Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

Янукович знову хоче у гру

16.03.2017 21:00
Янукович знову хоче у гру
Людина, наближена до вiдомого американського полiттехнолога Пола Манафорта, що багато рокiв працював на Партiю регiонiв, озвучила деталi

Отже, план закiнчення вiйни на Донбасi має назву "марiупольський", бо це мiсто стоїть на лiнiї воєнного конфлiкту мiж Україною та територiями, пiдконтрольними сепаратистам.

Вiдповiдно до розробленого плану, президент-утiкач Янукович разом iз народним депутатом вiд "Опозицiйного блоку" Сергiєм Льовочкiним мають очолити Донеччину та Луганщину, пише газета Експрес.

Чи реалiстичним є втiлення такого "мирного плану"? Про це -- у нашiй розмовi з експертом Мiжнародного центру перспективних дослiджень Анатолiєм Октисюком, головою аналiтичного центру "Третiй сектор" Андрiєм Золотарьовим, директором Iнституту полiтичного аналiзу та мiжнародних дослiджень Сергiєм Толстовим та спiвголовою ради Iнституту нацiональних iнтересiв Андрiєм Юсовим.

-- Якою логiкою керуються автори iдеї повернення Януковича на Донбас?

А. Октисюк: -- Очевидно, що за цим планом стоїть Москва. Ми ж бачимо, що Кремль намагається на публiку вiдмежуватися вiд конфлiкту на Донбасi. Натомiсть як iмовiрного переговорника у процесах врегулювання ситуацiї розглядає Януковича. У Росiї його досi вважають людиною, яка має бiльше правових пiдстав говорити з Києвом, нiж ватажки "ЛНР" i "ДНР" Захарченко i Плотницький.

Москва хоче показати, що вiйна на Донбасi -- внутрiшнiй конфлiкт, у якому Янукович є однiєю зi сторiн. Оприлюднюючи такий "мирний план", у Росiї намагаються зрозумiти, як на нього вiдреагують у Києвi та країнах Заходу.

С. Толстов: -- Путiн не вiдмовився вiд намiрiв використати карту Януковича у своїх iнтересах. А що для Москви нинi важливо? Позбутися тягаря Донбасу. Адже на утримання цих територiй iдуть шаленi грошi. Українськi урядовцi кажуть, що це три мiльярди доларiв щороку. Захiднi експерти називають п'ять-сiм мiльярдiв.

-- Чи реалiстичний такий план?

А. Юсов: -- Менi вiн видається малоймовiрним. Вiд самого моменту втечi Януковича чимало експертiв прогнозували, що вiн з'явиться на територiї Донецької та Луганської областей -- там, де в нього ще мiг бути певний рiвень пiдтримки, -- щоб формально розколювати українське суспiльство.

Нинi ж рейтинг довiри до Януковича будь-де, зокрема й на неконтрольованих територiях, критично низький. Без прямої силової пiдтримки Росiї таке повернення навряд чи можливе. На Донбасi сформувалась нова окупацiйна квазiелiта, вона зовсiм не хоче дiлитися мiсцевими корупцiйними фiнансовими потоками та росiйським фiнансуванням. А населення Донбасу вважає, що вiн їх зрадив. -- У цьому планi був згаданий i Льовочкiн. Як вважаєте, чи може його нинi цiкавити Донеччина чи Луганщина?

А. Золотарьов: -- Хоча в Льовочкiна були найтiснiшi стосунки з командою Манафорта, вiн належить до "газової" частини "Опозицiйного блоку", яка в захоплених районах Донбасу якраз не має потужних позицiй. Це радше вотчина Ахметова, Новинського. Саме тому Льовочкiн на Донбасi -- це щось фантастичне. Манафорт може пiдтримувати, лобiювати Льовочкiна, але передусiм для того, щоб той залишався впливовою фiгурою в українському полiтикумi.

А. Юсов: -- Так, навряд чи Сергiй Льовочкiн має iнтерес у керiвних посадах на Донбасi в такому форматi (разом з Януковичем). Бо ж вiдомо, що розiйшлися вони i їхнi команди дуже погано. Льовочкiн безпечно почувається в Українi, якихось загроз його бiзнес-iнтересам чи навiть полiтичним iнтересам немає.

Якщо варiант спiльного з Януковичем походу на Донбас i розглядали, то навряд чи Льовочкiн був його iнiцiатором. Це, без сумнiву, призвело б до запровадження санкцiйного режиму щодо всiх його активiв, завдало б значно бiльше шкоди його бiзнес-iнтересам, анiж вiн би набув умовних переваг.

С. Толстов: -- Насправдi поява мирних планiв Пiнчука, Артеменка, Килимника зумовлена тим, що українськi олiгархи через своїх людей шукають контакти з представниками нової адмiнiстрацiї Трампа. Бо, з одного боку, без американської адмiнiстрацiї українське питання бути вирiшене не може. З другого боку, українським олiгархам треба нормалiзувати становище своїх пiдприємств, заробляти грошi. Як це робити, якщо вiйна?

Оскiльки олiгархи не мають доступу до важелiв впливу на Заходi, то намацують будь-якi можливостi, щоб якось дiстатися цього рiвня ухвалення рiшень. Тому висувають не зовсiм адекватнi iдеї, якi передбачають припинення вiйни за будь-яких умов.

А. Октисюк: -- Захiд уже змирився з тим, що Мiнськi угоди не виконує жодна зi сторiн. Та й у Москвi вже бачать, що виконання "Мiнська" на їхнiх умовах не буде. Тому активно шукають можливостей, щоб вийти з цього конфлiкту й нарештi почати говорити iз Заходом бодай про пом'якшення санкцiй.

Але тут є один нюанс: повертати Януковича запiзно, Кремлю потрiбно було це робити ще 2014 року, максимум -- 2015-го.

А. Золотарьов: -- Янукович в очах тих, хто за нього голосував, людина слабкодуха, боягузлива, що заради свого добробуту та статкiв кинула все i втекла. Якщо хтось намагатиметься його нав'язати Донбасу, це буде програшний варiант.

Наталiя ВАСЮНЕЦЬ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter