Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Чому щороку дата Пасхи є іншою

16.04.2017 19:40
Чому щороку дата Пасхи є іншою
Найбiльше свято всiх християн -- Великдень - цього року у i православнi, i римо-католики святкують його в один день. Хоча зазвичай рiзниця у святкуваннi може становити i п'ять тижнiв

А наступний такий збiг настане аж через вiсiм рокiв, у 2025-му, пише Експрес. Чому так?

Про це розповiдає Петро Полiтило, протоiєрей, завiдувач кафедри церковної iсторiї православної богословської академiї УПЦ КП.

- Як визначають день Пасхи?

- За допомогою спецiальної системи розрахунку, так званої пасхалiї. Дати святкування Великодня та перехiдних церковних свят на кожен рiк встановлюють за таблицями, у яких подано взаємозв'язок великої кiлькостi календарно-астрономiчних величин.

- Коли святкують Великдень християни схiдного обряду?

- Згiдно з правилами Першого Вселенського собору православну Пасху святкують у першу недiлю пiсля весняного повного мiсяця, зазвичай у день рiвнодення або пiсля нього. Це за умови, що ця недiля пiсля єврейської Пасхи. Iнакше православний Великдень вiдзначають першої ж недiлi пiсля єврейської Пасхи. Ця постанова пiдтверджена першим та сьомим правилами Антiохiйського Помiсного собору в 341 роцi. Таким чином, день святкування Пасхи є в межах вiд 22 березня до 25 квiтня у календарях старого стилю або вiд 4 квiтня до 8 травня нового.

- Чому ж дати Пасхи у православних i римо-католикiв iнодi збiгаються?

- Бо Православна Церква для обчислення дати святкування Пасхи та перехiдних свят користується традицiйним юлiанським календарем, запровадженим ще Юлiєм Цезарем у 45 роцi до нашої ери. Натомiсть римо-католики -- григорiанським календарем, який запровадив 1582 року Папа Григорiй XIII. Його зазвичай iменують "новим стилем". Унаслiдок неiдентичностi правил пасхалiї днi святкування Великодня в рiзних Церквах рiзнi.

- А чи завжди була рiзна дата святкування Христового Воскресiння?

- У давнiй Церквi свято Пасхи не всюди вiдзначали одночасно. Так, майже у всiх Помiсних Церквах - Александрiйськiй, Антiохiйськiй, Єрусалимськiй, Римськiй - його святкували в першу недiлю пiсля Пасхи єврейської, згiдно з євангельською оповiддю. Малоазiйськi Церкви, осередком яких у той час було мiсто Ефес, святкували Великдень одночасно з євреями, 14 дня мiсяця нiсана, який майже вiдповiдає нашому березню.

Незгоди у святкуваннi християнської Пасхи серед Помiсних Церков викликали суперечки. Вони припинилися лише пiсля постанови про єдине святкування Пасхи у всiх Церквах. Це вiдбулося пiд час Першого Вселенського собору 325 року.

- Як почалося святкування Великодня?

- Свято Пасхи встановлене в старозавiтнiй Церквi в пам'ять визволення єврейського народу вiд єгипетського рабства. Давнi євреї вiдзначали Пасху вiд 14-го до 21-го числа мiсяця нiсана за мiсячним календарем. Причому святкували в цi числа незалежно вiд днiв тижня. Так було й пiд час земного життя Христа Спасителя. У новозавiтнiй Церквi це свято вiдзначають у пам'ять Воскресiння Господа Iсуса Христа. Крiм того, на честь цiєї подiї, християнська Церква щотижня святкує недiлю. Цей день замiнив старозавiтну суботу, у яку заборонялося працювати. Тайна вечеря, страждання i смерть Спасителя вiдбувалися напередоднi бiблiйного свята, а Воскресiння -- у перший день седмицi одразу пiсля єврейської Пасхи.

- Якi ще свята змiнюють свою дату?

- Окрiм Пасхи, це ще Вхiд Господнiй до Єрусалима, Вознесiння Господнє, День Святої Трiйцi (П'ятдесятниця). Однак Великдень є осередком усiх рухомих свят i вимагає визначення дня святкування.

Вiкторiя СЕРЕДА

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

o

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter