Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

"Народ козаків" - і тут, і там. Москва випробовує нову ідею розколу України

01.09.2017 23:00
"Народ козаків" - і тут, і там. Москва випробовує нову ідею розколу України
Щороку на могилі Івана Сірка, що поблизу села Капулівка на Дніпровщині, збираються представники козацьких організацій, щоб ушанувати пам'ять кошового отамана Запорізької Січі. Відбувся такий захід і цьогоріч. Причому двічі.
Чому двічі? Є пояснення. Раніше урочистості з ушанування славного отамана проводили лише раз -- у тому-таки серпні. Усе змінилось 2009 року. Тоді на могилі Івана Сірка традиційно зібралися представники патріотичних козацьких організацій і служителі УПЦ КП. 
 
А згодом на цьому ж місці з'явилась група людей з конфесії-конкурента. Відтоді Сірка на Дніпрівщині вшановують двічі: у першу неділю серпня збираються представники патріотичних козацьких організацій і священики УПЦ КП, а в другу -– їхні опоненти.
 
Останні є активними послідовниками так званої ідеології "корєнного народа", яка підкреслює єдність з російськими козаками й заперечує українське походження козаків. Вони заявляють, мовляв, треба відновити національність “козак”, домогтися створення при ООН Представництва козацького народу і повернути козакам “утрачене територіальне утворення” на територіях, де вони колись проживали. За версією групи, це Україна, Кубань і Ростовська область Росії. Тутешні псевдокозацькі організації навіть підписали Угоду про співпрацю з “колегами” в Росії. Їхня мета -- об'єднати “козацький народ України” з “козацьким народом Росії” у щось на кшталт “Козацької народної республіки”. 
 
Козацький народ? Про що йдеться? Ситуацію обговорюємо з Сергієм Пархоменком, директором Центру зовнішньополітичних досліджень OPAD, та Дмитром Білим, доктором історичних наук, осавулом Азовського козацького війська, котрий свого часу брав участь у пам'ятних заходах із вшанування отамана Івана Сірка на Дніпрівщині.
 
-- Ініціатива відновити національність “козак” -- чи має вона якесь історичне підгрунтя?
 
Д. Білий: -- Так званий козацький націоналізм виник на Дону наприкінці ХІХ -- на початку ХХ століття. Справжні донські козаки чітко відмежовували себе від росіян, вважали окремою нацією. Якщо почитаєте “Тихий Дон” Шолохова, то знайдете такі рядки, себто висловлювання донських козаків: “Вонючая Русь у нас не должна править!” Там сепаратизм був надзвичайно сильний. Ще на початку ХІХ століття страчували козаків, які говорили, що Дон має відокремитися від Росії й побудувати свою державу.
 
Ідеологія козацького націоналізму набула поширення на початку ХХ століття -- під час революції і численних збройних конфліктів на теренах колишньої Російської імперії. Виникали автономні республіки з козацькою домінантою на Дону, на Кубані. Донські й кубанські козаки в еміграції почали розвивати ідею Козакії, тобто створення козацької держави, яка б об'єднала території, де живуть козаки, зокрема й українські.
 
Козаки вважали, що вони -- окрема нація і мають право на самовизначення. З такими ідеями жорстко боролися і за Радянського Союзу, і у 1990-х роках (коли на Дону посилився козацький рух). Ці ідеї закидали і в Україну. Але представники українського козацтва вкрай негативно поставилися до них, заявляючи, що наші козаки -- одна з важливих складових української нації й твердо виступили за соборність держави.
 
С. Пархоменко: -- Зауважу, що під час перепису населення у Росії 2002 року близько 2% кубанців зазначили свою національність як “козак”. Але більшість дослідників та офіційних політичних діячів, зокрема і в Росії, називають козаків просто соціальною групою.
 
-- Кому може бути на руку активізація теми про відновлення національності “козак” та об'єднання українських і російських козаків в одну державу?
 
Д. Білий: -- Цікаво, що, придушуючи прагнення козаків створити окрему державу в Росії, Москва почала активно розвивати таку ідею в Україні. Без сумніву, це ще один метод підривної діяльності проти нас. У війні неможливо перемогти, якщо не розколеш противника. Україна, несподівано для російського керівництва, постала проти агресії, тому Кремль шукає інші можливості для розколу нації. Пропагує всілякі рухи за об'єднання козаків у одну республіку і таку іншу маячню.
 
С. Пархоменко: -- Ідею з козацьким націоналізмом Москва витягла з політичною метою -- щоб розчленувати українське суспільство на півдні та сході, щоб тамтешні громадяни ідентифікували себе не з українським народом, а з іншими національностями, які живуть переважно на території Росії. Так легше буде перетягувати  в “рускій мір” громадян, які не дуже освічені і вагаються, кимсебе вважати -- українцями чи росіянами. Мовляв, ось вам право на самовизначення: “козак” -- це звучить гордо, це вільна людина!
Тобто це штучно вигаданий для України ще один вид сепаратизму -- козацький.
 
-- Як вважаєте, наскільки серйозну загрозу для України становить просування Кремлем такої ідеї?
 
Д. Білий: -- Думаю, Москва далі розкручуватиме її. Тому СБУ і розвідка повинні працювати активніше. На жаль, Україна не вживає ніяких контрзаходів. У нас на ідеологічному фронті немає ні пропаганди, ні контрпропаганди. Ми, навпаки, можемо використовувати самостійницький козацький рух у Росії на свою користь. Але чомусь не робимо цього.
 
С. Пархоменко: -- Відомо, що більшість російських козацьких організацій --- під контролем тамтешньої спецслужби. Це “рускіє рєбята” в козацькому одязі, які хочуть приєднати частину України до Росії. І це треба розмути усім нашим козакам.
 
Наталія ВАСЮНЕЦЬ, Експрес
 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

A

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter