ТЕХНОЛОГІЇ

Камерафони – смартфони з потужною камерою. Однак для того, щоб конкурувати на сучасному ринку, треба пропонувати продукцiю, яка за своїми характеристиками переважає прилади iнших фiрм.
Історія із залученням величезних інвестицій для Харківського авіазаводу від американської компанії отримала несподіване продовження.

Клінічна депресія серед українців – що це таке та як з цим боротись

12.10.2017 16:00
Клінічна депресія серед українців – що це таке та як з цим боротись
У світі набирає обертів флеш-моб "обличчя депресії" (молоді, старі, успішні й безталанні) – люди, які перебувають у такому стані, публікують свої фото та описують, яка вона – їхня депресія. Стартувала акція у США, де в перші місяці осені проводять профілактику цієї хвороби.
 
За останніми даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в Україні на клінічну депресію потерпає 6,3% населення. Це один з найвищих показників серед країн Європи. Серед найбільш депресивних у рейтингу також литовці та угорці з показником 5,1%.
 
Науковці Квінслендського університету в Австралії вивчали поширеність діагнозу "клінічна депресія" у країнах світу. Цей діагноз – другий за  розповсюдженістю у світі. 
 
– Чому ж українці такі депресивні?
 
– Високі ціни, низькі зарплати, війна, розпад сімей, безлад і корупція в державі – на людську психіку впливає все, – каже Ірина Петрова, член правління Асоціації психологів України. – Періоди економічної та політичної нестабільності загострюють проблему. Найчастіше клінічна депресія виникає, коли людина потрапляє в складну ситуацію і не завжди має ресурси для її вирішення. Тоді стрес, від якого потерпає психіка, перевищує ресурси самої психіки. Відтак людина виснажується, відчуває себе безсилою і безпомічною.
 
– Що відбувається з такою людиною?
 
– Коли психіці бракує енергії, щоб впоратися, вона переходить у так званий енергоощадливий режим – депресивний стан. Це – захисна функція організму, своєрідний рятувальний механізм для психіки. Проте вийти з депресивного стану доволі важко. Що довше перебуваєш в стані депресії, то складніше її вилікувати. Як і будь-яка хвороба, тривала депресія стає хронічною.
 
У хворої людини значно знижується рівень життя, бо в такому стані дуже складно будь-що робити.
 
– Хто в зоні ризику?
 
– Депресія може виникати серед усіх верств населення. Тут немає якоїсь закономірності. Часто такий діагноз ставлять жінкам після 50 років. Тут однією з причин депресії може бути настання клімаксу. Але депресія виникає і в дітей та підлітків у віці до 15 років. У молоді доволі поширеним є депресивний розлад, бо часто вони відчувають безвихідь, невпевненість у завтрашньому дні, відсутність перспектив.
 
– Як виявити клінічну депресію?
 
– Усе починається, на перший погляд, з несерйозних ознак. Але згодом їхня кількість збільшується. Людина, якій загрожує клінічна депресія, погано спить, у неї або зникає апетит, або значно зростає. Можуть знижуватися сексуальна активність, самооцінка, виникають суїцидальні думки. Людина в депресії бачить лише негатив.
 
Одна з найтривожніших ознак – поганий настрій саме вранці. Щойно людина прокинулася, вона вже відчуває апатію до всього, небажання виходити з дому, робити будь-що чи бачитися з кимось.
 
Виникають порушення  і в організмі – з боку шлунково-кишкового тракту, з'являється мігрень, шкірні хвороби. Тоді потрібно лікувати не лише саму хворобу, а й причину її появи – депресію.
 
– Скільки часу може тривати депресія?
 
– Деякі дослідники стверджують, що найчастіше депресія триває шість – дев’ять місяців. Але 15 – 20 відсотків пацієнтів переживають її понад два роки. У депресивному стані люди можуть жити тривалий час. Це хвороба, яку потрібно діагностувати й лікувати, бо страждання – сильні.
 
– Як можна протидіяти депресії на ранніх стадіях?
 
– Люди, які відчувають підтримку й допомогу з боку родини, рідко потрапляють у зону ризику. Адже тільки в дружній сім’ї формується сильна психіка. Вмикається захисний механізм: “Нехай довкола багато проблем, але вдома на мене чекають люди, які мене розуміють і люблять”. У багатьох такого немає. Людина не має ресурсів для відновлення, психологічної опори. Вона відчуває хаос і невизначеність.
 
– Як лікують депресію?
 
– Лікування залежить від клінічних симптомів, стану людини, глибини цієї депресії та внутрішніх ресурсів людини. Зазвичай це бесіди та різноманітна психологічна терапія. У складних випадках призначають антидепресанти та інше медикаментозне лікування. У кожної людини окрема динаміка лікування.
 
Ірина БАТЮК, газета Експрес

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

R

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter