Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

У людства є лише рік, щоби ліквідувати ядерну загрозу

12.09.2017 10:10
У людства є лише рік, щоби ліквідувати ядерну загрозу
Події, пов'язані з випробуваннями КНДР нищівної зброї, приголомшують. ООН скликає екстренне засідання, на якому країни "Великої сімки" вимагають від організації більш рішучих дій, щоб стримати агресора. США чітко обіцяють Пхеньяну "масивну військову відповідь", якщо режим Кім Чен Ина не вгамується...
 
Здається, навіть у роки загострення холодної війни між СРСР та США людство не було настільки близьким до ядерної війни. І чого варті всі міжнародні домовленості та меморандуми разом взяті, якщо випробування ядерної зброї продовжується і небезпека загибелі планети зростає з кожним днем? 
 
Про це та інше - у розмові з адміралом Ігорем Кабаненком, військовим експертом, екс-заступником міністра оборони та радником-посланником Місії України при НАТО у МЗС, Юрієм Костюченком, професором, доктором фізико-математичних наук Центру аерокосмічних досліджень НАНУ, фахівцем з теорії ризиків і прикладних питань безпеки, а також В'ячеславом Яковлевим, кандидатом фізико-математичних наук.
 
- Чому в третьому тисячолітті ядерна зброя перестала бути фактором стримування війни, перетворившись у потенційну загрозу знищення планети?
 
І.Кабаненко: - Хоча ядерну зброю десятиліттями називали "інструментом стримування", насправді вона завжди була більше важелем політичного тиску та впливу на суперника. Завдяки домовленостям між ядерними державами, у світі встановився певний баланс на політичній арені. Нині він порушився: демократичні важелі не діють на жорстко-авторитарну КНДР, та й на Росію, врешті, теж. Відтак загроза людству справді зростає.
 
- Що ми знаємо про потенціал ядерної зброї у світі? У кого він найпотужніший?
 
- У Росії. Але експерти можуть оперувати даними лише про ракети малої і середньої дальності з ядерними боєголовками. Нині у РФ таких 16 тисяч одиниць, у США - 13 тисяч. Втім, яку саме ядерну зброю і в якій кількості має та чи інша держава - звісно ж, не знає ніхто.
 
Ю.Костюченко: - Найімовірніше, що вже за рік КНДР накопичить таку кількість ядерної зброї, що зможе на рівних говорити із США. Адже за 10 років вона провела шість випробувань ядерної зброї. Виходячи із темпів розвитку ситуації, людство має рік, щоб вгамувати агресора. Потім буде пізно - вони почнуть диктувати умови світу, маючи на це серйозні підстави.
 
- Наскільки небезпечні випробування, проведені тепер у КНДР?
 
В. Яковлев: - Звичайно, це не додає безпеки світу. Адже що менша кількість країн мають таку зброю, то безпечнішим є світ. Ймовірно, що воднева бомба була зроблена не без допомоги союзників КНДР - Росії чи Китаю, котрі передали корейцям технології. Відповідно, інші країни, котрі володіють такими технологіями, будуть нарощувати свій термоядерний потенціал.
 
- А якими є наслідки ядерного вибуху? Чи може одна бомба знищити планету?
 
Ю.Костюченко: - Водночас - ні. Але тут інша небезпека. При ядерних вибухах в атмосфері певна частина радіонуклідів (при наземних вибухах до 50%) випадає поблизу району випробувань. Проте значна частка радіоактивних речовин затримується в повітрі й під дією вітру переміщується на великі відстані, залишаючись приблизно на тій самій широті. Перебуваючи в повітрі приблизно місяць, радіоактивні речовини під час цього переміщення поступово випадають на землю. Більша частина радіонуклідів викидається в стратосферу (на висоту 10 - 15 км), а потім радіонукліди випадають по всій поверхні Землі. Радіоактивні опади містять велику кількість різних радіонуклідів, але з них найбільшу роль відіграють 95Cr, тритій, 137Cs, 90Sr і 14C. Періоди напіврозпаду яких становлять відповідно 64 доби, 12,4 року, 30 років (цезій і стронцій) і - тільки уявіть це число - 5 730 років!
 
- До речі, коли й ким було випробувано першу водневу бомбу?
 
В. Яковлев: - Це сталося 12 серпня 1953 року. На полігоні в Семипалатинську (сьогодні - Семей, місто в Казахстані, - Авт.) була випробувана перша радянська воднева бомба. Вона й стала першою у світі. А вже 22 листопада 1955 року літак скинув там же бомбу проектної потужності 3,6 мегатонни. Під час цих випробувань були жертви, радіус руйнувань досяг 350 кілометрів, постраждав і сам Семипалатинськ.
 
А вже у жовтні 1961 року в СРСР на Новій Землі була висаджена термоядерна бомба потужністю 58 мегатонн. Це була найпотужніша бомба з коли-небудь випробуваних людством. Вона увійшла в історію під назвою "Цар-бомба" або "Кузькіна мать".
 
- Чи відомо, скільки разів людство підривало свою планету?
 
І.Кабаненко: - За всі роки було скинено понад 2 тисячі ядерних бомб, багато з них - у тисячі разів потужніші за ядерний удар по Хіросімі. За статистикою, 1032 були випробуваннями США, 715 здійснив Радянський Союз. Велика Британія провела 45 випробувань, Франція - 210, КНР - 45 випробувань (23 наземних і 22 підземних, на базі Лоб-Нор у Сіньцзяні), Індія - 6, Пакистан - від 3.
 
- Про небезпеку поперджали автори історичного Маніфесту Рассела-Енштейна...
 
І.Кабаненко: - Так, він став основою Пагуошського руху вчених проти ядерної зброї, ще 1955 року: "Громадськість і навіть багато державних діячів не розуміють, що буде поставлено на карту в ядерній війні. А у майбутній війні буде неодмінно використана ядерна зброя". І ще згадується промова Президента Пагуошського руху Джозефа Ротблата на церемонії вручення Нобелівської премії у 1995-му: "З розробкою ядерної зброї людина вперше в історії придбала технічні засоби для одноразового знищення всієї цивілізації". У наші дні, на жаль, ці слова дуже актуальні.
 
Ірина ЛЬВОВА, Богдан КУФРИК, Експрес

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

N

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter