Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

Капітуляція Пінчука

18.01.2017 10:10
Капітуляція Пінчука

Україні треба пристосуватись до нових реалій і йти на певні кроки в зовнішній та внутрішній політиці, зокрема -- провести вибори на Донбасі до звільнення захоплених територій. Не наполягати на поверненні Криму, відмовитись від вступу до ЄС і не сподіватись на членство в НАТО.

Такі ідеї на сторінках впливового американського видання “The Wall Street Journal" висловив відомий український бізнесмен, зять Леоніда Кучми -- Віктор Пінчук. Це пролунало, як грім серед ясного неба, пише газета Експрес.

Як розуміти риторику Віктора Пінчука? Із цим запитанням ми звернулися до екс-міністра економіки Володимира Ланового, наукового співробітника Канадського інституту українських студій Тараса Кузя та виконавчого директора Міжнародного фонду “Відродження” Євгена Бистрицького.

-- Як вважаєте, чому Пінчук вирішив виступити з такими ідеями на сторінках американського видання?

В. Лановий: -- Передусім маємо розуміти, що багатство Пінчука є результатом захоплення ним у 1990-х роках старих радянських підприємств у Дніпропетровській і Запорізькій областях, більшість із яких орієнтовані на російський ринок. Тому Пінчук разом із багатьма іншими українськими олігархами виступає за союз із Росією. Їм не потрібна Європа, бо продукцію їхніх підприємств там не купуватимуть, вона не відповідає європейським стандартам. Для прикладу, Ахметову важливо завантажити всі шахти, він нині диктує ціни на вугілля. А кому потрібні ці шахти в Європі? Там уже немає доменних виробництв, майже нема теплоелектростанцій, де спалюють вугілля.

Олігархам потрібен російський ринок збуту, який через війну з Росією вони великою мірою втратили.

Є. Бистрицький: -- Труби, які виготовляють підприємства Пінчука, йшли на експорт до Росії. Очевидно, що тепер торговельні відносини цих підприємств із Росією як з економічним партнером постраждали.

Його позиція -- це позиція тієї консервативної частини олігархічного бізнесу України, яка, з одного боку, зазнає економічних збитків через агресію Росії, з іншого -- тривожиться через трансформації в Україні, які по півкроку ведуть до того, що ми називаємо деолігархізацією.

Т. Кузьо: -- Головною метою олігархів є збагачення, а не обстоювання національних інтересів України. Зрештою, Пінчук постійно суперечив собі у поглядах на внутрішню та зовнішню політику. Десять років тому він писав про потребу збудувати "міцнішу демократію", посилити верховенство права й створити вільну від політичних втручань ринкову економіку. Але сам, як й інші олігархи, діяв протилежно. Пінчук підтримав Януковича в другому турі виборів 2010 року, мав добрі стосунки з його оточенням під час його президентства. Така співпраця йшла врозріз із задекларованою олігархом підтримкою демократії, верховенства права та вільної від бізнес-інтересів політики.

-- Чому саме тепер Пінчук порадив Україні йти на компроміси з Росією?

В. Лановий: -- Судячи з усього, він зробив крок для повернення на російські ринки. Загалом втрати українських підприємств, які активно торгували з Росією, були передбачувані. Але власники не знали, як довго все це може тривати. Через агресію Росії весь Захід здибився, і олігархам не пасувало вголос висловлювати такі ідеї. А коли деякі західні політики певним чином захищають Росію, Пінчук зрозумів, що є інший напрям вітру, вигідний йому, і що варто підтримати його. Для олігархів немає національної економіки. Для них головне -- їхні приватні холдинги, а не національне господарство.

Т. Кузьо: -- Пінчук -- політичний пристосуванець. Він, як і решта українських олігархів, звик розкладати яйця в різні кошики, щоб ніколи не бути в програші. Свого часу Пінчук давав гроші родині Клінтонів -- кажуть, за кілька років переказав понад 8 мільйонів доларів. А позаторік пожертвував 150 тисяч доларів у фонд Дональда Трампа.

Пінчук завжди любив крутитися серед еліти на Заході. Брав участь у доброчинних проектах разом із фондом Сороса, організовував представницькі економічні форуми. Не тому, що хотів лобіювати тему євроінтеграції України, а тому, що хотів мати зв'язки із представниками західної еліти, як-от Тоні Блер, Білл Клінтон і так далі.

Очевидно, нині Пінчук хоче бути посередником на кшталт Генрі Кіссінджера між президентами Дональдом Трампом і Володимиром Путіним. (До речі, американського радника Пінчука -- Дага Шоена -- бачили на кількох заходах, які організовував Трамп). Тож готовий підживлювати ідею капітуляції України.

Є. Бистрицький: -- Вочевидь, Пінчука до такого кроку підштовхнули умови: обрання президентом США Дональда Трампа, нова консервативна хвиля у європейській політиці, кризові явища в ЄС. Коли стає зрозуміло, що зовнішній тиск на Росію, як на агресора, може послабшати, власники великого бізнесу прагнуть висловлювати думки, які б допомогли їм утриматися на плаву.

Позиція Віктора Пінчука в багатьох випадках збігається з позицією, що може проявитися у новообраного президента США. Пінчук намагається знайти своє місце в політиці й бізнесі за рахунок інтересів і територіальної цілісності України.

-- Наскільки знизилися обсяги торгівлі підприємств Пінчука із Росією?

В. Лановий: -- У 2014 році компанія “Інтерпайп” експортувала до Росії 27% своєї продукції, а 2015-му -- лише 10%. Підприємства Пінчука поступово відмовляються від поставок до Росії, тому що девальвація російського рубля та антидемпінгове мито зробили їх нерентабельними.

Після скасування безмитного режиму з Росією в середині 2013 року Пінчук спробував наростити свою частку на ринках інших країн -- у Європі, США, Азії. Однак це виявилось не так легко. Наростити продаж труб до Ірану було неможливо через санкції США. А в самих Штатах діє антидемпінгове законодавство. “Інтерпайп” (і це після судової тяганини з американськими виробниками) постачає труби до Америки з попереднім антидемпінговим митом 5,31%.

Пінчук намагається врятувати свій бізнес, навіть ціною здачі інтересів держави.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter