в черзi перебувало ще близько 8000 заяв! Невдоволенi такими затримками, чимало бiльш-менш заможних претендентiв на статус вирiшують усе ж летiти додому. Хтось утомився чекати, багатьом не сподобався клiмат i несмачна, за їхнiми мiрками, їжа. Сомалiєць Мухiадiн Хасан нарiкає: "Узимку тут надто холодно, а їжа тут менi мало приправлена, дуже пiсна".

За кращим життям

Хол чотиризiркового готелю мережi "Скандiк". Я сиджу в зручному крiслi, очiкую, коли можна буде зареєструватись. За стiйкою ресепшн працює кiлька молодих жiнок, i жодна з них не схожа на бiляву блакитнооку фiнку -- однiй би знiматися в Боллiвудi, бути зiркою iндiйського кiно, друга жваво балакає iспанською, у третьої на бейджику зазначено типове польське iм'я -- Малгожата. Прибирати мiй номер приходить жiнка з бейджем "Надєжда", кiлька слiв англiйською вимовляє з яскраво вираженим росiйським акцентом. I менi дуже легко повiрити у прогнози науковцiв, якi я щойно прочитала в газетi, -- про те, що до 2030 року чверть населення Гельсiнкi становитимуть вихiдцi з iнших країн.

Покоївка розповiдає, що переїхала сюди з Риги, коли втратила роботу -- у Фiнляндiї заробiтки вищi, нiж у Латвiї. Однак мови поки що не знає, тож претендувати на якусь кращу роботу чи зарплату наразi не може. А от iспанка, що працює на ресепшн, уже вивчила фiнську i заробляє тут у чотири рази бiльше, нiж у рiднiй країнi.

Трудових мiгрантiв, особливо з iнших країн ЄС, у Фiнляндiї ще бiльше, анiж бiженцiв. Для порiвняння: у 2012 роцi квота на прийом бiженцiв становила 750 чоловiк, а загальна кiлькiсть iммiгрантiв -- 31 280 осiб. Найбiльше приїхали з Iспанiї (понад 900), Iталiї (600) та Грецiї (близько 300). Рiвень безробiття у Фiнляндiї -- всього 9%, порiвняйте з 25 -- 30% у найпiвденнiших країнах ЄС. I якщо, скажiмо, офiцiант у Грецiї отримує лише 300 євро, тут вiн може заробити понад 2 тисячi. Якщо, звiсно, опанує фiнську...

Усе за планом

Вивчення однiєї з державних мов -- шведської чи фiнської -- є неодмiнною умовою плану iнтеграцiї у фiнське суспiльство. Iнтеграцiйний план розписують на роки iндивiдуально для кожного пошукача притулку. Маючи такий план, слiд вiдвiдувати мовнi курси, також можна освоїти нову, потрiбну на ринку Фiнляндiї, професiю. I весь цей час держава виплачуватиме своєрiдну "стипендiю", що покриватиме потребу в житлi та продуктах. До слова, кишеньковi отримують навiть бiженцi, що живуть у мiграцiйних центрах на повному забезпеченнi харчами, -- близько 97 євро на мiсяць.

Юлiя ПОСТОЮК, Фiнляндiя

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

v

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter