Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

Порошенко б'є в спину

09.08.2017 21:50
Порошенко б'є в спину
Чи є шанс у Михайла Саакашвілі повернутися в Україну, щоб очолити осінній наступ опозиції?

Спершу в це важко було повірити. І коли з'явилась перша новина, що одного з провідних опозиціонерів України Михайла Саакашвілі позбавлено громадянства, багато хто подумав, що це жарт. Але це був не жарт. Це, без сумніву, була помста. Помста Президента.

Уже згодом з'явилося скупе повідомлення Державної міграційної служби про те, що Петро Порошенко видав указ про позбавлення Саакашвілі громадянства. Однак на сайті Президента такого указу не було. Це давало підстави сумніватися в тім, що українська влада все-таки наважилась на такий крок, пише газета Експрес.

Та вже наступного дня в Адміністрації Президента підтвердили, що Порошенко підписав указ про припинення громадянства Михайла Саакашвілі -- у час, коли той перебував у США. Підставою для цього начебто стало подання Державної міграційної служби про те, що Саакашвілі, оформляючи заяву на отримання громадянства, подав неправдиву інформацію. Яку саме -- на Банковій не вказали. Однак уже невдовзі стало відомо: йдеться про те, що Саакашвілі начебто не зазначив у заяві на громадянство, що  перебуває під кримінальним переслідуванням у Грузії.

Сам очільник "Руху нових сил" рішення про позбавлення його громадянства вважає незаконним. Та у будь-якому разі Міхеїл Саакашвілі -- мабуть, зовсім несподівано і для себе -- опинився поза політичним полем України.

Петро Порошенко виявився мстливою людиною. Він дав Саакашвілі громадянство. І він забрав його -- саме в той момент, коли, вочевидь, зрозумів, що  Саакашвілі становить для нього і його планів серйозну небезпеку.

Найімовірніше, Саакашвілі не чекав такого повороту справ. У ці дні він перебував у США, де, мабуть, шукав підтримки для своїх рішучих планів в Україні. Партія Саакашвілі вже встигла оголосити, що на початку осені розпочне масштабну кампанію про чинної влади. І раптом партія опиняється без лідера.  

Виглядає, що потрапити до України Саакашвілі тепер буде непросто. У Державній міграційній службі вже заявили, що не впустять на територію країни особу з недійсним паспортом, тобто ту, яка втратила громадянство. Саакашвілі ж заявляє, що домагатиметься законного права повернутись в Україну. Навіть пригрозив, що що, як колишній прикордонник, знає всі входи і виходи в Україні, натякнувши, що може приїхати у країну нелегально.

У партії Саакашвілі “Рух нових сил” повідомили, що найближчим часом оголосять дату його повернення в Україну. “Ми дуже чітко усвідомлюємо, що влада робитиме все, щоб не пустити Михайла Саакашвілі в Україну, -- заявила член ради партії Ольга Галабала. -- Але вирішувати це не їм, а нам як громадянам. Тому що жодна людина не може бути незаконно позбавлена громадянства. Ми як громадяни України не зобов’язані виконувати незаконні укази цієї влади”...

Тож чи має шанси Саакашвілі повернутися у політичне поле України? Якщо так, то якими можуть тут бути його перспективи? Яким може бути новий контрудар Порошенка?

Про це -- у розмові з політологом Андрієм Золотарьовим, експертом Інституту політичної освіти Олександром Солонтаєм та директором Інституту соціально-політичного проектування "Діалог" Андрієм Миселюком.

-- Коли, на вашу думку, Саакашвілі варто повернутися в Україну? Позбавлення громадянства -- це кінець його кар'єри чи, навпаки, потужний старт для політичної боротьби тут?

А. Золотарьов: -- Навряд чи повертатися йому потрібно вже тепер. Країна входить у традиційний для кінця літа період відпусток, під час якого політичні новини мало кого цікавитимуть. Однак не відкидаю, що вже у вересні-жовтні політична ситуація принципово може змінитися, і в Саакашвілі з'являться значно кращі шанси на реванш.

О. Солонтай: -- А я не відкидаю, що Саакашвілі повернеться до України найближчими днями чи тижнями. Це якщо він вирішить працювати на перспективу, тобто розбудовувати політичну команду задовго до виборів. Йому не можна надовго випадати з політичного поля, бо ситуація в країні дуже серйозна.

-- Чи варто вважати, що Саакашвілі, який втратив українське громадянство, узагалі позбавлений можливості участі в політичному житті країни?

А. Золотарьов: -- Якщо він залишатиметься поза межами нашої держави, істотних успіхів тут навряд чи доможеться. З другого боку, варто говорити про те, що діяльність Саакашвілі поза Україною становитиме серйозний ризик для чинної влади, оскільки там, зокрема у Вашингтоні та Брюсселі, з колись грузинським, а нині українським політиком спілкуватимуться і до нього дослухатимуться. А. Миселюк: -- У політичному житті країни можна бути присутнім, навіть не перебуваючи в ній фізично. Але це значно послаблює його можливості. Екс-президент, звичайно, може публікувати гострі дописи, до чогось закликати, виступати заочно організатором мітингів, але це буде не той ефект, який був би можливий у разі фізичної присутності Саакашвілі тут. І, звичайно, зовсім не той, коли він мав посаду очільника Одещини й міг, використовуючи цей важіль, їздити Україною зі своїми антикорупційними форумами, привертати увагу до себе й до своєї політичної сили. Своїм контрударом Порошенко дуже і дуже обмежив політичні модливості Саакашвілі.

О. Солонтай: -- А я б тут посперечався. Саакашвілі з української політики не вибуває. Не обов'язково мати українське громадянство, щоби бути українською політичною фігурою. Варто згадати про вплив на українську політику з Берліна, Брюсселя, Москви, Вашингтона, тобто про те, що є не лише внутрішній, а й зовнішній вплив. У цьому контексті, власне, й варто говорити про фігуру екс-президента Грузії.

Те, що Саакашвілі не буде українським громадянином, насправді нічого серйозно не змінює. Адже він і до того, коли мав українське громадянство, не міг балотуватись у президенти чи народні депутати, бо не мав достатнього терміну проживання в Україні. Саакашвілі був гравцем в українській політиці і ним залишається. Тому що є люди, які підтримують його.

-- Міхеїл Саакашвілі цими днями гарантував, що повернеться в Україну. Як вважаєте, яку мету він ставить перед собою? Як варто діяти Саакашвілі у нинішніх умовах?

А. Миселюк: -- Якщо Саакашвілі має мету активізувати політичну діяльність в Україні, то нині його мета не збігається з його можливостями. Українська влада зробила все для того, щоб усі мости для нього були спалені і щоб він просто не міг повернутися сюди.

А. Золотарьов: -- Справді, по-перше, йому треба знайти варіант, як повернутися в Україну. Щоб зробити це, Саакашвілі може набути громадянство Литви або якоїсь іншої держави.

По-друге, Саакашвілі потрібно захистити свою команду. Тому що наступними, вочевидь, будуть Давід Сакварелідзе (екс-заступник генпрокурора України) та Гізо Углава (перший заступник директора НАБУ). Банкова, як там кажуть, “виправлятиме помилки”.

О. Солонтай: -- Навіть якщо Саакашвілі не матиме жодного паспорта, він також зможе повернутися в Україну. Бо апатрид, тобто особа без громадянства, має таке ж право на перетинання кордону, як патрид, тобто громадянин. Позбавлення громадянства не є перешкодою для Саакашвілі повернутися в Україну. Зрештою, саме це він, гадаю, і планує зробити. Бо куди ж інакше йому їхати? У Грузії його можуть заарештувати. В інших країнах світу він не має такої політичної платформи, як в Україні. А тут є хоч маленька, але своя політична сила.

-- На чому Саакашвілі варто зосередити увагу сьогодні?

О. Солонтай: -- Потрібно готувати потужну політичну команду і показувати, куди ця команда хоче йти і чого хоче досягти. Бо наразі вся політична діяльність Саакашвілі зводиться до боротьби проти когось. А українська політика нової ери -- це політика “за щось”, це "те, що ми прагнемо здобути”.

Не треба постійно смикатися: Саакашвілі то створює партію, то згортає, то в нього антикорупційні форуми, то об'єднання з партією “Воля”. Якби він зайняв якусь послідовну позицію зі створення команди, то як натхненник, як тренер цієї команди міг би мати в українській політиці успіх.

А. Золотарьов: -- Навряд чи Саакашвілі зі своєю партією зможе самостійно щось зробити. Повинен бути суспільний та олігархічний консенсус щодо нього, чого нині немає. Як на мене, Саакашвілі варто піти на політичний союз із багатьма опозиційними до Порошенка політсилами. Це був би для нього перспективніший шлях. Як кажуть в Україні, гуртом і батька легше бити.

Міхеїл Саакашвілі -- амбітна людина. Але, мабуть, розуміє, що політика -- це мистецтво можливого. Навряд чи він мріяв про президентський пост в Україні. Але, як кажуть люди, близькі до Банкової, йому обіцяли посаду прем'єра, і він на це сподівався. Саакашвілі може претендувати на цю посаду й далі. Але за інших умов. Не завтра і не післязавтра, а в іншому політичному циклі. Він дуже талановитий політик. І ми ще побачимо не один сюрприз у його виконанні.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter