ТЕХНОЛОГІЇ

Раніше здавалося, що таке можуть собі дозволити тільки власники розкішних багатомільйонних вілл. Сьогодні ж усе набагато доступніше.
Вірус "Bad rabbit", що цього тижня атакував сайти Міністерства інфраструктури, київського метрополітену та аеропорту Одеси, заблокувавши їхню роботу, також використовував при підборі па

Фахівці обгрунтували, чому тарифи на тепло несправедливі та скільки це нам коштує

02.12.2016 00:28
Фахівці обгрунтували, чому тарифи на тепло несправедливі та скільки це нам коштує

За підрахунками експертів, у різних регіонах розмір переплат з однієї квартири з опалювальною площею 50 квадратних метрів становить 2276,4 -- 3453,3 гривні за сезон! А все через завищені нормативи тепловитрат, пише газета Експрес.

Адже дотепер норми споживання теплової енергії розраховують згідно із застарілим методичним матеріалом, затвердженим ще у 1993 році. А доказом переплачування є те, що в однакових будинках із лічильниками тепла і без таких приладів обліку суми в платіжках споживачів різняться в кілька разів!

-- Вартість опалення в Україні розраховують згідно із показниками лічильника за кількість фактично використаних гігакалорій або нормативно -- за опалення квадратних метрів площі помешкання, -- пояснює ситуацію Тарас Галайда, аналітик ГО "Публічний аудит". -- Із розрахунками за показниками лічильника все зрозуміло. Якщо є індивідуальний прилад обліку, то скільки використав -- за те й заплатив. Якщо ж лічильник загальнобудинковий, то загальну кількість спожитої теплової енергії ділять на загальну площу будинку, і кожен мешканець платить за опалення пропорційно до площі квартири.

З нормативною ж оплатою не все так прозоро.

-- Чому?

-- Кількість теплової енергії, потрібної для опалення багатоквартирного будинку, залежить від його стану, типу конструкції, кількості поверхів, рівня утеплення, матеріалу, товщини стін, стану будинкових мереж та інших факторів. І для об'єктивної оцінки реальної кількості теплоенергії, необхідної для опалення будинку, потрібно провести його енергоаудит. За результатами такого аудиту можна надати будинку відповідну категорію енергоефективності. І залежно від результату нараховувати вартість за його опалення.

-- Що ж відбувається насправді?

-- Сьогодні в Україні практики проведення енергоаудиту будинків нема. Якщо лічильника нема, то застосовуються норми споживання теплової енергії. Їх затверджували рішеннями місцевих органів самоврядування й розраховували за архаїчним методичним матеріалом КТМ-204 (керівний технічний матеріал), який не є нормативним документом. Крім того, встановлені нормативи споживання теплової енергії щомісяця корегують залежно від фактичної температури зовнішнього повітря відповідно до постанови Кабміну №1037 у бік зростання чи зменшення.

Зрештою, суми за опалення у платіжках в однакових будинках з лічильником та без нього можуть різнитись у кілька разів. Не дивно, що споживачі обурюються.

Ми провели дослідження соціально-комунальної ситуації у кількох регіонах України. З'ясувалося, що в Україні норми витрат теплової енергії, які закладають у тариф, якщо немає лічильника, вищі на 50 -- 100% у порівнянні із сусідньою Білоруссю.

-- Як це порахували?

-- У Мінську місячну норму тепловитрат на квадратний метр встановлено на рівні 0,0191 гігакалорії (рішення від 21 жовтня 2014 №2624), а в місті Могилевську -- 0,0183 гігакалорії (рішення від 12 грудня 2014 №26-17). Для порівняння: середньорічна температура повітря у Львівській області становить +7,2 градуса, у Хмельницькій -- +7,1 градуса, а в Мінську -- +6,1.

Хоча середньорічна температура повітря в Мінську нижча, ніж у Львівській та Хмельницькій області, норматив тепловитрат на квадратний метр, що його заклали постачальники теплової електроенергії в тариф, якщо немає лічильника, у нас на 16 -- 72% вищий, ніж у Мінську. Чому саме для порівняння обрали Білорусь? У цій країні -- схожі кліматичні умови та типові будинки часів СРСР.

Орієнтовна переплата споживачів, скажімо, Львівської області за опалювальний сезон 2016/2017 року може сягати понад 440 мільйонів гривень, у Хмельницькій області -- 197,5 мільйона, у Харківській -- 2,2 мільярда гривень!. Переплата з однієї квартири із опалювальною площею 50 кв. м на Львівщині може становити 2688 гривень за сезон. У Хмельницькій області -- 2813,4 гривні, у Харківській -- 3453,3, у Сумській -- 3031,8, у Миколаївській -- 2370, в Одеській -- 2276,4 гривні.

-- З чиєї вини ми так багато переплачуємо за тепло?

-- Саме до повноважень місцевих рад належить встановлення нормативів споживання житлово-комунальних послуг, зокрема, й кількості гігакалорій на метр квадратний. Тому в їхній компетенції зменшення нормативів споживання теплової енергії без лічильника. Якщо ці норми узгодити із середніми показниками витрат у будинках з обліком, то мешканці будинків, де немає приладів обліку теплової енергії, зможуть платити на 86,5 -- 129,7% менше, ніж тепер.

Богданна МАРТИНИК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

v

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter