Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Перший заступник голови НАБУ: чому вони його бояться?

09.06.2017 13:00
Перший заступник голови НАБУ: чому вони його бояться?
Люди Порошенка почали кримiнальне провадження щодо першого заступника директора НАБУ, екс-громадянина Грузiї Гізо Углави
 
Генпрокуратура пiдозрює його в ухиляннi вiд сплати податкiв i приховуваннi громадянства Грузiї в момент прийому його на роботу.
 
Про це оголосив сам генеральний прокурор Юрiй Луценко. 
У Генпрокуратурi зазначають, що на посаду першого свого заступника директор НАБУ Артем Ситник призначив Гiзо Углаву у квiтнi 2015 року. За даними прокуратури, на момент призначення на посаду вiн ще не втратив був громадянство Грузiї.
 
Також ГПУ розслiдує можливе ухилення Углави вiд сплати податкiв. Нагадаємо, ранiше в ЗМI з'явилася iнформацiя, що в 2016 роцi Углава продав свої корпоративнi права в грузинськiй компанiї "LLC Transportir" i, як наслiдок, отримав прибуток у розмiрi понад 3 млн. грн., але не сплатив належну суму податкiв.
 
Натомiсть Нацiональне антикорупцiйне бюро в офiцiйному повiдомленнi зазначило, що вiдкриття Генпрокуратурою кримiнального провадження щодо Гiзо Углави є формою тиску на бюро. За таких умов бюро розцiнює дiї спiвробiтникiв ГПУ як злочиннi, спрямованi на чинення незаконного тиску на працiвникiв НАБУ. "За вказаними фактами Управлiння внутрiшнього контролю Нацiонального бюро зареєструвало кримiнальнi провадження за фактами службового пiдроблення та втручання в дiяльнiсть першого заступника директора НАБУ", -- повiдомили у вiдомствi. Найшла, як кажуть, коса на камiнь...
 
На додачу бюро оприлюднило ще один цiкавий факт. За його даними, розслiдує справу Углави прокурорська група аж iз 16 (!) осiб, роботою якої керує особисто заступник генерального прокурора Юрiй Столярчук.
 
Доволi дивно, що в країнi, яка кишить корупцiонерами, прокуратура кидає стiльки сил для перевiрки заступника керiвника антикорупцiйного органу. Про її мотиви розпитуємо виконавчого директора Центру протидiї корупцiї, юриста Дарiю Каленюк.
 
-- Чому ж саме за Гiзо Углаву взялися "орли Луценка"? 
 
-- Гiзо Углава, перший заступник директора Нацiонального антикорупцiйного бюро, -- друга людина пiсля Ситника, яка ухвалює рiшення, вмикає зелене свiтло детективам iти в бiй проти дуже важливих високопосадовцiв. А оскiльки Гiзо -- з Грузiї, вирiшили вдарити по його грузинському громадянству та прив'язати його до Саакашвiлi, щоб зiпсувати репутацiю полiтичному опонентовi теперiшньої влади.
 
-- Кажуть, це кримiнальне провадження щодо НАБУ — помста заступника голови СБУ Павла Демчини, дiяльнiсть якого бюро розслiдує вже певний час. Чи є пiдстави так вважати?
 
-- В офiцiйнiй заявi НАБУ вказано, що пiдставою для вiдкриття кримiнального провадження став рапорт першого заступника голови СБУ, який, за збiгом обставин, є фiгурантом кримiнального провадження за фактами незаконного збагачення, що розслiдують детективи бюро.
 
Однак варто розумiти: Гiзо Углава в НАБУ координує роботу всiх детективiв. Тому можна сказати, що будь-яке провадження, яке невигiдне владi, якимось чином iнiцiював саме Гiзо Углава. Отже, як на мене, йдеться про атаку Генеральної прокуратури на цiле Антикорупцiйне бюро. Це -- сигнал всiм детективам, якi рвуться в бiй, починають розслiдування, доводять їх до логiчного кiнця: зупинiться, бо пошкодуєте!
 
-- А що вiдомо про самого Гiзо Углаву? Яка в нього репутацiя була в Грузiї?
 
-- Углава працював на високих посадах у прокуратурi, коли Саакашвiлi був президентом. Зокрема, у 2008 -- 2009 роках вiн був обласним прокурором Захiдної Грузiї, з червня 2009 по червень 2010 року -- прокурором Аджарської Автономної Республiки, а у 2009 -- 2012 роках працював заступником головного прокурора Грузiї. I якщо запитати грузинiв, то боротьба з корупцiєю i подолання чиновницької безкарностi в тi часи були доволi ефективними. Гiзо був одним зi стрижнiв команди, яка очищувала країну вiд хабарництва.
 
Ось як мотивував директор НАБУ Артем Ситник доцiльнiсть його призначення: "Гiзо Углава -- кадровий працiвник прокуратури з 20-рiчним стажем, який пройшов усi щаблi i став заступником генерального прокурора Грузiї. Його спецiалiзацiєю були антикорупцiйнi розслiдування у грузинськiй владi. I в цiй сферi вiн домiгся серйозних успiхiв. У Грузiї не було недоторканних -- нi в органах влади, нi в оточеннi вищих посадових осiб. Я проводжу постiйнi консультацiї з представниками правоохоронних органiв та дипломатами Канади, Великобританiї, США, Польщi, Європейського Союзу. Вони дали менi найпозитивнiшi рекомендацiї щодо кандидатури Гiзо, оскiльки вiн має серйознi зв'язки на Заходi в правоохоронних структурах, має великий досвiд успiшної взаємодiї. Цей фактор став ключовим".
 
-- Наскiльки з правової точки зору вмотивованi пiдозри, якi висувають заступниковi керiвника НАБУ?
 
-- Кримiнальне провадження стосовно подвiйного громадянства, як на мене, не варте ресурсiв органiв Генпрокуратури. У НАБУ вже пояснили, що, згiдно з Конституцiєю Грузiї, громадянство цiєї країни втрачається автоматично за умови набуття громадянства iншої країни (пп. "В" ч. 1 ст. 21 Конституцiї Грузiї).
 
Ясна рiч, цi претензiї щодо Углави висувають для того, щоб пiдготувати Президентовi грунт для позбавлення Гiзо українського громадянства. Це буде напiвлегальний спосiб позбутися першого заступника директора НАБУ.
 
А щодо недостатньої сплати податкiв, то сфабрикувати таку справу можна фактично проти кожного. Це -- не хабар, не шахрайство. Питання ж у тому, хто i як рахує з якої суми i скiльки варто сплатити. Пiдставою ж для вiдкриття провадження може бути лише одна заява певної особи, яка, для прикладу, написала, що Гiзо, мав би сплатити iншу суму податкiв, нiж заплатив.
 
До речi, сам Гiзо висловив здивування з цього приводу, адже, за його словами, час сплати зазначених прокурорами податкiв ще не настав, це зобов'язання за минулий рiк, i є ще два мiсяцi, щоб їх виконати. 
 
Iрина КОВАЛЕНКО, Експрес
 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

A

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter