Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Одна черга для всіх

06.02.2017 12:50
Одна черга для всіх
Кабмін змінив порядок ведення реєстру відшкодування ПДВ

Затверджений урядом новий механізм повинен спростити життя бізнесу та зменшити корупцію в цій сфері, пише газета Експрес.

Процес відшкодування буде зведений до кількох кроків -- подачі заявки на відшкодування, її публікування в реєстрі, проведення перевірок і погоджень, та, власне, відшкодування податку в автоматичному режимі.

-- Отже, яким був порядок до цього часу і яким стане тепер?

-- Раніше інформації про те, хто, куди і на яку суму подав заявку на відшкодування ПДВ, не було, -- каже Ілля Несходовський, експерт групи РПР "Податкова реформа". -- І лише нещодавно почали публікувати дані про те, кому й скільки відшкодували. Відповідно до нового порядку, ми будемо бачити не просто заявки, а конкретно хто, коли і на яку суму подав заявку на відшкодування ПДВ. Підприємця включатимуть у загальний реєстр і відшкодування буде здійснюватися в хронологічному порядку.

Тобто немає значення, яке це підприємство -- велике чи мале, яким видом діяльності воно займається, бо основним критерієм є -- коли ви подали заявку. І доки вам не відшкодують податок на додану вартість (якщо внаслідок експортної або інвестиційної діяльності у вас виникла заборгованість державного бюджету перед вами по цьому податку), наступний за вами в цьому реєстрі не отримає відшкодування.

-- Якщо реєстр вже існував раніше, то чому з відшкодуванням ПДВ виникали постійні проблеми?

-- Змінити порядок планували ще в 2015 році. А в 2016 році зробили два реєстри: перший -- для всіх, другий -- для тих, хто свого часу потрапив до спеціального списку автоматичного відшкодування. Потрапити до другого могли ті, у кого, насамперед, були великі обсяги відшкодування. Але цей список дуже легко редагувався. Для того, щоб викинути з нього певну компанію, можна було, наприклад, порушити проти неї абсурдну кримінальну справу.

-- Які ще зміни відбулись?

-- Раніше заявка проходила через Державну фіскальну службу (ДФС) і вона підтверджувала чи ні всю суму відшкодування або підтверджувала його в певній частині. І це також був елемент маніпулювання. Тобто були компанії, яким ПДВ відшкодовували в повному обсязі, а були такі, яким відшкодовували лише 80% чи 60%. І ДФС не обгрунтувувала, чому саме стільки -- вона просто так вирішувала. Отже, існувала корупційна складова.

Новий порядок дозволяє ліквідувати корупцію в сфері відшкодування ПДВ. Зараз працює система електронного адмініструваннчя ПДВ з депонуванням цього податку. Вона дозволяє гарантувати, що вся заявлена до відшкодування сума обов'язково надійшла до державного бюджету. Завдяки цьому компанії, які здійснюють еспортну або інвестиційну діяльність, будуть своєчасно й у повному обсязі отримувати відповідні кошти. А це, у свою чергу, сприятиме економічному розвитку.

-- Однак перевірки підприємств, які сподіваються на відшкодування ПДВ, залишаються?

-- Відповідно до нового механізму, термін проведення перевірок і погоджень становитиме не більш як 30 днів, а заявки слід подати не пізніше 20 числа кожного місяця.

-- Новий порядок повністю унеможливлює корупційні схеми чи все ж певна їх можливість залишається?

-- Повністю схем не уникнути. Навіть система депонування ПДВ не може гарантувати, що окремі компанії не використають так звані схеми-"скрутки". Але тепер ДФС не зможе корегувати реєстр так, як вона робила це раніше. Я підтримую те, що з 1 січня ліквідована податкова міліція, але вона мала певні обов'язки контролю. І тепер теоретично з'явилися можливості для виникнення певних схем, які дозволяють заявити про більше відшкодування ПДВ. А це є фактично крадіжкою з бюджету.

Світлана ОЛІЙНИК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

v

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter