Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

"Ощадбанк" - банк-дірка

16.05.2017 19:00
"Ощадбанк" - банк-дірка
Сумний рекорд великого державного банку: тут найбільше викрадають у клієнтів кошти. Аналізуємо документи

Так, з одного боку, ні один український банк не може похвалитися такою розгалуженою мережею відділень, як "Ощадбанк". Понад  чотири тисячі відділень цього банку містяться у більшості населених пунктів України. Про це банк активно розповідає у своїй рекламі. А, з другого боку, у жодного з українських банків немає так багато обвинувальних вироків, якими засуджено рядових працівників - за систематичне розкрадання коштів клієнтів банку. Але це "Ощадбанк" воліє приховувати.

Ніде на вході в "Ощадбанк" ви не побачите застереження - "Будьте обережені!" Ніде не прочитаєте вибачень перед обдуреними клієнтами. А варто було б зробити і те і інше, пише Експрес.

Саме такий  висновок напрошується, коли аналізуєш численні судові вироки, ухвалені лише за останні два роки та оприлюднені в офіційній базі даних судових рішень.

Географія випадків шахрайства і крадіжок, які вчиняли працівники "Ощадбанку", вражає: Коломия і Калуш, Хуст і Берегове,  Стрий і Львів, Гадяч і Шостка, Миколаїв і Херсон, Київ і Луцьк, Дніпро і Синельникове  -- це далеко не повний перелік міст у більшості областей, де у відділеннях "Ощадбанку" його ж працівники вміло ошукували клієнтів.

Ми вибрали найцікавіші типові історії злочинів, які скоїли працівники "Ощадбанку". Звісно, про них корисно буде довідатися і теперішнім клієнтам "Ощадбанку", і клієнтам інших банків. Бо ж справді важко повірити, що, заходячи у відділення респектабельного банку, ти ризикуєш втратити всі свої гроші. І найбільша загроза для тебе - саме працівник банку, якому ти мав би довіряти.

Кожна  з цих справ свідчить про дві важливі речі. Перша - зухвалість рядових працівників "Ощадбанку", які вчиняли розкрадання коштів клієнтів банку. Друга - очевидна недосконалість внутрішньобанківських процедур контролю за оформленням документів та обігом готівки, а також проблема якості добору персоналу, який працює на матеріально відповідальних посадах у відділеннях "Ощадбанку".

Очевидно, що ідеальних систем захисту грошей у банках не існує, все залежить від майстерності й наполегливості зловмисників. Однак фабули злочинів із судових вироків, де фігурують працівники "Ощадбанку", вказують на те, що злочини скоювали в доволі примітивний спосіб, і часто касири користувалися саме недосконалістю процедур, які діють усередині банку.

Звісно, будь-який банк, дбаючи про свою ділову репутацію та довіру вкладників, буде стверджувати, що такі випадки одиничні та є прикрою випадковістю, яка може статися з будь-ким у будь-якому банку. Але коли судових вироків, які ми виявили, так багато, масштаби деяких злочинів такі значні, підстав стверджувати про випадковість чи разовість таких ситуацій немає.

Після ознайомлення з деякими вироками судів у кримінальних справах, де фігурують працівники "Ощадбанку", вже цілком можливою видається ситуація, що саме в той момент, коли ви читаєте цю статтю і стоїте в черзі, щоб сплатити в "Ощадбанку" за комуналку, касир банку вже обрав вас своєю жертвою. Так, не дивуйтесь, саме він, доброзичливий касир, беручи у вас готівку, переказує її не на рахунок жеку, а підробивши банківські документи, кладе ваші гроші прямісінько собі  в кишеню.

Не вірите? А от вироком Шевченківського районного суду міста Києва від 1 листопада 2016 року встановлено, що в самому центрі Києва у відділенні №10026/0207 на Хрещатику, 6, контролер-касир Ірина Король діяла саме за такою  схемою і лише за два  дні в лютому 2016 року заволоділа тисячами  гривень громадян. Громадяни передавали готівку на сплату за комуналку, касир  роздруковала заяву на переказ готівки, платник нічого не підозрюючи підписував її та отримував  квитанцію про переказ. Здається все, операцію закінчено. Але касир, після того як попрощався з клієнтом, анульовувала переказ як помилковий, а кошти замість того, щоб повернути платникові, привласнювала.

Аналогічну справу розглядав Луцький міськрайонний суд, і закінчилася вона обвинувальним вироком, яким визнано винною касира Валентину Крисюк, - за кілька днів вона заволоділа загалом 17 708 гривнями п’ятнадцятьох клієнтів. Гроші мали б надійти на оплату комунальних послуг.

Та найпопулярніший спосіб заволодіння коштами клієнтів в "Ощадбанку" - підробка касирами підписів клієнтів на банківських документах про зняття коштів з рахунків, звісно, без відома самих клієнтів. Оскільки, це найпримітивніший спосіб крадіжки, яку важко приховати і легко виявити після першого ж звернення уважного клієнта, вироків у таким справах найбільше.  

До прикладу, за такою схемою скоєно злочин, за який засуджено касира Єкімову Тетяну Миколаївну вироком Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області  від 2 лютого 2015 року. Цей касир, підробляючи підписи заяви на переказ готівки, зняла з рахунків клієнтів банку грошові кошти на загальну суму понад 20 тисяч гривень.

Працівники "Ощадбанку" вдавалися і до витонченіших способів заволодіння коштами клієнтів банку, діючи з максимальною обережністю, що давало можливість  приховуючи свої злочинні дії тривалий час. У відділення "Ощадбанку" у м. Береговому Закарпатської області на посаді інженера комп’ютерної техніки працював такий собі Попович Гнат Юрійович. Він, маючи доступ до  списку осіб, яким  призначено соціальні виплати, зменшував сотням їх суми коштів, призначених до виплат, потім знімав їх готівкою з використанням чужої пластикову картки. Так комп’ютерник банку Попович з квітня 2012-го по жовтень 2014 року привласнив державні кошти, призначені на допомогу матерям-одиначкам, на загальну суму 161 013,63 гривні. Вироком Берегівського районного суду від 11.08.2016 року  його засуджено на три роки позбавлення волі.

У Стрию Львівської області була подібна ситуація. Протягом майже десяти місяців 2015 року  бухгалтер відділу обліку і контролю відділення "Ощадбанку" Голод Оксана Петрівна привласнила кошти в сумі 4433,30 гривні, які надходили з Моршинського центру зайнятості, бо недозараховувала їх громадянам, яким вони були призначені. Цікаво, що йшлося про дуже дрібні суми, що не перевищували 100 гривень, недостачу яких важко помітити одержувачеві. При цьому касир переводила вкрадені гроші на рахунок рідної дочки,  яка отримувати вказану грошову допомогу права не мала. Вироком Стрийського міськрайонного суду їй було призначено штраф у розмірі 850 гривень з позбавленням права протягом року обіймати посади, що передбачають матеріальну відповідальність.

Однак справжнім вищим пілотажем для касирів та завідувачів відділень було обкрадання клієнтів - власників депозитів в "Ощадбанку". Тривало це місяцями. Суми коштів, вкрадених у такий спосіб, інколи обчислювалися сотнями тисяч гривень. Деякі з таких кримінальних справ суди розглядають роками. Наприклад, вироком Гадяцького районного суду від 12.05.2015 року засуджено касира місцевого відділення Лаврись Ларису Василівну на п'ять років позбавлення волі зі звільненням від відбування покарання з іспитовим строком. Ця працівниця банку винайшла оригінальну злочинну схему, з допомогою якої заволоділа коштами кількох десятків вкладників на загальну суму 258 406, 57 грн. 

А схема ця полягала в такому: п. Лаврись роздруковувала одночасно два видаткові касові документи з однаковими сумами видатку, але з різними залишками вкладу, та, користуючись довірою клієнтів, отримувала підписи вкладника на обох касових документах. Один документ призначався для видачі клієнтові, другий - обліковувався як документ дня відділення. Крім того, цей касир одночасно роздруковувала два видаткові касові документи з різними сумами видатку та залишком вкладу на рахунку клієнта, на одному з яких підробляла підпис вкладника.

При цьому вкладники на документах на відкриття депозитних рахунків зазначали як зразок підпису своє прізвище, а не оригінальний підпис, а це згодом давало можливість зловмисниці на касових документах підробляти підписи клієнтів, за рахунками яких вона привласнювала кошти.

Але, мабуть, найбільш резонансною серед справ такого типу стало засудження завідувача та касира відділення "Ощадбанку", що у Львові, на вул. Медової Печери, 39, вироком Личаківського районного суду від 9 березня 2017 року.

Коли читаєш цей вирок, важко повірити, що в банківській установі можливо протягом майже шести років (!) обкрадати депозити клієнтів і не бути при цьому викритим під час першої ж ревізії. Злочинна схема,
за якою діяла завідувач відділення №10013/0332 з касиром цього ж відділення, була такою. Із травня 2008-го по грудень 2013 року, тобто майже шість років, на своєму робочому місці вона заволодівала  коштами, які вкладники вносили на депозитний рахунок. Робила це, видаючи  підроблені банківські документи про прийом коштів.

Усі ці гроші насправді клала до своєї кишені й жодних відомостей про внесення коштів  до електронних автоматизованих банківських систем не подавала.  Від її дій потерпіло 35 вкладників, а загальна сума викрадених коштів становила рекордні 1 876 786 гривень! Розмах і тривалість злочинної діяльності цих банківських працівників вражають.

Ще більше дивувала позиція "Ощадбанку" на цьому процесі. Вкладники  подавали позови про повернення їм викрадених працівником банку  депозитів, на що банк відповідав, що не повинен відшкодовувати ці кошти, бо відповідальність за завдану потерпілим шкоду повинні нести обвинувачені. Але ж кошти з депозитів викрадав працівник банку під час  виконання  своїх службових обов’язків та своєму робочому місці!

Суми вкрадених депозитів обчислювалися сотнями тисяч, отож для потерпілих це означало одне - фактично стягнути свої  кошти з обвинуваченої неможливо буде довіку. Суд відхилив безвідповідальну позицію банку і стягнув заподіяну потерпілим  шкоду саме з "Ощадбанку". Цікаво, а чи буде за це покараний хтось з керівництва банку?

Що ми можемо порадити, щоб не опинитися в описаних ситуаціях чи принаймні створити умови, за яких гроші Вам вдалось повернути гроші, вкрадені злодійкуватим касиром "Ощадбанку" чи іншого банку? Насамперед потрібно завжди уважно читати банківські документи, які дає на підпис касир банку, і ретельно звіряти суми і призначення платежів, перш ніж передавати для оплати. Також пильнуйте, щоб на квитанції про переказ готівки завжди стояв підпис касира та печатка банку. Ніколи не викидайте документів, які отримуєте в банку. Саме вони можуть стати єдиним доказом, якщо на робочому місці у відділенні банку касиром працює злодій. Коли оформляєте депозит, не забувайте оформити паперову ощадну книжку та стежте за тим, щоб усі кошти, які вносите на рахунок, були у ній відображені та засвідчені підписом і печаткою банку.  

Насамкінець скажу прості слова: так, можна провести модний ребрендинг і зробити євроремонт у найвіддаленіших відділеннях великого банку. Можна пробувати залякувати журналістів, щоб вони боялися писати про реальні проблеми банку. Так, державний "Ощадбанк" може безглуздо витрачати кошти платників податків - бо все одно потім збитки перекриє бюджет, себто всі ми з вами. Однак усе це декорування не має ніякого значення для зміцнення довіри людей до банку, доки рядовий касир відділення у якомусь із звичайних відділень державного банку матиме можливість безперешкодно знімати гроші з рахунків клієнтів на класти їх до своєї кишені. А керівництво банку вміло заплющуватиме на це очі.

Олексій МАЛЯРЧУК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

o

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter