ТЕХНОЛОГІЇ

Раніше здавалося, що таке можуть собі дозволити тільки власники розкішних багатомільйонних вілл. Сьогодні ж усе набагато доступніше.
Вірус "Bad rabbit", що цього тижня атакував сайти Міністерства інфраструктури, київського метрополітену та аеропорту Одеси, заблокувавши їхню роботу, також використовував при підборі па

Вона чомусь сильніша

26.08.2017 10:20
Вона чомусь сильніша
Президент на Майданi пообiцяв очолити боротьбу з корупцiєю i почати її, посадивши трьох друзiв. Але що змiнилося потiм?

"У Порошенка нема полiтичної волi боротися з корупцiєю. Дiагноз наскiльки простий, настiльки i драматичний. Бо без Президента в принципi неможливо ефективно воювати з корупцiєю, а тим бiльше -- коли вiн стрiляє в спину"".

Такий несподiваний висновок зробив цими днями член фракцiї Блоку Петра Порошенка, народний депутат вiд партiї "Блок Петра Порошенка" Сергiй Лещенко, пише газета Експрес.

Серед громадських активiстiв та в середовищi вiдомих антикорупцiйних органiзацiй схожу думку можна почути щораз частiше. Наприклад, керiвник глобального антикорупцiйного руху "Transparency International" Хосе Угас заявив, що корупцiя Президента України Петра Порошенка i його близького оточення становить для країни бiльшу загрозу, нiж будь-яка армiя свiту. "Петро Порошенко своїми дiями руйнує Україну зсередини. Така ситуацiя склалася через прагнення Президента збагатитися якомога бiльше за час перебування на своїй посадi", -- вважає вiн.

"Простi люди в Українi просунулися набагато далi в боротьбi з корупцiєю, нiж їхня полiтична елiта. Мiж простими людьми i полiтичною елiтою прiрва. I вона щораз бiльша. Цi правителi давно вже не здатнi правити. Їх треба просто вже посунути", -- переконують полiтики з Руху нових сил.

Чому Петровi Порошенку -- одному з найбагатших людей країни -- не вдалося переступити певнi спокуси i зробити обiцяне? Про це ми говорили з Сергiєм Лещенком, головою пiдкомiтету комiтету Верховної Ради України з питань запобiгання i протидiї корупцiї, Вiталiєм Шабунiним, головою правлiння Центру протидiї корупцiї, та Ярославом Юрчишиним, керiвником "Transparency International Україна".

-- Чому Петро Порошенко так i не змiг очолити боротьбу з корупцiєю?

В. Шабунiн: -- Не змiг i не захотiв -- це рiзнi речi. Вiн мав можливостi очолити боротьбу з корупцiєю, яких не було в жодного президента. Його обрали вже в першому турi, мав колосальну пiдтримку суспiльства. Так, це не була його особиста пiдтримка, але пiдтримка можливостей робити реформи. Вiн мав свою бiльшiсть у парламентi, ключову фракцiю. Нинi має свого вiдносно керованого прем'єр-мiнiстра. Але, як бачимо, боротьба з корупцiєю його не цiкавить.

-- Чому ж тодi глава держави не захотiв очолити цю боротьбу? Хiба не вона була однiєю з головних цiлей усiх, хто боровся проти режиму "донецьких"?

-- С. Лещенко: -- Тут усе зрозумiло. Бо вiн насамперед бiзнесмен. Бо йому та його найближчому оточенню вигiднiше використовувати владу для особистого збагачення.

Разом iз тим треба визнати, що нинi є безпрецедентнi за всi роки незалежностi переслiдування реальних корупцiонерiв, пов'язаних iз чинною владою. Це поступ, але, на жаль, нiхто з них не сидить у в'язницi.

Я. Юрчишин: -- Не треба забувати, що Порошенко давно i в бiзнесi, i в полiтицi. Вiн добре знає всi тонкощi в цих двох сферах. Тому, звичайно, вiн обирає стару, зрозумiлу, контрольовану систему, а не нову i складну. Особливо це стосується бiзнесу. Тому на посаду генпрокурора запропонував Юрiя Луценка, досi не змiнив склад ЦВК, який покривав корупцiю на виборах тощо.

Знаєте, недавно Петро Олексiйович пояснював причини корупцiї в Українi. Вiн сказав, що вона "йде здалеку -- вiд радянської системи корупцiї, яка була глибоко вкорiнена в суспiльствi i в умах кожного". На жаль, вона глибоко вкорiнена насамперед у тих, хто при владi.

В. Шабунiн: -- Вiдповiдь на це питання в його головi, це питання цiнностей. Вiн має визначитися з ними. Хоча, здається, вiн зробив свiй вибiр у цьому планi... Iнакше влада не блокувала б антикорупцiйнi реформи.

Щодо самого Порошенка, то один з авторитетних рейтингiв засвiдчує, що Президент iз 949 мiльйонами доларiв посiдає четверте мiсце у топ-100 найбагатших українцiв. Його капiтал, хоча й трiшки схуд (-3%), але на тлi iнших багатiїв вiн торiк пiднявся одразу на двi позицiї.

-- Чи є шанс, що принаймнi показово когось iз топ-корупцiонерiв таки посадять до в'язницi?

В. Шабунiн: -- Доки в Українi не буде створений незалежний Антикорупцiйний суд, нiхто з топ-посадовцiв не загримить за грати.

С. Лещенко: -- Влада до останку робитиме все, щоб цього суду не створити. Але рано чи пiзно такий суд запрацює. I якщо буде прецедент, наприклад, той же Микола Мартиненко потрапить до в'язницi, тодi iншi подумають, що, може, краще не красти, -- якщо пiднялася рука посадити Мартиненка, то не побояться й iнших.

Я. Юрчишин: -- Багатьох найближчих до Президента людей згадують у корупцiйних скандалах. Але Порошенко забув обiцянку, що слiд посадити трьох друзiв, якщо хочеш позбутися корупцiї.

-- Який ваш рецепт викоренення корупцiї?

С. Лещенко: -- Ефективна боротьба з корупцiєю вимагає трьох складових. I найперша -- це пiдтримка суспiльства. Її ми маємо. До речi, у суспiльствi нинi, якщо так можна висловитися, мода на боротьбу з корупцiєю. Багато громадських органiзацiй працюють над цiєю темою, багато журналiстських розслiдувань є з цього приводу. Ще три роки тому, за часiв Януковича, це робили одиницi.

Друге -- потрiбнi незалежнi антикорупцiйнi iнституцiї. НАБУ працює, але в цiй вертикалi боротьби з корупцiєю бракує ще Антикорупцiйного суду. I третє -- полiтична воля глави держави на боротьбу з корупцiєю. Якщо такої в Президента немає, то суспiльство має це змiнювати.

Я. Юрчишин: -- Я б ще додав, що нам потрiбнi змiни регуляторних правил вiдносин бiзнесу i держави, громадян i держави. Щоби зменшувати можливiсть, в принципi, будь-яких корупцiйних дiй, слiд мiнiмiзувати число причин прямого дотику чиновника i суспiльства. А ще -- приватизувати активи, якi нинi є в держави, бо вона розпоряджається ними надзвичайно неефективно та корупцiйно.

-- Чи вдасться в Українi таки рано чи пiзно побороти корупцiю?

-- С. Лещенко: -- Як не пручалася наша влада, скiльки на когось не нацьковували генпрокурора Луценка чи СБУ, до нас дiйшов тренд, який нинi модний у всьому свiтi -- це боротьба з корупцiєю. Якщо в минулому столiттi у свiтi була мода на боротьбу з нацизмом, то наше столiття -- це вiк боротьби з корупцiєю. Нинi для цього створена глобальна iнфраструктура -- обмiн iнформацiєю, соцiальнi мережi, грошовi перекази. Яскравим прикладом цього бачимо, зокрема, розслiдування цими днями каналiв переливання грошей американського полiттехнолога Пола Манафорта.

Нинi слiд вiдзначити успiхи в боротьбi з корупцiєю в таких державах, як Румунiя, Iндонезiя, Бразилiя, Пiвденна Корея... Порошенко i його оточення можуть пручатися, але вони не можуть змiнити плин iсторiї. Тому все це як той тюбик, з якого зубну пасту витиснули, а назад уже її не запхаєш.

Iрина ЛОПУХ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter