Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Рекетири міністра Петренка

17.02.2017 16:00
Рекетири міністра Петренка
Голова Національного антикорупційного бюро Артем Ситник публічно підтвердив, що в Україні підприємців поза їхньою волею позбавляють власності. Підприємці підтверджують це і відверто розповідають свої драматичні історії

"Зараз спостерігається масове рейдерство шляхом втручання в реєстри власності: власник з нього викидається і вноситься прізвище іншої особи. Буду з цього питання зустрічатися з міністром юстиції, тому що це нова форма рейдерства", -- сказав пан Ситник, голова НАБУ Артем Ситник, пише газета "Експрес".

Коли я вперше прочитала цю заяву, то подумала що це -- журналістська помилка. Але ж ні, заява керівника антикорупційного відомства виявивалася публічною і офіційною.

Зверніть увагу на ключові слова -- "масово", "втручання в реєстри", "власник викидається". Неймовірно! Невже таке стається насправді? Адже реєстри, які фіксують права власноті, не приватні, державні. Їх адмініструє Міністерство юстиції, яке очолює міністр Петренко.

Реакція міністерста Петренка на заяву пана Ситника дуже показова. Коментуючи заяву глави НАБУ, заступник міністра юстиції Павло Мороз обурився. "Жодного разу наші реєстри не були зламані. Були DDoS-атаки, перебої, але це не злам реєстру. Це також рейдерське захоплення одного об'єкта. Ми знаємо, про який об'єкт іде мова. Це не масово", -- сказав він. Він назвав цей факт -- захоплення земельної ділянки в селі Коцюбинське.

Так ось: підлеглі міністра Петренка на всю країну кажуть неправду. Щоб довести це, ми навіть не повертатимемося до історії про те, як ми самі виявили, що у державному реєстрі підприємств України за адресою газети "Експрес" підлеглі міністра Петренка зареєстрували компанію, про існування якої ми навіть не здогадувалися, хоча є одноосібними власниками приміщень.

Однак наша історія виявилася лише квіточками в порівнянні з тим, з чим стикаються інші підприємства. До того ж масово -- по всій країні.

Керівник НАБУ не помилився. Якщо в 90-ті роки власність забирали силоміць, то тепер роблять набагато простіше -- просто вносять зміни до реєстру. До того ж офіційним шляхом, з допомогою підлеглих міністра Петренка. А потім -- вимагають гроші за відновлення правильного запису.  

Ми зібрали вже декілька таких історій. Сьогодні розповімо вам одну просто кричущу. Вона наочно демонструє, як діють шахраї, користуючись бездіяльністю, а цілком можливо, і патронатом міністра Петренка.

А ви вже не директор і не власник

16 серпня 2016 року бухгалтер компанії ТОВ "Легіон-Захід", пішла в податкову, щоб здати поточні звіти. Ця фірма -- одна з добре відомих на ринку охоронних послуг у Західній Україні. Має чудову репутацію. Працює багато років. Надає послуги з охорони навіть державних організаціям, у тому числі, наприклад, прокуратурі.

І раптом працівниця податкової здивовано спитала: "А що, пан Валерій пішов з компанії? Але чому тут його підпис?" Бухгалтер не могла нічого зрозуміти: "Та ні, чого б це?" "За документами Валерій Глазунов вже не є директором цього товариства", -- безапеляційно повідомила працівниця податкової. А насамкінець додала інтриги: "О, та він вже і не власник!"

Коли бухгалтер розповіла усе своєму роботодавцеві -- пану Глазунову, йому відняло мову. Це ж якась нісенітниця! Як таке може бути? Юристи "Легіон-Заходу" вирішили перевірити інформацію і зайшли в базу Єдиного державного реєстру юридичних осіб. Справді, побачили, що директором і власником цього товариства з обмеженою відповідальністю є вже не Валерій Глазунов, а якась Марина Посвістак. Пан Глазунов ніколи з цією людиною не зустрічався, ніяких справ із нею не мав. Усе життя був одноосібним власником своєї фірми. Ні з ким з цього приводу не конфліктував.

Почали з’ясовувати, що сталося. Насамперед пішли до Реєстраційної палати Івано-Франківська. Там констатували: фірму "продали", що випливає з документів, внесених в електронній формі
до реєстраційної справи в державний реєстр. А саме -- товариство "Легіон-Захід" було перереєстроване державним реєстратором в Одесі на Марину Посвістак і тепер має одеську "прописку". Усі документи (договір купівлі-продажу корпоративних прав, протокол загальних зборів, на яких було проголосовано за внесення змін до установчих документів щодо зміни директора товариства) оформлені нібито належним чином -- з печатками й підписами.

Тобто виглядало, що все відбулося законно. Але ось заковика: Валерій Геннадійович нікому нічого не продавав, свого місця директора не звільняв і жодних змін у документацію не вносив! Як єдиний власник підприємства був переконаний, що є його директором і власником. Проте відповідно до нових даних Реєстру юридичних осіб це було не так. Лишень уявіть себе на його місці! Усе, що він плекав багато років, хтось переписав на себе. І допомогли у цій незаконній дії підлеглі міністра Петренка!

Вочевидь, комусь упав в око "Легіон-Захід". Компанія успішна, має непогані обороти. І з дня на день пан Валерій чекає дзінка чи якогось повідомлення, знайомі його переконують, що від нього вимагатимуть викуп. Мовляв, хочеш свою фірму назад -- плати!  
 
Спробуй врятуйся, якщо зможеш

Пан Глазунов платити шахраям наміру не має. Він пробує відновити законність, діючи законними методами. Ось що він уже встиг зробити за декілька місяців.

"Насамперед ми віднесли до поліції заяву про підробку документів, -- розповідає Валерій Геннадійович. -- Уже наступного дня -- 17 серпня 2016 року -- були внесені відомості до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань. Розпочато кримінальне провадження. Того ж дня ми подали заяву-повідомлення в податкову.

Наступний крок -- написали заяву до Міністерства юстиції, оскільки саме воно може скасувати здійснену зміну власника та директора.

За законом, у Мін’юсту було 30 днів на розгляд звернення. Однак пана Глазунова турбувало, що може статися з фірмою за цей час, і тому 18 серпня він в адміністративному порядку звернувся до суду з вимогою визнати дії державного реєстратора протиправними та, крім того, скасувати реєстраційну дію. Цей позов був радше формальним, юристи сподівалися, що суддя заборонить продаж корпоративних прав, тобто фірму не перепродаватимуть далі.

"Якби не зробили цього, то вже за тиждень фірму могли б продати ще раз, -- вважає юрист Віталій Козик. -- Її покупець міг би стати вже добросовісним набувачем, тобто тоді міг би з’явитися новий нібито законний власник. До речі, саме цю схему використовують із нерухомістю, і тоді знайти, хто був першим у цьому ланцюжку купівлі-продажу -- неможливо".

Інша мета позову -- суддя міг заборонити вчиняти реєстраційні дії щодо ТОВ "Легіон-Захід", тоді перереєстрація і продаж стають неможливими.

За якийсь час суддя винесла-таки ухвалу, на яку чекали в "Легіоні" -- заборонила вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо компанії всім державним реєстраторам на території України.  Але це був лише початок, фірма все одно досі залишається власністю невідомих шахраїв.

Реєстратор-махінатор

Юристи фірми і сам Валерій Глазунов впевнені, що шахраї не мали б жодних шансів, якби
їм не допомагали підлеглі міністра Петренка. На їхню думку, державний реєстратор припустився дуже грубих порушень під час реєстрації змін у правах власності на компанію та зміну її директора.

25 серпня "Легіон-Захід" подав скаргу на дії державного реєстратора в Одеське управління юстиції. Відповідь отримали аж 4 жовтня -- від юридичного департаменту Одеської міської ради.
Порушень у діях державного реєстратора не виявили.

8 вересня подали повторну скаргу особисто міністрові юстиції, під час його візиту до Івано-Франківська.

А тим часом, діставши доступ до документів реєстраційної справи, юристи компанії нарешті могли ознайомитися з нею. Вони одразу побачили, що підпис Глазунова підроблений. Шахраї навіть не намагалися повторити оригінал підпису. Печатки компанії теж були зроблені на кольоровому принтері! Тобто злочинці навіть полінувалися виготовити копії печаток.

Чи могла все це помітити державний реєстратор? Безперечно. Але з ініціативи Міністерства юстиції свого часу процедуру реєстрації так спростили, що вона не передбачає нотаріального посвідчення документів. "Виходить, усе, що подається для реєстрації, -- це макулатура, -- каже Валерій Глазунов. -- Та сама історія з печатками. Їх тепер ніхто не обліковує й не перевіряє. І якщо фірмі потрібно зробити 2 -- 3 однакові печатки-оригінали, то їх роблять без проблем. І це законно!"

Результат офіційної експертизи було отримано на початку листопада -- підпис підроблений, відбитки зроблено не справжньою печаткою, яка є на фірмі.

Попри те, кримінальна справа рухається дуже повільно. Здавалося б, перший крок, який мали б зробити слідчі, -- просто запитати нового директора, пані Посвістак, хто вона й звідки взялася? Але нову директорку... не змогли знайти. За це взялися юристи ТОВ "Легіон-Захід". З інтернету вони з’ясували, що це заступник директора київської фірми. А за кілька днів ця жінка сама зателефонувала в Івано-Франківськ, оскільки її залучили до адміністративного позову як третю особу й вона вийшли на Валерія Глазунова, щоб розібратися в ситуації. Переконувала, що не причетна до шахрайства, не знає ні Глазунова, ні його фірму й ніколи не була у Франківську! Отак!

"Цікаво, що відповідно до статті про підробку документів, за якою розпочали провадження, застосовувати негласні слідчі дії не можна, -- зауважує Віталій Козик. -- У результаті справу перекваліфікували, написавши, що це шахрайство".

У товаристві "Легіон-Захід" переживають, щоб з таким розслідуванням усе не зайшло в глухий кут або не розтягнулося на роки.

До речі, міністр Петренко на звернення підприємця відреагував звичайнісінькою відпискою, мовляв, якщо ви звернулися до суду, чому нас турбуєте? Пан Валерій лише гірко усміхнувся. А ж вірив, що міністр, який публічно неодноразово запевняв, що допомагатиме бізнесу у боротьбі із шахраями, -- втрутиться, визнає помилку своїх підлеглих. Не сталося. Відповідь міністра  надійшла, до речі, лише через три місяці.

Підприємцеві справді не залишили вибору -- юристи подали декілька позовів у різні суди: господарський, адміністративний. Так, просять визнати недійсними підроблені договори і протоколи загальних зборів, які ніколи не відбувалися, але на підставі яких була здійснена зміна власника і директора. А на основі цього -- скасувати реєстраційні дії й повернути фірму справжньому власникові.

Знаючи, як працює наша судова машина, можна лише поспівчувати панові Валерію: його боротьба за свою власність триватиме ще не один місяць.

Зауважу, що Валерій Глазунов -- небідна людина, до того ж завдяки сфері своєї діяльності знається на юридичних тонкощах, має певні контакти. А чи міг би протистояти рейдерству в умовах правоохоронної бездіяльності підприємець з меншими можливостями, навичками й досвідом?

Почувши цю історію, знову і знову питаю себе: чому в нашій країні "віджимати" бізнес стало нормою? Чому міністр Петренко не помічає таких схем?

Висновок може бути лише один: комусь це дуже вигідно. Тому, хто, власне, завбачливо заклав такі "спрощення" в реєстрації бізнесу і виступив гарантом існування таких схеми. І чомусь мозок свердлить настирлива думка -- цей "хтось" і є міністр Петренко.

Світлана ОЛІЙНИК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter