Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Знайдено ще один діючий офшор Президента

10.04.2016 20:00
Знайдено ще один діючий офшор Президента
* Нові факти викривають закулісні бізнесові схеми, які продовжує реалізовувати Петро Порошенко навіть після того, як сів у президентське крісло

Цими днями повсюди тільки й розмов про те, що вчинив цього разу за спиною своїх співвітчизників Президент Петро Порошенко. У новинах лунають малозрозумілі слова "офшори", "сліпі трасти", "юрисдикції", але насправді усе можна пояснити дуже просто, пише газета "Експрес".

Для цього треба лише згадати головну обіцянку, яку давав Порошенко, коли боровся за найвищу державну посаду: "Якщо мене оберуть, я буду діяти чесно і продам концерн "Roshen". Як президент України я хочу і буду піклуватися виключно про добробут країни", - заявив Петро Порошенко в інтерв’ю німецькій газеті "Bild" менш ніж за два місяці до виборів. А ще у своїй передвиборній  програмі “Жити по-новому” майбутній президент сказав безкомпромісно: “всі офшори - перекрити”.   
Нові факти, які з'явилися цього тижня, завдають репутації Президента більшої шкоди, ніж могли завдати йому російські гармати.

Як з'ясовується, Порошенко таки виконав свою обіцянку, але у вельми оригінальний спосіб - він продав свій кондитерський бізнес... самому собі. А щоб ніхто про це не здогадався, вдався до витончених юридичних хитрощів.

Юристи Порошенка придумали доволі хитромудру схему, яка часто використовується, щоб приховати справжнього власника бізнесу. Вони зареєстрували на далеких островах у Карибскому морі компанію із назвою "Prime Asset Partners Ltd". Чому там?

На це є декілька причин. По-перше, законодавство Британських Віргінських островів дозволяє не розголошувати прізвища справжніх власників. По-друге, тутешні компанії не мають обов'язку платити податку на прибуток із закордонних операцій. Саме за ось ці дві особливості у веденні бізнесу такі країни і називають "офшорними". "Офшор" - це англійське слово, яке перекладається як "поза берегом", "поза межами". Тобто, якщо в цивілізованих країнах неможливо приховувати ім'я власника підприємства чи не платити узагалі податків, то тут, в "офшорах", це дозволяється. Порошенко вирішив цим скористатися.

Звісно, ніхто й ніколи не дізнався б про справжні наміри Президента Порошенка, якби не сенсаційні матеріали, які цієї неділі в різних частинах світу оприлюднив Центр з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP).

Це - мільйони документів, які проливають світло на те, як недобросовісні багатії та корумповані політики приховують свої статки та фінансові операції.  

Серед багатьох прізвищ виплило й прізвище Президента України. З'ясувалося, що юристи Порошенка, щоб створити видимість виконання ним передвиборних обіцянок, зареєстрували на Британських Віргінських островах підприємство з вірою, що ім'я Президента як його справжнього власника нікому не буде відоме. Потім це офшорне підприємство Порошенка створило інше підприємство на Кіпрі, а вже кіпрське - ще одне підприємство в Нідерландах. У підсумку, підприємство в Нідерландах і купило весь кондитерський бізнес Президента.

Таким чином, Порошенко формально виконав передвиборну обіцянку - він продав бізнес, ставши Президентом. Але водночас його купив. І приховав це від виборців.

Найцинічніше, що усі ці оборудки Порошенко здійснював у дні, коли на очах у всієї країни розгорталась кривава драма в Іловайську: поки там помирали люди, Порошенко поспішно давав вказівки своїм юристам, як влаштувати його бізнесові справи.

Сьогодні вся увага прикута до цього офшору, який виплив як власність Президента на Британських Віргінських островах. Перцю додало те, що чотири дні перед цим Порошенко опублікував свою чергову майнову декларацію за попередній рік, у якій немає жодної згадки ні про Prime Asset Partners,
ні про інші офшорні компанії Порошенка - графа декларації, у якій має бути ця інформація, містить прочерки.

Але, як це не прикро визнавати, доводиться констатувати, що Президент Порошенко спійманий на неправді не вперше. За період свого президентства він тричі подавав декларацію про доходи і тричі в ній повідомляв громадянам недостовірну інформацію про відсутність у нього корпоративних прав на компанії, зареєстровані в офшорах.

Декілька місяців тому в ході розслідування діяльності глави Адміністрації президента Бориса Ложкіна ми оприлюднили докази належності Порошенкові ще однієї з офшорних компаній, яка також не була відображена в жодній з його майнових декларацій.

Назва цiєї компанiї - “Linquist Services Limited”, вона має ту ж саму адресу, що й нововиявлена Prime Asset Partners - Акара білдінг, Роад Таун, Острів Тротола, Британські Віргінські острови.

І на відміну від Prime Asset Partners, активно використовувалася та використовується Порошенком у інтересах свого бізнесу щонайменше починаючи з 2010 року й до сьогодні.

У Порошенка чимало офшорів. Ось витяг із комерційного реєстру щодо  кіпрської компанії UBMH, власника "Нашого радіо",  якою володів Порошенко через ще один віргінський офшор - Linquist Services

Перший факт залучення офшорної компанії "Linquist Services Limited" датований серпнем 2010 року, коли ця компанія надала ПАТ “Мiжнародний iнвестицiйний банк”, який належить Порошенковi, позику на умовах субординованого боргу в загальному розмiрi 2 мiльйони доларiв, строком на 5
років під 12,8 % річних. У листопаді 2011 року ця ж віргінська фірма дає в борг банкові Порошенка 2,1 мільйона доларів США під 8,5 % річних із строком погашення сім років. Перший з кредитів було погащено в 2015 році, а другий з них обслуговувується банком Порошенка досі.  

Чому є підстави вважати, що "Linquist Services Limited" має безпосереднє відношення до Порошенка? Залучення коштів на умовах субординованого боргу зазвичай є прерогативою кредиторів, якi пов’язанi з власниками банкiв-позичальників. Адже такого типу позики надаються на невигiдних умовах для позикодавця - без будь-якої застави, пiд обмеженi вiдсотки та без права вимагати її дострокового повернення. На такi незручнi умови погоджуються кредитори - власники цих банків. У випадку Мiжнародного iнвестицiйного банку таким власником був Порошенко, який, вочевидь, з допомогою вiргiнської компанії дофiнансовував рiдний банк.

Але це не єдиний факт використання офшору "Linquist Services Limited" Порошенком. Саме через компанію "Linquist Services Limited" Порошенко володів належною йому часткою в Українському медіа холдингу до того, як він був проданий Курченку, оскільки саме “Linquist Services Limited”
належали акцiї в кiпрськiй компанiї UMH, яка контролювала “Український Медiа Холдинг” в Українi, а також 50 % радiостанцiї “Наше Радiо”, журнал “Кореспондент” та сайт korrespondent.net.

Звідки такий висновок? Як свідчать офіційні дані Реєстру компаній Кіпру, пiсля того, як у квітні 2013 року оприлюднено iнформацiю про викуп Ложкіним частки Порошенка в радiостанцiї та журналі, “Linquist” через кiлька днiв зникає зi складу акцiонерiв UBMH - кіпрської компанії, яка володіла "Нашим радіо" та "Корреспондентом".  Це означає, якщо продаж частки Порошенка в згаданих медiа вiдбувся шляхом продажу “Linquist Services Limited” своїх 50% на користь “United Media Holding N.V.” контрольованої  Ложкіним, то нiкому iншому, нiж Порошенкові, компанiя “Linquist” належати не могла. Iнакше що ж тодi продавав Порошенко Ложкiну?

Отож, “Linquist Services Limited” у офіційних джерелах щонайменше тричi з’являється поряд з iм’ям Порошенка за обставин, якi не дають пiдстав для сумнiву, що цю компанiю контролював Порошенко принаймнi до кiнця 2013 року.

Ще до оприлюднення цієї інформації, ми запитали Президента, чи має він стосунок до офшорної компанії “Linquist Services Limited”. З того часу минув рік, а офіційне звернення редакції досі залишається без відповіді. Президент і його адміністрація мовчать - порушуючи цим елементарні вимоги закону про звернення громадян. Так само немає жодної реакції від Генеральної прокуратури і омбудсмена, до яких ми звернулися за захистом своїх прав на відмову в розгляді звернення, хоча це теж є прямим порушенням закону.

Чому мовчить Президент? Та відповідь, видається, зрозуміла: заперечувати очевидне він не може, а зізнатись - означає визнати факт причетності до ведення бізнесу за кордоном у вкрай сумнівних юрисдикціях у час президентства.

Мовчання Порошенка дуже засмучує. Адже статус Президента зобов’язує показувати приклад бездоганного дотримання законодавства - зокрема щодо декларування майна. У випадку з Порошенком це не працює. Про офшорні компанії Президента своєї країни українські громадяни дізнаються не з його майнової декларації, а із закордонних джерел, втім, у їхній достовірності вже ніхто не сумнівається.

Пояснення юристів Президента щодо відсутності обов’язку декларувати належні йому корпоративні права в закордонній компанії не витримують жодної критики. На їхню думку, Порошенко не повинен декларувати цієї компанії, оскільки акції мають нульову вартість і не оплачувались Президентом.
Українське законодавство не пов’язує обов’язок державного службовця декларування акцій чи часток у статутних капіталах товариств з розміром їхньої номінальної вартості й не містить винятків для неоплаченого статутного капіталу. Декларування потребує сам факт наявності у декларанта корпоративних прав, незалежно від їхньої вартості чи факту сплати. Про це зазначено в пункті 11-1 приміток до затвердженої законом  форми декларації: У полях "Усього" та "у тому числі за кордоном" у позиціях 45 - 64 зазначається повне найменування банків, інших фінансових установ, товариств, підприємств, організацій тощо, з якими в декларанта чи членів його сім’ї наявні відповідні відносини.

Отже, Президент порушив закон, не задекларувавши свій бізнес за кордоном.

Далі. Питання номер два до Державної фіскальної служби України. Як ми уже знаємо, продаючи "Рошен" самому собі, Порошенко переоформив власність на, образно кажучи, підставну голландську фірму зі статутним фондом 85 доларів США. За словами  генерального директора "Рошен"
В’ячеслава Москалевського, оприлюдненими агенцією Bloomberg, вартість кондитерського концерну оцінювалась у 3 мільярди доларів. У той же час, за оприлюдненими даними, Порошенко перепродав
величезний бізнес сам собі за... номінальною вартістю частки в статутному капіталі, яка становить лише 510 тисяч гривень. Оскільки ця сума в тисячі разів менша за ринкову оцінку компанії, чи буде визнано таку операцію "вчиненою без розумної економічної мети", адже це очевидно збиткова операція, які так любить українська фіскальна служба визнавати незаконними?

І питання номер три до Антимонопольного комітету України. На офіційному сайті Антимонопольного комітету нема рішення про надання дозволу голландській компанії Roshen Europe B.V на придбання 85% українського ТзОВ "Центральноєвропейська кондитерська компанія", якому належать фабрики "Рошен". А це - ще одне пряме порушення чинного законодавства. Бо, відповідно до частини 2 статті 24 Закону України "Про захист економічної конкуренції", така концентрація може бути здійснена лише за умови попереднього отримання дозволу Антимонопольного комітету України.

Можа лише поспівчувати юристам Порошенка, які сьогодні змушені пояснювати, чому чорне слід вважати білим. А те, що пояснень не потребує - очевидне: мільярдер Порошенко в цій ситуації - у прямому конфлікті з Президентом Порошенком. Президент Порошенко обіцяв життя по-новому - для себе й для всіх. Але Президент Порошенко програв мільярдеру Порошенку: він і далі поводить себе так, наче закони написані лише для інших, а не для нього.

І це, мабуть, найкраще пояснення, чому через два роки після революції наша країна зав'язла в безпросвітньому корупційному болоті.

Олексій МАЛЯРЧУК, газета "Експрес"

* Коментарі для “Експресу”

А ви таке від Президента чекали?

Володимир Чемерис, засновник ГО “Інститут “Республіка”, співкоординатор акції “Україна без Кучми":

-- Уже тоді, коли Порошенка обирали Президентом, багато хто розумів: він не захоче відділити бізнес від політики, а залишиться великим капіталістом, який використовуватиме своє становище, щоб більше заробляти.

Як на мене, треба дослідити, чи є в створенні офшорів Президентом кримінальний злочин, чи ні. Але навіть якщо не виявиться кримінальних правопорушень за Порошенком, залишається ще політична відповідальність. У цивілізованих країнах такий скандал із сумнівними бізнес-оборудками точно завершився б або добровільною відставкою, або імпічментом.

Євген Бистрицький, виконавчий директор міжнарого фонду “Відродження”:

-- Окрім юридичного боку справи, є ще моральний. Думаю, Порошенко вчинив не дуже коректно, не оприлюднивши свої дії в офшорах. На його місці варто бути абсолютно публічним. Розумієте, Майдан задав таку планку гідності, після якої навіть мінімальне приховування дій, що стосуються бізнесу та політики, сприйматиметься суспільством як суцільний негатив.

Люди не розуміють, як можуть і надалі існувати закритість та кулуарні домовленості в прийнятті державних рішень, як можуть бути ще корупційні зв'язки на рівні найвищих посадовців.

До речі:

Прем’єр-міністр Ісландії Сігмундур Гуннлаугссон подав у відставку після скандалу з панамськими офшорами. Про це повідомив міністр сільського та рибного господарства Сігурдур Інгі Йохансон, передає видання Grapevine.

Гуннлаугссон та його дружина стали одними з фігурантів розслідування міжнародних журналістів щодо іменитих власників великих офшорів, серед яких - і Петро Порошенко.

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

n

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter