ТЕХНОЛОГІЇ

Раніше здавалося, що таке можуть собі дозволити тільки власники розкішних багатомільйонних вілл. Сьогодні ж усе набагато доступніше.
Вірус "Bad rabbit", що цього тижня атакував сайти Міністерства інфраструктури, київського метрополітену та аеропорту Одеси, заблокувавши їхню роботу, також використовував при підборі па

Як політики стають мільйонерами

17.05.2017 15:30
Як політики стають мільйонерами
Голова Національного антикорупційного бюро Артем Ситник заявив, ціна корупції у країні - 85 мільярдів гривень. 
 
Гучна справа екс-депутата Мартиненка в цьому сенсі досить показова, пише Експрес.
 
Мартиненка називають одним із основних спонсорів партії Арсенія Яценюка. Майже двадцять років був народним депутатом, а отже, не мав би займатися бізнесом. У декларації за 1998 рік, коли він стартував у політиці, скромно задекларував дохід у 77 тисяч гривень.
 
А вже за деякий час у політикумі з'явилися цікаві чутки про Миколу Мартиненка - зокрема, про його вплив та багатство.
 
Але звідки все це могло взятися у простого народного депутата?
 
Доказів незаконного збагачення не було. Аж доки швейцарські правоохоронні органи порушили справу, у рамках якої на світ з'явилися цікаві подробиці.
 
Справа Мартиненка демонструє, як політики можуть ставати багатими, безпосередньо не займаючись бізнесом. 
 
Йдеться про схему, створену на держпідприємстві "Східний гірничо-збагачувальний комбінат". Організатором цієї схеми називають екс-нардепа Миколу Мартиненка. Її суть у махінаціях із цінами на продаж урану. Так, у Казахстані певний обсяг урану було придбано за 57 мільйонів доларів, а в Україну цей же обсяг прибув через австрійську фірму за 74 мільйони доларів. Звісно, держпідприємство могло купити цей уран самостійно. Втім, вдалося до послуг посередників. І різницю в більше як 17 мільйонів доларів хтось поклав до кишені.
 
І це - лише один із прикладів, який наочно демонструє, як працюють корупційні схеми в Україні.
 
Через усе це в людей виникає чимало запитань. Зокрема, чому українцям, як у театрі, розповіли саме про схему Мартиненка, якщо таких схем в Україні безліч? Чому це сталося саме тепер? Чому, зрештою, Мартиненка відпустили?
 
- Схеми, якими займався Мартиненко, достатньо прозорі й тривіальні, - каже політолог Олександр Кочетков. - Тобто є державне підприємство, яке має бюджетні кошти й купує якусь продукцію, комплектувальні, зокрема, уранову руду. Між тими, хто виробляє те, що необхідне держпідприємству, й ним самим ставиться фірма-прокладка, яка суттєво завищує ціну. Власне, за схемою Мартиненка ціна кожного кілограма урану була завищена на 35 доларів.
 
- Найбільш відома корупційна схема - це коли завищується вартість товарів і послуг, які закуповуються за кошти бюджету чи держпідприємств, і, навпаки, занижується вартість того, що продається, - каже Володимир Панченко, директор Інституту імені Олександра Поля. - Навіть тендер - це вже схема, бо можна прописати такі умови, які дають можливість взяти участь у ньому лише одній конкрентній компанії. Тобто переможець відомий заздалегідь.
 
- Ще як схема може існувати нецільове використання майна, земельних ділянок, незаконна передача майна, землі в оренду, - додає Ірина Ратинська, експерт з питань управління об'єктами державної власності. - Загалом у кожній галузі схеми мають свої особливості.
 
- Але щоб, наприклад, із того ж держпіприємства вивести гроші, потрібна ціла група людей, які мають спільну мету. Чи не так?
 
*В. Панченко: - Саме так. Злочинна група традиційно складається з керівника підприємства, який підписує завищені витрати; з керівника главку (департаменту) у міністерстві, який курує це підприємство і дає можливість розкрадати гроші; з приватних компаній, які беруть участь у тендерах і продають за завищеними цінами свою продукцію або послуги. А ще є ті, хто це все "кришує". Зазвичай це силові органи, що здійснюють корупційний контроль.
 
*О. Кочетков: - Наприклад, секрет Мартиненка в тому, що він завжди співпрацював з тими політичними силами, які були на той час при владі. Останнім часом він працював із "Народним фронтом". Власне, Мартиненко є одним із головних спонсорів цієї партії.
 
- Чому широкому загалу стало відоме прізвище саме Мартиненка,
якщо існує безліч інших схем?
 
- Одне з пояснень - початок протистояння між Гройсманом і Порошенком. Гройсман не виправдав надій Президента. Вважалося, що він хороший господар і наведе порядок, але нічого не відбулось. Натомість прем'єр-міністр потягнув на себе політичну ініціативу, чого Президент не може йому вибачити. Наприклад, Гройсман намагається підвищити мінімальну зарплату від себе, а не від Президента. Є в нього також інші ініціативи. Але якщо раніше прем'єр не мав підтримки з боку жодної фракції, то зараз "Народний фронт" почав його публічно підтримувати. Це не влаштовує Президента, й він вирішив продемонструвати "Народному фронтові", що вони лізуть не туди, бо тут усе його.
 
- Чому з держпідприємств так легко вивести кошти? Хіба контроль не передбачений?
 
* І. Ратинська: - Контроль, звісно, проводиться, однак ним передусім займається міністерство, якому підпорядковане держпідприємство. А кожне міністерство - це квота певної політичної партії. І всі вони зацікавлені в тому, щоб отримувати тіньові ресурси на свою діяльність.
 
* О. Кочетков: -  Зрештою, Мартиненко не дурний. Якщо він абсолютно спокійно залишався протягом двох років (коли проти нього вже велася кримінальна справа) в Україні й нікуди не втік, маючи гроші, то, значить, він переконаний, що йдеться лише про перерозподіл бізнесу, що він зможе домовитися й буде продовжувати свій бізнес.
 
І практика підтверджує, що він правий, бо інакше влада залишила б заручника - Сергія Перелому, який проходить за тією ж кримінальною справою. Так було, до речі, з Коломойським: щоб вплинути на нього, свого часу заарештували Корбана й не випускали, доки Коломойський не прийняв ті умови, які йому виставили. Оскільки Перелому відпустили на поруки, то це означає, що маємо перерозподіл корупційних бізнесових активів і політичних впливів.
 
- Те, що організатора корупційних схем Мартиненка взяли на поруки депутати, називають плювком народних обранців у бік людей, які їх обрали. А ви як думаєте?
 
*О. Кочетков: - Саме так це й виглядає. Тим самим вони розписалися, що в них є "договорняк" і що ніхто цього не приховує. Вони чітко продемонстрували нам: ми крали й будемо красти, а ваша справа - аплодувати.
 
Світлана ОЛІЙНИК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

S

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter