Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Бензинові фокуси. Як вісім бухгалтерів Коломойського продають пальне на сотні мільйонів гривень

18.09.2017 14:00
 Бензинові фокуси. Як вісім бухгалтерів Коломойського продають пальне на сотні мільйонів гривень
Нещодавно в інформаційному просторі з’явилася малопомічена новина про те, що одним із лідерів постачання пального державним структурам в Україні стало товариство "Альянс Еволюшн". У цієї фірми дуже коротка, однак від цього не менш неймовірна історія успіху: заснований трохи більше року тому “Альянс” встиг стати учасником 4539 державних тендерів і в 96% з них здобув перемогу!
 
Усього за рік у підприємства сума укладених договорів про постачання пального становить майже 852 мільйони гривень. Нічогенька сума! Із такими темпами уже зовсім скоро сума держзамовлень сягне астрономічної цифри  1 мільярда гривень. Багато українських підприємців лише мріє про такий успіх.
 
Географія співпраці також вражає: “Альянс Еволюшн” примудряється встигнути завезти солярку для лісовозів Гайсинського лісового господарства, заправити укладачі асфальту у шляхово-ремонтному підприємстві у Львові, і навіть швидкі у Клінічній лікарні "Феофанія". Молодці! Гадаєте, таке підприємство володіє сотнями АЗС, десятками бензовозів і нафтобазами в різних куточках країни? 
 
Виявляється, ні. Для того щоби продати бензин і дизель державним та комунальним структурам майже на мільярд гривень, нічого такого не потрібно. Досить лише мати у штаті директора і вісім бухгалтерів, а з технічного устаткування  чотири стільці, два столи, дві шафи, сканер, телефакс, системний блок без монітора. Саме це випливає з довідки, яку "Альянс Еволюшн" надав для участі в черговому тендері. А під головний офіс можна використати скромну кімнатку в непримітній будівлі Товариства охорони природи у центрі Дніпра.
 
Діяльність цієї компанії абсолютно непублічна. Секретами успіху ділитися не хочуть. У відкритому доступі ви не знайдете фінансової звітності “Альянсу”. Мало того, всупереч прямим вимогам законодавства в Єдиному державному реєстрі немає й інформації про її кінцевих бенефіціарних власників, а це вже грубе порушення законодавства.
 
Ми вирішили розібратися у секреті успіху цієї компанії та з’ясувати, чому саме їй вдається виграти 96% тендерів і забезпечувати пальним
майже пів-України?
 
Однак спершу потрібно зрозуміти, який саме бензин продає ця успішна компанія.
 
Шлях вiд нафти до бензину
 
Як випливає з тендерної документацiї ТзОВ "Альянс Еволюшн", абсолютно все пальне, яке постачає ця фiрма,  вiтчизняного виробництва. I вироблене з української нафти.
 
Стоп! Чому приватне пiдприємство, яке належить невiдомо кому, продає товар, що виробляється з нафти, 80% якої видобуває українська держава через контрольованi НАК "Нафтогаз" пiдприємства?
 
За офiцiйною статистикою, у 2016 роцi в Українi видобуто 2,2 мiльйона тонн сирої нафти. Левову частку видобули компанiї, якi контролює держава: ПАТ "Укрнафта"  1,5 мiльйона тонн та ПАТ "Укргазвидобування"  482,4 тисячi тонн. Весь обсяг сирої нафти "Укрнафта" продає через аукцiони. Усього у 2016 роцi продали 1,4 тисячi тонн нафти на космiчну суму  11 мiльярдiв гривень. Адже законодавство передбачає продаж нафти саме в такий спосiб.
 
Проте сиру нафту ще потрiбно переробити в бензин. Єдиний в Українi завод, що досi працює та здатний переробити такий обсяг сировини, – це Кременчуцький нафтопереробний. Вiн належить ПАТ "Укртатнафта", 43% акцiй якого контролює держава, а iнша частина пiдконтрольна так званiй групi "Приват" Iгоря Коломойського та його партнерiв.
 
Куди ж далi йдуть бензин та дизель, виробленi з української нафти? Майже 95% продають всерединi України.
 
Для прикладу, у 2016 роцi завод продав бензину на суму 15,6 мiльярда гривень за середньою цiною 24 343,86 гривнi за тонну, дизельне пальне  на 12,9 мiльярда гривень, кожну тонну продавали за цiною 18 968 гривень.
 
Основними покупцями українського бензину та дизелю мали б бути, очевидно, АЗС. Однак дивним чином наше пальне опиняється у  власностi посередникiв на кшталт ось такого нафтового "бариги"  ТзОВ "Альянс Еволюшн". Розповiмо докладнiше про хитромудру схему, за якою мiльйони держкоштiв осiдають у чиїхось кишенях.
 
Кому ще бензину?
 
Проте як "Альянс Еволюшн" може бути власником величезних обсягiв бензину, якщо за документами не має жодного обладнання для зберiгання чи розповсюдження нафтопродуктiв? Виявляється, "Альянс" викуповує пальне на мiльйони, а потiм продає через заправки-партнери.
 
Таких дружнiх заправок по всiй Українi близько 1600, вони працюють пiд iзними брендами: "Укрнафта", "ANP", "Авiас", "Сентоза Ойл", "Мавекс". Окрiм АЗС "Укрнафти" (яких усього 537), iншi пiд контролем групи "Приват" Коломойського. А це, неважко порахувати, 1063 АЗС.
 
Отже, пальне вiтчизняного виробництва, яке виробляється з нафти, видобутої в Українi, на останньому етапi довгого ланцюжка опиняється в руках "Альянс Еволюшн"  штучного посередника-оптовика, який, продаючи нафтопродукти державним установам, бере собi вiдсоток. Ось вам приватний посередник, що з'їдає державнi кошти.
 
Що заважає "Укрнафтi" продавати свiй бензин своїм же заправкам чи самостiйно виходити на тендери, без послуг посередника? Мабуть, нiчого  якщо це не корупцiйна схема, на якiй чиновники, депутати чи олiгархи непогано заробляють.
 
Чиї то офшори?
 
Отож кому належить це успiшне пiдприємство з мiльярдним оборотом? За даними бази Youcontrol, засновниками "Альянсу" є п'ять фiрм, зареєстрованих в екзотичних країнах: три з Белiзу та по однiй iз Сейшельських островiв i Кiпру. Як вiдомо, реєстри акцiонерiв цих фiрм закритi, i дiзнатися, кому належать офшорнi компанiї, майже неможливо.
 
Проте нам вдалося знайти докази, якi вказують, що всi цi офшорнi засновники пов'язанi з групою "Приват", яка належить Iгоревi Коломойському та його партнерам.
 
Перший засновник  Сейшельська компанiя "Деззлiнг Iнвестментс Лiмiтед"  також є спiвзасновником ТзОВ "Партнер-Експi". А її керiвник, Андрiй Постолов, керує ще однiєю схожою компанiєю  ТОВ "С.Е.Т.". Її ж спiвзасновником є фiрма з групи "Приват"  ТОВ "Консiст".
 
Другий засновник  компанiя з Белiзу "Рiвардж Лiмiтед". Вiд її iменi статут "Альянс Еволюшн" пiдписувала Веронiка Зелiнська, яка за сумiсництвом є членом наглядової ради ПАТ "Кобос", власник якого  "Приватбанк".
 
Третiй засновник. Вiд iменi iншої белiзької офшорної фiрми-засновника "Санбiан Iнвестмент Лiмiтед" статут "Альянсу" пiдписував Богдан Груша, що є членом ПАТ "Бiлоцинк", який теж контролюється "Приватом".
 
Четвертий засновник  "Найтентра Коммершiал Лiмiтед". Окрiм "Альянсу", також є спiвзасновником ще однiєї фiрми з Днiпра  ТзОВ "Дiзар", яку Генпрокуратура пiдозрює в участi у заволодiннi упродовж 2008  2016 рокiв грошовими коштами ПАТ "КБ "ПриватБанк"".
 
I п'ятий засновник  Кiпрська компанiя "Делстано Холдiнгс ЛТД". Вона ще є спiвзасновником Днiпровської фiрми ТОВ "Скайбуд", що займається будiвництвом. Її керiвник Костянтин Барсук водночас очолює ТОВ "Рiвалiон", кiнцевим бенефiцiарним власником якого є... Iгор Валерiйович Коломойський.
 
Таким чином, усе стає на свої мiсця. у 2015 роцi пiсля звiльнення пiдконтрольного групi "Приват" керiвництва "Укрнафти" мiльярдер Коломойський частково втратив контроль над видобутком вiтчизняної нафти та її подальшою переробкою. Однак ця проблема, як бачимо, була вирiшена  створили "прокладку" "Альянс Еволюшн", яка збирає на своїх рахунках доходи вiд продажу пального. Ну а прибутки осiдають на рахунках компанiй з офшорiв.
 
А щоби зупинити цей процес, насправдi потрiбно дуже небагато  досить, щоби державнi пiдприємства перестали продавати свою продукцiю "прокладкам" з офшорними засновниками, якi, здається, спецiально створенi, щоб обкрадати нашу державу та українськi держпiдприємства. 
 
До слова, ще рiк тому прем'єр Гройсман пообiцяв навести лад iз держпiдприємствами. Але, схоже, про обiцянку забув.
 
Галина МАМЧУК, Лариса МАКСИМЕЦЬ, газета Експрес

 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

R

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter