Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

Вона чомусь сильніша

26.08.2017 10:20
Вона чомусь сильніша
Президент на Майданi пообiцяв очолити боротьбу з корупцiєю i почати її, посадивши трьох друзiв. Але що змiнилося потiм?

"У Порошенка нема полiтичної волi боротися з корупцiєю. Дiагноз наскiльки простий, настiльки i драматичний. Бо без Президента в принципi неможливо ефективно воювати з корупцiєю, а тим бiльше -- коли вiн стрiляє в спину"".

Такий несподiваний висновок зробив цими днями член фракцiї Блоку Петра Порошенка, народний депутат вiд партiї "Блок Петра Порошенка" Сергiй Лещенко, пише газета Експрес.

Серед громадських активiстiв та в середовищi вiдомих антикорупцiйних органiзацiй схожу думку можна почути щораз частiше. Наприклад, керiвник глобального антикорупцiйного руху "Transparency International" Хосе Угас заявив, що корупцiя Президента України Петра Порошенка i його близького оточення становить для країни бiльшу загрозу, нiж будь-яка армiя свiту. "Петро Порошенко своїми дiями руйнує Україну зсередини. Така ситуацiя склалася через прагнення Президента збагатитися якомога бiльше за час перебування на своїй посадi", -- вважає вiн.

"Простi люди в Українi просунулися набагато далi в боротьбi з корупцiєю, нiж їхня полiтична елiта. Мiж простими людьми i полiтичною елiтою прiрва. I вона щораз бiльша. Цi правителi давно вже не здатнi правити. Їх треба просто вже посунути", -- переконують полiтики з Руху нових сил.

Чому Петровi Порошенку -- одному з найбагатших людей країни -- не вдалося переступити певнi спокуси i зробити обiцяне? Про це ми говорили з Сергiєм Лещенком, головою пiдкомiтету комiтету Верховної Ради України з питань запобiгання i протидiї корупцiї, Вiталiєм Шабунiним, головою правлiння Центру протидiї корупцiї, та Ярославом Юрчишиним, керiвником "Transparency International Україна".

-- Чому Петро Порошенко так i не змiг очолити боротьбу з корупцiєю?

В. Шабунiн: -- Не змiг i не захотiв -- це рiзнi речi. Вiн мав можливостi очолити боротьбу з корупцiєю, яких не було в жодного президента. Його обрали вже в першому турi, мав колосальну пiдтримку суспiльства. Так, це не була його особиста пiдтримка, але пiдтримка можливостей робити реформи. Вiн мав свою бiльшiсть у парламентi, ключову фракцiю. Нинi має свого вiдносно керованого прем'єр-мiнiстра. Але, як бачимо, боротьба з корупцiєю його не цiкавить.

-- Чому ж тодi глава держави не захотiв очолити цю боротьбу? Хiба не вона була однiєю з головних цiлей усiх, хто боровся проти режиму "донецьких"?

-- С. Лещенко: -- Тут усе зрозумiло. Бо вiн насамперед бiзнесмен. Бо йому та його найближчому оточенню вигiднiше використовувати владу для особистого збагачення.

Разом iз тим треба визнати, що нинi є безпрецедентнi за всi роки незалежностi переслiдування реальних корупцiонерiв, пов'язаних iз чинною владою. Це поступ, але, на жаль, нiхто з них не сидить у в'язницi.

Я. Юрчишин: -- Не треба забувати, що Порошенко давно i в бiзнесi, i в полiтицi. Вiн добре знає всi тонкощi в цих двох сферах. Тому, звичайно, вiн обирає стару, зрозумiлу, контрольовану систему, а не нову i складну. Особливо це стосується бiзнесу. Тому на посаду генпрокурора запропонував Юрiя Луценка, досi не змiнив склад ЦВК, який покривав корупцiю на виборах тощо.

Знаєте, недавно Петро Олексiйович пояснював причини корупцiї в Українi. Вiн сказав, що вона "йде здалеку -- вiд радянської системи корупцiї, яка була глибоко вкорiнена в суспiльствi i в умах кожного". На жаль, вона глибоко вкорiнена насамперед у тих, хто при владi.

В. Шабунiн: -- Вiдповiдь на це питання в його головi, це питання цiнностей. Вiн має визначитися з ними. Хоча, здається, вiн зробив свiй вибiр у цьому планi... Iнакше влада не блокувала б антикорупцiйнi реформи.

Щодо самого Порошенка, то один з авторитетних рейтингiв засвiдчує, що Президент iз 949 мiльйонами доларiв посiдає четверте мiсце у топ-100 найбагатших українцiв. Його капiтал, хоча й трiшки схуд (-3%), але на тлi iнших багатiїв вiн торiк пiднявся одразу на двi позицiї.

-- Чи є шанс, що принаймнi показово когось iз топ-корупцiонерiв таки посадять до в'язницi?

В. Шабунiн: -- Доки в Українi не буде створений незалежний Антикорупцiйний суд, нiхто з топ-посадовцiв не загримить за грати.

С. Лещенко: -- Влада до останку робитиме все, щоб цього суду не створити. Але рано чи пiзно такий суд запрацює. I якщо буде прецедент, наприклад, той же Микола Мартиненко потрапить до в'язницi, тодi iншi подумають, що, може, краще не красти, -- якщо пiднялася рука посадити Мартиненка, то не побояться й iнших.

Я. Юрчишин: -- Багатьох найближчих до Президента людей згадують у корупцiйних скандалах. Але Порошенко забув обiцянку, що слiд посадити трьох друзiв, якщо хочеш позбутися корупцiї.

-- Який ваш рецепт викоренення корупцiї?

С. Лещенко: -- Ефективна боротьба з корупцiєю вимагає трьох складових. I найперша -- це пiдтримка суспiльства. Її ми маємо. До речi, у суспiльствi нинi, якщо так можна висловитися, мода на боротьбу з корупцiєю. Багато громадських органiзацiй працюють над цiєю темою, багато журналiстських розслiдувань є з цього приводу. Ще три роки тому, за часiв Януковича, це робили одиницi.

Друге -- потрiбнi незалежнi антикорупцiйнi iнституцiї. НАБУ працює, але в цiй вертикалi боротьби з корупцiєю бракує ще Антикорупцiйного суду. I третє -- полiтична воля глави держави на боротьбу з корупцiєю. Якщо такої в Президента немає, то суспiльство має це змiнювати.

Я. Юрчишин: -- Я б ще додав, що нам потрiбнi змiни регуляторних правил вiдносин бiзнесу i держави, громадян i держави. Щоби зменшувати можливiсть, в принципi, будь-яких корупцiйних дiй, слiд мiнiмiзувати число причин прямого дотику чиновника i суспiльства. А ще -- приватизувати активи, якi нинi є в держави, бо вона розпоряджається ними надзвичайно неефективно та корупцiйно.

-- Чи вдасться в Українi таки рано чи пiзно побороти корупцiю?

-- С. Лещенко: -- Як не пручалася наша влада, скiльки на когось не нацьковували генпрокурора Луценка чи СБУ, до нас дiйшов тренд, який нинi модний у всьому свiтi -- це боротьба з корупцiєю. Якщо в минулому столiттi у свiтi була мода на боротьбу з нацизмом, то наше столiття -- це вiк боротьби з корупцiєю. Нинi для цього створена глобальна iнфраструктура -- обмiн iнформацiєю, соцiальнi мережi, грошовi перекази. Яскравим прикладом цього бачимо, зокрема, розслiдування цими днями каналiв переливання грошей американського полiттехнолога Пола Манафорта.

Нинi слiд вiдзначити успiхи в боротьбi з корупцiєю в таких державах, як Румунiя, Iндонезiя, Бразилiя, Пiвденна Корея... Порошенко i його оточення можуть пручатися, але вони не можуть змiнити плин iсторiї. Тому все це як той тюбик, з якого зубну пасту витиснули, а назад уже її не запхаєш.

Iрина ЛОПУХ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter