Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

Як політики стають мільйонерами

17.05.2017 15:30
Як політики стають мільйонерами
Голова Національного антикорупційного бюро Артем Ситник заявив, ціна корупції у країні - 85 мільярдів гривень. 
 
Гучна справа екс-депутата Мартиненка в цьому сенсі досить показова, пише Експрес.
 
Мартиненка називають одним із основних спонсорів партії Арсенія Яценюка. Майже двадцять років був народним депутатом, а отже, не мав би займатися бізнесом. У декларації за 1998 рік, коли він стартував у політиці, скромно задекларував дохід у 77 тисяч гривень.
 
А вже за деякий час у політикумі з'явилися цікаві чутки про Миколу Мартиненка - зокрема, про його вплив та багатство.
 
Але звідки все це могло взятися у простого народного депутата?
 
Доказів незаконного збагачення не було. Аж доки швейцарські правоохоронні органи порушили справу, у рамках якої на світ з'явилися цікаві подробиці.
 
Справа Мартиненка демонструє, як політики можуть ставати багатими, безпосередньо не займаючись бізнесом. 
 
Йдеться про схему, створену на держпідприємстві "Східний гірничо-збагачувальний комбінат". Організатором цієї схеми називають екс-нардепа Миколу Мартиненка. Її суть у махінаціях із цінами на продаж урану. Так, у Казахстані певний обсяг урану було придбано за 57 мільйонів доларів, а в Україну цей же обсяг прибув через австрійську фірму за 74 мільйони доларів. Звісно, держпідприємство могло купити цей уран самостійно. Втім, вдалося до послуг посередників. І різницю в більше як 17 мільйонів доларів хтось поклав до кишені.
 
І це - лише один із прикладів, який наочно демонструє, як працюють корупційні схеми в Україні.
 
Через усе це в людей виникає чимало запитань. Зокрема, чому українцям, як у театрі, розповіли саме про схему Мартиненка, якщо таких схем в Україні безліч? Чому це сталося саме тепер? Чому, зрештою, Мартиненка відпустили?
 
- Схеми, якими займався Мартиненко, достатньо прозорі й тривіальні, - каже політолог Олександр Кочетков. - Тобто є державне підприємство, яке має бюджетні кошти й купує якусь продукцію, комплектувальні, зокрема, уранову руду. Між тими, хто виробляє те, що необхідне держпідприємству, й ним самим ставиться фірма-прокладка, яка суттєво завищує ціну. Власне, за схемою Мартиненка ціна кожного кілограма урану була завищена на 35 доларів.
 
- Найбільш відома корупційна схема - це коли завищується вартість товарів і послуг, які закуповуються за кошти бюджету чи держпідприємств, і, навпаки, занижується вартість того, що продається, - каже Володимир Панченко, директор Інституту імені Олександра Поля. - Навіть тендер - це вже схема, бо можна прописати такі умови, які дають можливість взяти участь у ньому лише одній конкрентній компанії. Тобто переможець відомий заздалегідь.
 
- Ще як схема може існувати нецільове використання майна, земельних ділянок, незаконна передача майна, землі в оренду, - додає Ірина Ратинська, експерт з питань управління об'єктами державної власності. - Загалом у кожній галузі схеми мають свої особливості.
 
- Але щоб, наприклад, із того ж держпіприємства вивести гроші, потрібна ціла група людей, які мають спільну мету. Чи не так?
 
*В. Панченко: - Саме так. Злочинна група традиційно складається з керівника підприємства, який підписує завищені витрати; з керівника главку (департаменту) у міністерстві, який курує це підприємство і дає можливість розкрадати гроші; з приватних компаній, які беруть участь у тендерах і продають за завищеними цінами свою продукцію або послуги. А ще є ті, хто це все "кришує". Зазвичай це силові органи, що здійснюють корупційний контроль.
 
*О. Кочетков: - Наприклад, секрет Мартиненка в тому, що він завжди співпрацював з тими політичними силами, які були на той час при владі. Останнім часом він працював із "Народним фронтом". Власне, Мартиненко є одним із головних спонсорів цієї партії.
 
- Чому широкому загалу стало відоме прізвище саме Мартиненка,
якщо існує безліч інших схем?
 
- Одне з пояснень - початок протистояння між Гройсманом і Порошенком. Гройсман не виправдав надій Президента. Вважалося, що він хороший господар і наведе порядок, але нічого не відбулось. Натомість прем'єр-міністр потягнув на себе політичну ініціативу, чого Президент не може йому вибачити. Наприклад, Гройсман намагається підвищити мінімальну зарплату від себе, а не від Президента. Є в нього також інші ініціативи. Але якщо раніше прем'єр не мав підтримки з боку жодної фракції, то зараз "Народний фронт" почав його публічно підтримувати. Це не влаштовує Президента, й він вирішив продемонструвати "Народному фронтові", що вони лізуть не туди, бо тут усе його.
 
- Чому з держпідприємств так легко вивести кошти? Хіба контроль не передбачений?
 
* І. Ратинська: - Контроль, звісно, проводиться, однак ним передусім займається міністерство, якому підпорядковане держпідприємство. А кожне міністерство - це квота певної політичної партії. І всі вони зацікавлені в тому, щоб отримувати тіньові ресурси на свою діяльність.
 
* О. Кочетков: -  Зрештою, Мартиненко не дурний. Якщо він абсолютно спокійно залишався протягом двох років (коли проти нього вже велася кримінальна справа) в Україні й нікуди не втік, маючи гроші, то, значить, він переконаний, що йдеться лише про перерозподіл бізнесу, що він зможе домовитися й буде продовжувати свій бізнес.
 
І практика підтверджує, що він правий, бо інакше влада залишила б заручника - Сергія Перелому, який проходить за тією ж кримінальною справою. Так було, до речі, з Коломойським: щоб вплинути на нього, свого часу заарештували Корбана й не випускали, доки Коломойський не прийняв ті умови, які йому виставили. Оскільки Перелому відпустили на поруки, то це означає, що маємо перерозподіл корупційних бізнесових активів і політичних впливів.
 
- Те, що організатора корупційних схем Мартиненка взяли на поруки депутати, називають плювком народних обранців у бік людей, які їх обрали. А ви як думаєте?
 
*О. Кочетков: - Саме так це й виглядає. Тим самим вони розписалися, що в них є "договорняк" і що ніхто цього не приховує. Вони чітко продемонстрували нам: ми крали й будемо красти, а ваша справа - аплодувати.
 
Світлана ОЛІЙНИК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

S

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter