ТЕХНОЛОГІЇ

Камерафони – смартфони з потужною камерою. Однак для того, щоб конкурувати на сучасному ринку, треба пропонувати продукцiю, яка за своїми характеристиками переважає прилади iнших фiрм.
Історія із залученням величезних інвестицій для Харківського авіазаводу від американської компанії отримала несподіване продовження.

В обігу з'явилися фальшиві банкноти, які не завжди можуть розпізнати навіть спеціальні апарати

27.11.2017 08:30
В обігу з'явилися фальшиві банкноти, які не завжди можуть розпізнати навіть спеціальні апарати
У банках та біля пунктів обміну валют -- черги: українці стали активніше купувати долари. Днями в НБУ заявили, що у жовтні вперше з початку 2015 року люди купили у банків більше валюти, ніж продали їм, -- 712 мільйонів доларів проти 709,6 мільйона.
 
Ось так -- долари купуємо, купуємо. При цьому навіть не здогадуємось, що неабияк ризикуємо!
 
...У черзі до обмінника в супермаркеті розпитую людей, чи чули про фальшиві долари, про наявність в обігу яких попередив Нацбанк. "Фальшиві "зелені"? Не може бути! -- каже якийсь хлопець. -- Детектор валют перевіряє кожну купюру. Помилка не-мож-ли-ва".
 
А ось і ні! Виявляється, не всюди детектори валют можуть виявити фальшивку!
 
Так, йдеться, зокрема, про підроблені 100-доларові банкноти серії 2006А. Ділки змогли надрукувати на таких грошах мікротексти, зімітувати водяні знаки і спеціальні волокна, які є на справжніх купюрах. Навіть домоглися того, що цифри на купюрі можуть змінювати відтінок залежно від кута огляду.
 
"За результатами досліджень, які провели наші спеціалісти, впродовж дев'яти місяців визнано підробленими та вилучено з обігу 661 купюру на загальну суму 63 тисячі 880 доларів, -- підтверджує Віктор Зайвенко, директор департаменту грошового обігу НБУ. -- Переважно це банкноти номіналом 100 доларів США, виготовлені друкарським способом".
 
Регулятор порекомендував банкам налаштувати детектори валюти так, щоби вони змогли виявляти якісніші підробки. А касирам порадив пильніше приглядатися до купюр. 
 
Але як розпізнати фальшиві долари? І чому детектори у банках не завше з цим можуть впоратися? Про це нам розповідають експерти.
 
-- Отже, як можна розпiзнати фальшивi 100 доларiв?
 
-- У переважнiй бiльшостi пiдроблених купюр першi лiтери в серiйних номерах не вiдповiдають банкнотам серiї року 2006A (у справжнiх банкнот перша лiтера серiйного номеру -- К, у виявлених пiдроблених це A, D, F, С та iншi), -- каже Вiктор Зайвенко, директор департаменту грошового обiгу НБУ. -- У фальшивих доларах папiр в ультрафiолетових променях флуоресцiює блакитним кольором, у справжнiх флуоресценцiя вiдсутня взагалi. Захисну стрiчку на пiдробках iмiтовано друком на зворотному боцi банкноти фарбою бiлого кольору, в ультрафiолетових променях видно у виглядi темної смуги, текст читається, флуоресценцiя вiдсутня. В оригiнальних банкнот занурена в товщу паперу прозора полiмерна стрiчка iз зображеннями в прямому та перевернутому виглядi "USA 100" флуоресцiює рожевим кольором.
 
-- Чи правда, що фальшивомонетникам вдалося навiть майстерно пiдробити водяний знак?
 
-- У фальшивих 100-доларових купюрах локальний водяний знак у виглядi портрета Бенджамiна Франклiна iмiтовано друком на зворотному боцi банкноти фарбою бiлого кольору, в ультрафiолтеових променях видно у виглядi темного зображення. У справжнiх -- зображення водяного знака сформовано внутрiшньою структурою паперу.
 
Зверну увагу на ще одну деталь. У справжнiх банкнот позначення цифрового номiналу "100" змiнюється iз зеленого на темно-фiолетовий, у пiдробцi -- iз зеленого на темно-зелений.
 
-- Чому не всi детектори можуть розпiзнати фальшивi долари? Як вони працюють?
 
-- Пiдробки мають наближену до оригiналу iмiтацiю iнфрачервоного та магнiтного захисту. Тому й можуть не визначатися окремими видами автоматичних детекторiв валюти, а також термiналами в разi їх неналежного налаштування.
 
-- Є декiлька видiв детекторiв: ультрафiолетовi, iнфрачервонi, автоматичнi, -- пояснює експерт Владислав Крикун. -- Найпоширенiшi, якi використовують, наприклад, у магазинах, офiсах, -- ультрафiолетовi. Вони дають змогу виявити люмiнесцентнi зображення, нитки та волокна грошових знакiв в ультрафiолетовому освiтленнi.
 
Iнфрачервонi детектори призначенi для детальнiшого вивчення банкнот. Власне їх часто використовують у пунктах обмiну валют, касах. Вони визначають наявнiсть iнфрачервоних мiток на купюрах, зроблених спецiальними фарбами.
 
Автоматичнi детектори, якi зазвичай використовують у банках, можуть iз високою точнiстю проводити перевiрку справжностi купюр за декiлькома захисними ознаками одразу. Такi детектори зберiгають у пам'ятi данi про те, якою повинна бути справжня банкнота (розмiр, оптична щiльнiсть, ультрафiолетовi, iнфрачервонi та магнiтнi стрiчки, спектральний аналiз фарби), та порiвнюють данi, що надiйшли з рiзних датчикiв, зi зразком.
 
Проте такi детектори можуть перевiряти банкноти по однiй штуцi, а не пачкою. Є автоматичнi детектори для перевiрки лише доларiв чи євро. Мультивалютний детектор може працювати з декiлькома валютами.
 
-- Проблема в тому, що банки дуже часто економлять на системах захисту, зокрема на детекторах валют, купуючи не найсучаснiшi, -- наголошує Олексiй Кущ, аналiтик банкiвського ринку. -- На переобладнання, додаткове оснащення автоматiв потрiбно витрачати великi суми. Наприклад, вуличнi банкомати розрахованi на вiдсiкання 90% пiдробок. Вони розпiзнають не тiльки номiнал, водяний знак, а й iншi елементи захисту. 
 
Однак вiд 5% до 10% фальшивок можуть розпiзнати тiльки найсучаснiшi детектори, яких в Українi небагато. Ще й програмне забезпечення цих апаратiв оновлюється рiдко. Водночас фальшивомонетники здатнi виготовляти щораз якiснiшi пiдробки, якi може розпiзнати тiльки дуже дорога i тривала експертиза.
 
-- Що порадите людям? Наприклад, рекомендують купувати валюту в головних вiддiленнях великих банкiв, де працюють переважно найсучаснiшi детектори.
 
О. Кущ: -- Влучно. А ще треба самому ретельно оглянути куплену купюру, звернути увагу на всi вiдомi захиснi елементи. Крiм того, обов'язково потрiбно брати всi документи, якi пiдтверджують, що валюта була куплена в обмiннику чи банку. Адже в Українi за збут пiдроблених грошей (якщо потiм будете розраховуватися придбаною фальшивкою i її виявлять) передбачена кримiнальна вiдповiдальнiсть.
 
Леся ЯСИНЧУК, Експрес

 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Y

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter