Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Розміщення коштів на закордонних рахунках: Нові правила

11.03.2017 15:10
Розміщення коштів на закордонних рахунках: Нові правила
Нацбанк дозволив громадянам України відкривати рахунки за кордоном без індивідуальних ліцензій
Ті, хто працює чи вчиться за кордоном, отримали можливість офіційно відкривати там будь-які рахунки й отримувати на них зарплати, стипендії та інші виплати, пише газета "Експрес". 
 
Вступила в дію постанова Нацбанку, якою регулятор переглянув підходи до ліцензування операцій фізичних осіб із розміщення коштів на закордонних рахунках та здійснення інвестицій за межі України.
 
Докладніше про нововведення розповідає Олексій Кущ, радник президента Асоціації українських банків та Павло Федчук, юрист міжнародної юридичної компанії "Campio Group".
 
-- Що передбачає постанова Нацбанку? Для розміщення яких коштів за кордоном більше не потрібна буде індивідуальна ліцензія Нацбанку?
 
П. Федчук: -- Якщо фізична особа отримує за кордоном заробітну плату, стипендію, дивіденди, аліменти, пенсію, то вона може без індивідуальної ліцензії НБУ розмістити їх на рахунках в іноземних банках.
 
Якщо фізичній особі для здійснення інвестиції у нерухоме майно, цінні папери чи корпоративні права за кордоном не потрібно перераховувати кошти з рахунків в Україні, ліцензію отримувати теж не потрібно. Тобто інвестиція, яка здійснюється за рахунок коштів, що перебувають за межами України, ліцензування не потребує.
 
Фактично це стосується й готівкових інвестицій у межах суми, що фізична особа може вивезти за кордон з України. Наприклад, фізична особа планує відкрити фірму в Польщі, а також зробити мінімальний внесок до її статутного капіталу в розмірі 2500 злотих. Тепер вона може спокійно, без підтвердних та дозвільних документів, перевезти цю суму через кордон України й внести її в статутний капітал юридичної особи в Польщі. Для такої операції не потрібна буде індивідуальна ліцензія НБУ на здійснення інвестиції. 
 
-- Кому це спростить життя? Напевно, найперше -- нашим заробітчанам?
 
П. Федчук: -- Так, передусім це значно може полегшити життя заробітчанам, які отримують офіційні доходи за кордоном, студентам, які там навчаються і отримують стипендії. А також -- фізичним особам, що мають намір відкрити бізнес за кордоном, якщо це не потребує значних капіталовкладень. Адже, на жаль, до внесення цих змін отримання індивідуальної ліцензії на інвестування навіть мінімальної суми займало чимало часу, зусиль, а іноді розмір інвестиції був значно менший за витрати на отримання індивідуальної ліцензії.
 
Адже її отримання потребувало зазвичай 20 -- 25 робочих днів. Також обов'язково необхідно було звітуватися перед НБУ щодо цільового використання коштів згідно з ліцензією, що було складно для простого заробітчанина, у якого немає часу на всі ці процедури. Тому гастарбайтери просто нехтували приписами законодавства й не виробляли ліцензії.
 
Відтепер люди без перешкод і потенційного конфлікту із законом зможуть зберігати кошти на рахунках за кордоном, а також здійснювати інвестиції в нерухомість чи бізнес із цих рахунків.
 
-- Для яких операцiй фiзичним особам усе ще буде потрiбна iндивiдуальна лiцензiя НБУ?
 
П. Федчук: -- Фiзичним особам потрiбно й надалi отримувати iндивiдуальну лiцензiю, якщо для здiйснення iнвестицiї за кордон чи розмiщення коштiв на рахунку за кордоном треба переказувати кошти з рахункiв, вiдкритих в Українi. Передусiм це стосується значних сум, якi фiзична особа не може без перешкод перевезти через кордон, або сама валютна операцiя передбачає тiльки безготiвковий переказ, а кошти перебувають на рахунках в Українi. Також обов'язково й надалi будуть отримувати iндивiдуальнi лiцензiї юридичнi особи та фiзичнi особи -- пiдприємцi.
 
-- Чи доходи, якi нашi громадяни отримали за кордоном i розмiстили там на рахунках, треба декларувати в Українi i сплачувати тут iз них податок?
 
О. Кущ: -- Доходи, якi отримують за межами України, обов'язково потрiбно декларувати в Українi. Що стосується оподаткування, то якщо Україна пiдписала з країною, де працює наш громадянин, вiдповiдний договiр про уникнення подвiйного оподаткування, тобто коли передбачено, що трудовi доходи оподатковують у тiй країнi, де їх отримали, то в нього немає фiнансових зобов'язань зi сплати податку. Якщо такого договору не укладено, то за пiдсумками року фiзична особа має задекларувати доходи в Українi i сплатити з них прибутковий податок.
 
-- Чому НБУ скасував iндивiдуальнi лiцензiї для фiзичних осiб на розмiщення коштiв на закордонних рахунках? Невже так затурбувався про наших заробiтчан та студентiв?
 
П. Федчук: -- Лiбералiзацiя валютних операцiй насамперед є однiєю з вимог iнтеграцiї в ЄС. Адже згiдно з Угодою про асоцiацiю мiж Україною та ЄС сторони зобов'язанi забезпечити вiльний рух капiталу мiж громадянами.
 
Можна сказати, що НБУ поступово пристосовує валютне законодавство до реалiй сьогодення й легалiзує певною мiрою працю наших заробiтчан за кордоном та iнвесторiв, якi вiдкривають там свою справу. Заробiтчани зможуть без проблем отримувати на рахунки за кордоном заробiтну плату та використовувати її на свої потреби, скажiмо, вiдкрити власну справу чи переказувати її рiдним в Україну, не проходячи тривалої процедури лiцензування та не хвилюючись, що заробленi кошти можуть вiдiбрати дорогою додому.
 
Леся ЯСИНЧУК
 
 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter