Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Цифра вражає: Відомо, скільки мільйонів українців живе та працює за кордоном

20.06.2016 13:30
Цифра вражає: Відомо, скільки мільйонів українців живе та працює за кордоном

Міністерство закордонних справ порахувало кількість наших громадян поза межами країни. "Сьогоднішня статистика говорить про
те, що за кордоном легально перебуває приблизно 5 мільйонів громадян України, -- заявив директор консульського департаменту МЗС
України Андрій Сибіга. -- Цифра вражає, і вона має тенденції до зростання", пише газета "Експрес".

Куди найчастіше виїжджають українці? Наскільки може зрости міграція за кордон? Ці та інші питання обговорюємо із Олександрою
Слободян, експертом з міграційних питань аналітичного центру CEDOS, та Олексієм Позняком, завідувачем відділу міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України.

-- Яким чином МЗС підрахувало, скільки наших громадян перебуває за кордоном?

О. Слободян: -- Цифра, яку оприлюднило МЗС, співмірна з тією, що подає Світовий банк. Тобто приблизно 5 млн. тих, що народилися в Україні, проживають тепер за її межами постійно. Найбільша кількість -- 3 млн. осіб живуть у Росії. Це пояснюється тим, що в 1991 році, коли Україна здобула незалежність, багато людей опинилися там та вирішили не повертатися на батьківщину.

-- У яких ще країнах живе багато українців?

О. Слободян: -- 350 тисяч -- у США, 340 тисяч -- у Казахстані, 260 тисяч -- у Німеччині, в Італії -- 220 тисяч. Багато наших громадян є в Іспанії, Португалії, Чехії, Польщі.

-- А скільки виїжджають на заробітки час до часу?

О. Слободян: -- За даними Держстату, тих, хто виїжджав за кордон з метою заробітків, у 2010 -- 2012 роках було 1,2 млн. За даними
Міжнародної організації з міграції, за останній рік на роботу їздили майже 700 тисяч українців. Але не можна стверджувати, що наші громадяни почали менше виїжджати. Ні, просто при підрахунках часто використовується інша методологія.

-- Отже, сміливо можна сказати, що за кордоном живе та заробляє на життя приблизно 7 млн. українців?

О. Позняк: -- Мені здається, що трохи завищена й цифра про 5 млн. українців за кордоном. Так, 1 млн. наших громадян виїхали з
Донбасу до Росії. Зараз трохи збільшилася кількість трудових мігрантів до 2,5 млн. осіб. Але не всі вони постійно перебувають
за кордоном. Частіше їдуть на певні періоди й повертаються назад. Тому, якщо говорити про одномоментне перебування, то це буде 1,5 млн.
трудових мігрантів, а може й менше.

О. Слободян: -- МЗС вважає, що кількість тих, хто хоче виїхати назавше, збільшуватиметься. На мою думку, це природний процес. Бо коли
людина довший час живе та працює в іншій країні й умови перебування її влаштовують, вона інтегрується у суспільство, приймає рішення там залишитися, намагається вивезти свою родину. Якщо буде погіршуватися економічна ситуація в країні, то ймовірність того, що люди виїжджатимуть, зростатиме. Бо заробітні плати за кордоном набагато вищі, аніж у нас.

-- До того ж, Європа інтенсивно залучає наших фахівців різними програмами. Наприклад, Чехія готова прийняти за прискореною процедурою 500 наших висококваліфікованих фахівців.

О. Слободян:-- Якщо подивимося на статистику, то зазвичай українці їдуть працювати в ЄС кваліфікованими робітниками, тобто роблять ручну роботу для якої потрібна певна кваліфікація. Це ті вакансії, на які не погоджується йти місцеве населення.

Дуже інтенсивно працює в плані залучення наших громадян Польща. Щороку там є окрема програма для працевлаштування сезонних працівників з інших країн( українців, білорусів, росіян, грузинів). З кожним роком зростає кількість роботодавців, які висловлюють намір найняти наших робітників.

О. Позняк: -- До речі, за кілька місяців українці зможуть легально працевлаштуватися в Ізраїлі. Відповідну угоду підписали уряди обох країн. Тепер справа за парламентами -- вони ще мають ратифікувати трудовий пакт. На першому етапі швидко та легально працевлаштуватися в Ізраїлі зможуть представники чотирьох будівельних професій: спеціалісти з металоконструкцій, арматурники, плиточники та штукатури.

Але треба розуміти, що поки масштаби наших заробітчан в тих чи іших країнах є не такими великими, то їх прийматимуть. Але, коли йтиме стрімке збільшення, то їм там будуть не дуже раді.

-- Польща і на законодавчому рівні намагається захистити заробітчан. Уже з наступного року в цій країні іноземцям нараховуватимуть зарплату нарівні з поляками. Будуть введені додаткові види дозволів на роботу, а саме: на сезонну роботу на термін до 8 місяців і короткочасні дозволи -- до 6 місяців.

О. Слободян: -- Це вимога директиви ЄС щодо найму сезонних працівників, яка була прийнята з метою захисту заробітчан із третіх країн. Якщо сьогодні українці працюють легально, то зазвичай отримують таку ж зарплату, як і поляки. На відміну від нелегальних працівників. Зміни в нарахуванні зарплати стосуються власне останньої категорії.

Леся ЯСИНЧУК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter