ТЕХНОЛОГІЇ

Камерафони – смартфони з потужною камерою. Однак для того, щоб конкурувати на сучасному ринку, треба пропонувати продукцiю, яка за своїми характеристиками переважає прилади iнших фiрм.
Історія із залученням величезних інвестицій для Харківського авіазаводу від американської компанії отримала несподіване продовження.

Чому щороку дата Пасхи є іншою

16.04.2017 19:40
Чому щороку дата Пасхи є іншою
Найбiльше свято всiх християн -- Великдень - цього року у i православнi, i римо-католики святкують його в один день. Хоча зазвичай рiзниця у святкуваннi може становити i п'ять тижнiв

А наступний такий збiг настане аж через вiсiм рокiв, у 2025-му, пише Експрес. Чому так?

Про це розповiдає Петро Полiтило, протоiєрей, завiдувач кафедри церковної iсторiї православної богословської академiї УПЦ КП.

- Як визначають день Пасхи?

- За допомогою спецiальної системи розрахунку, так званої пасхалiї. Дати святкування Великодня та перехiдних церковних свят на кожен рiк встановлюють за таблицями, у яких подано взаємозв'язок великої кiлькостi календарно-астрономiчних величин.

- Коли святкують Великдень християни схiдного обряду?

- Згiдно з правилами Першого Вселенського собору православну Пасху святкують у першу недiлю пiсля весняного повного мiсяця, зазвичай у день рiвнодення або пiсля нього. Це за умови, що ця недiля пiсля єврейської Пасхи. Iнакше православний Великдень вiдзначають першої ж недiлi пiсля єврейської Пасхи. Ця постанова пiдтверджена першим та сьомим правилами Антiохiйського Помiсного собору в 341 роцi. Таким чином, день святкування Пасхи є в межах вiд 22 березня до 25 квiтня у календарях старого стилю або вiд 4 квiтня до 8 травня нового.

- Чому ж дати Пасхи у православних i римо-католикiв iнодi збiгаються?

- Бо Православна Церква для обчислення дати святкування Пасхи та перехiдних свят користується традицiйним юлiанським календарем, запровадженим ще Юлiєм Цезарем у 45 роцi до нашої ери. Натомiсть римо-католики -- григорiанським календарем, який запровадив 1582 року Папа Григорiй XIII. Його зазвичай iменують "новим стилем". Унаслiдок неiдентичностi правил пасхалiї днi святкування Великодня в рiзних Церквах рiзнi.

- А чи завжди була рiзна дата святкування Христового Воскресiння?

- У давнiй Церквi свято Пасхи не всюди вiдзначали одночасно. Так, майже у всiх Помiсних Церквах - Александрiйськiй, Антiохiйськiй, Єрусалимськiй, Римськiй - його святкували в першу недiлю пiсля Пасхи єврейської, згiдно з євангельською оповiддю. Малоазiйськi Церкви, осередком яких у той час було мiсто Ефес, святкували Великдень одночасно з євреями, 14 дня мiсяця нiсана, який майже вiдповiдає нашому березню.

Незгоди у святкуваннi християнської Пасхи серед Помiсних Церков викликали суперечки. Вони припинилися лише пiсля постанови про єдине святкування Пасхи у всiх Церквах. Це вiдбулося пiд час Першого Вселенського собору 325 року.

- Як почалося святкування Великодня?

- Свято Пасхи встановлене в старозавiтнiй Церквi в пам'ять визволення єврейського народу вiд єгипетського рабства. Давнi євреї вiдзначали Пасху вiд 14-го до 21-го числа мiсяця нiсана за мiсячним календарем. Причому святкували в цi числа незалежно вiд днiв тижня. Так було й пiд час земного життя Христа Спасителя. У новозавiтнiй Церквi це свято вiдзначають у пам'ять Воскресiння Господа Iсуса Христа. Крiм того, на честь цiєї подiї, християнська Церква щотижня святкує недiлю. Цей день замiнив старозавiтну суботу, у яку заборонялося працювати. Тайна вечеря, страждання i смерть Спасителя вiдбувалися напередоднi бiблiйного свята, а Воскресiння -- у перший день седмицi одразу пiсля єврейської Пасхи.

- Якi ще свята змiнюють свою дату?

- Окрiм Пасхи, це ще Вхiд Господнiй до Єрусалима, Вознесiння Господнє, День Святої Трiйцi (П'ятдесятниця). Однак Великдень є осередком усiх рухомих свят i вимагає визначення дня святкування.

Вiкторiя СЕРЕДА

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

o

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter