Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

Чим Фiнляндiя привабила мігрантів та кого з них місцеві остерігаються

26.12.2016 11:49
Чим Фiнляндiя привабила мігрантів та кого з них місцеві остерігаються

...Ринок Гельсiнкi. До ятки, з якої торгують карельськими пирiжками -- популярною стравою фiнської кухнi iз житнього тiста з рiзними начинками, стоять у черзi люди. Пiдходить ще один, смаглявий юнак, схожий на вихiдця з Близького Сходу. Кiлька жiнок iз черги автоматично перевiшують сумки на iнший бiк. Хлопець помiчає це й сумно усмiхається. Пов'язує фартух i стає за прилавок, пише газета Експрес.

Був би вiн китайцем чи японцем -- нiхто б не хапався за сумку, не хвилювався за гаманець. Довiрливi фiни вже навчилися бачити потенцiйних злодiїв у мiгрантах iз гарячих точок Близького Сходу. Так, за перше пiврiччя 2016-го за їх участю було скоєно понад 1000 правопорушень, бiльшiсть -- це дрiбнi крадiжки та бiйки.

Торiк до країни в'їхала рекордна кiлькiсть бiженцiв -- понад 32 тисячi чоловiк. Це майже у десять разiв бiльше, нiж у 2014-му, коли їх було лише 3650 (до слова, близько 200 iз них втiкали вiд вiйни в Українi).

Фiнляндiї довелося екстрено облаштовувати додатковi пункти прийому бiженцiв -- у виставкових центрах i навiть на спортивних аренах. На це ЄС видiлив їй понад 8 мiльйонiв євро. А в 2016-му Iммiграцiйна служба Фiнляндiї отримала ще 5 мiльйонiв євро на реалiзацiю проектiв у цiй сферi. Зокрема, частина коштiв пiде на проекти iнтеграцiї iноземцiв у суспiльство, а близько 300 тисяч євро -- на виплати премiй та оплату квиткiв на лiтак для тих, хто вирiшить повернутися в рiднi краї.

З вiчного лiта -- у зиму

Легко зрозумiти, що саме приваблює бiженцiв у Фiнляндiї -- це i високi зарплати, i соцiальнi гарантiї, безплатна освiта та хороша медицина. Пiвнiчна країна постiйно опиняється на чiльних мiсцях у свiтових рейтингах зручностi проживання, якостi освiти, можливостей для iнтеграцiї iноземцiв. Багато нелегальних мiгрантiв готовi платити грошi, аби лиш перетнути кордон i потрапити туди.

Найбiльше до Фiнляндiї рвуться iракцi, вихiдцi iз Сомалi та Еритреї -- країн, з якими не укладено угоди про повернення їхнiх нелагалiв. Тож вiдмовити їм у притулку можуть, а от повернути на батькiвщину -- нi. Так, торiк iз майже 25 тисяч iракцiв лише 3700 отримали позитивну вiдповiдь на свiй запит, адже Iммiграцiйна служба вирiшила, що Iрак загалом є безпечною країною, а з локальних гарячих точок можна перебратися в iншi мiста в межах держави.

Однак днями iракець iз Мосула виграв в адмiнiстративному судi Гельсiнкi й домiгся скасування рiшення Iммiграцiйної служби, в якому сунiту, який втiк з iракського мiста Мосул, вiдмовили у притулку -- мовляв, мiг би жити в Багдадi. Та в адмiнiстративному судi iракець зумiв довести, що в Багдадi як сунiт (представник течiї iсламу) може зазнати катування з боку шиїтiв.

До слова, через наплив бiженцiв заяви не встигають розглядати: станом на кiнець листопада в черзi перебувало ще близько 8000 заяв! Невдоволенi такими затримками, чимало бiльш-менш заможних претендентiв на статус вирiшують усе ж летiти додому. Хтось утомився чекати, багатьом не сподобався клiмат i несмачна, за їхнiми мiрками, їжа. Сомалiєць Мухiадiн Хасан нарiкає: "Узимку тут надто холодно, а їжа тут менi мало приправлена, дуже пiсна".

За кращим життям

Хол чотиризiркового готелю мережi "Скандiк". Я сиджу в зручному крiслi, очiкую, коли можна буде зареєструватись. За стiйкою ресепшн працює кiлька молодих жiнок, i жодна з них не схожа на бiляву блакитнооку фiнку -- однiй би знiматися в Боллiвудi, бути зiркою iндiйського кiно, друга жваво балакає iспанською, у третьої на бейджику зазначено типове польське iм'я -- Малгожата. Прибирати мiй номер приходить жiнка з бейджем "Надєжда", кiлька слiв англiйською вимовляє з яскраво вираженим росiйським акцентом. I менi дуже легко повiрити у прогнози науковцiв, якi я щойно прочитала в газетi, -- про те, що до 2030 року чверть населення Гельсiнкi становитимуть вихiдцi з iнших країн.

Покоївка розповiдає, що переїхала сюди з Риги, коли втратила роботу -- у Фiнляндiї заробiтки вищi, нiж у Латвiї. Однак мови поки що не знає, тож претендувати на якусь кращу роботу чи зарплату наразi не може. А от iспанка, що працює на ресепшн, уже вивчила фiнську i заробляє тут у чотири рази бiльше, нiж у рiднiй країнi.

Трудових мiгрантiв, особливо з iнших країн ЄС, у Фiнляндiї ще бiльше, анiж бiженцiв. Для порiвняння: у 2012 роцi квота на прийом бiженцiв становила 750 чоловiк, а загальна кiлькiсть iммiгрантiв -- 31 280 осiб. Найбiльше приїхали з Iспанiї (понад 900), Iталiї (600) та Грецiї (близько 300). Рiвень безробiття у Фiнляндiї -- всього 9%, порiвняйте з 25 -- 30% у найпiвденнiших країнах ЄС. I якщо, скажiмо, офiцiант у Грецiї отримує лише 300 євро, тут вiн може заробити понад 2 тисячi. Якщо, звiсно, опанує фiнську...

Усе за планом

Вивчення однiєї з державних мов -- шведської чи фiнської -- є неодмiнною умовою плану iнтеграцiї у фiнське суспiльство. Iнтеграцiйний план розписують на роки iндивiдуально для кожного пошукача притулку. Маючи такий план, слiд вiдвiдувати мовнi курси, також можна освоїти нову, потрiбну на ринку Фiнляндiї, професiю. I весь цей час держава виплачуватиме своєрiдну "стипендiю", що покриватиме потребу в житлi та продуктах. До слова, кишеньковi отримують навiть бiженцi, що живуть у мiграцiйних центрах на повному забезпеченнi харчами, -- близько 97 євро на мiсяць.

Юлiя ПОСТОЮК, Фiнляндiя

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

v

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter