Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

Так, так. Ми - перші! Добірка цікавих фактів про Україну

30.08.2017 20:00
Так, так. Ми - перші! Добірка цікавих фактів про Україну
Ми маємо чим пишатися.

Це історія наших маленьких і великих перемог -- від Трипілля і до сучасності, пише газета Експрес.

Факт 1: 5 тисяч років до н.е. - трипільці винайшли колесо. На думку фінського науковця Аско Парполи та румунського археолога Діну, перше колесо з'явилося саме в Трипільській культурі на території сучасної України.

Факт 2: 1,5 тисячі років до н.е. - створена найдавніша карта, про яку знають учені. Знайшли її у селі Межиріччя Рівненської області. Мапа вибита на кістці мамонта. Відома туринська папірусна карта датується лише 1160 роком до н.е.

Факт 3: Козаки першими в світі стали використовувати підводні човни. Безпалубний плоскодонний човен "Чайка" створили в XVI-XVII століттях. Він міг деякий час перебувати під водою і не тонути. У турецьких документах залишилися згадки про те, що козаки могли "з'явитися просто з-під води".

Факт 4: 5 квітня 1710 року - прийнята "Конституція прав і свобод війська Запорізького". Її ще називають "Конституція Пилипа Орлика". Вона стала першою в світі конституцією, яка встановила поділ державної влади на законодавчу, виконавчу й судову. У США Конституцію прийняли в 1787 році, у Франції та Польщі - тільки в 1791.

Факт 5: 1784 рік - у Львові запустили першу в світі повітряну кулю з автоматичним пальником на рідкому паливі для підігріву повітря в балоні. До того паливом була солома.

Факт 6: 1853 рік - з'явилася перша гасова лампа. Її винайшли у Львові працівники аптеки "Під золотою зіркою" Ігнатій Лукасевич та Ян Зех. Згодом винахід продемонстрували на міжнародній виставці у Мюнхені.

Факт 7: 1892 рік - одеський бактеріолог Володимир Хавкін розробив першу в історії вакцину від чуми. Препарат науковець створив в Індії, ним вакцинували 4 мільйони людей. Хавкін став головним бактеріологом країни й очолив Бомбейську протичумну лабораторію.

Факт 8: Духовий інструмент "Трембіта" - найдовший музичний духовий інструмент у світі. Його довжина коливається від 3-х до 8-ми метрів.

Факт 9: Найвідоміша різдвяна пісня у світі - "Щедрик" - наша. Це народна пісня, яку записав український композитор Микола Леонтович. У світі вона відома під назвою "Carol of the Bells".

Факт 10: Ан-225 "Мрія" - найбільший у світі транспортний літак. Створили його на базі Київського конструкторського бюро імені Антонова. Максимально завантажений він важить 640 тонн. Перший політ український гігант здійснив у 1989 році. На рахунку "Мрії" - 240 світових рекордів.

Факт 11: 1814 рік - українець створив перший у світі рамковий вулик. Бджоляр із Чернігівщини Петро Прокопович вперше зробив рамку самостійною частиною бджолиного помешкання.

Факт 12: У 1850-х роках український хірург Микола Пирогов уперше в світі застосував гіпсову пов'язку для лікування переломів. Вона пришвидшила загоєння і позбавила людей викривлених кінцівок.

Факт 13: 1878 рік - український студент Микола Пальчиков винайшов електричний фонавтограф - перший у світі пристрій, який може записувати інформацію.

Факт 14: У 1893 році в Одесі показали два фільми, які зняли за допомогою першого кінескопа. Створив його місцевий винахідник Йосип Тимченко. Цей кіносеанс відбувся за два роки до історичного показу братів Люм'єр.

Факт 15: У 1932 році з'явився поштовий індекс. Унікальну систему маркування листів, яку пізніше стали використовувати у багатьох країнах світу, створили в Харкові.

Факт 16: 3 квітня 1933 року - український хірург Юрій Вороний зробив першу в світі пересадку нирки.

Факт 17: 1939 рік - почалися випробування першого в світі гелікоптера. Створив його київський авіаконструктор Ігор Сікорський, що емігрував до США.

Факт 18: Уродженець Житомира Сергій Корольов вважається справжнім "батьком космонавтики". Під його керівництвом запустили перший штучний супутник Землі. Він також організовував космічний політ Юрія Гагаріна.

Факт 19: 1960 рік - у Києві відкрили найглибшу станцію метро в світі. "Арсенальна" розташована на глибині 105,5 метра.

Факт 20: 1966 рік - харків'янин Володимир Нікітін створив найшвидший у світі (на той час) автомобіль. Машина мала вертолітний газотурбінний двигун ГТД-350 потужністю 400 кінських сил. Під час тестування авто змогло розвинути швидкість до 320 кілометрів за годину.

Факт 21: 1384 - саме стільки пам'ятників створили Тарасові Шевченку. Це найбільша в світі кількість пам'ятників, які встановили на честь культурного діяча.

Факт 22: 2009 рік - харківські дослідники вперше в світі сфотографували атом. Докладні зображення демонструють різні види хмар електронів, що оточують вуглецевий атом.

Факт 23: Одеський професор Леонард Смирнов розробив технологію опріснення морської води. Заморожена за його технологією вода, перетворюється на кристали, а всі шкідливі домішки й солі можна легко видалити.

Факт 24: Три сучасні знамениті голлівудські акторки: Міла Куніс, Міла Йовович та Ольга Куриленко - народилися в Україні.
        
Факт 25: 2014 рік -- харків'янин Анатолій Малихін створив прилад, що дозволяє робити безкровний аналіз крові. П'ять датчиків, які приєднуються до тіла, видають 131 показник. Серед них -- осідання еритроцитів, загальний білок, лімфоцити.

Факт 26: Серпень 2017 року -- київські хірурги першими в світі провели унікальну операцію на головному мозку. Вони поєднали одразу три технології: ендоскопію, комп’ютерну навігацію і лазер. Досі цього не робив ніхто. Після операції пацієнта одразу перевели до звичайної палати.

Юлія СКОРИК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

o

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter