Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Клінічна депресія серед українців – що це таке та як з цим боротись

12.10.2017 16:00
Клінічна депресія серед українців – що це таке та як з цим боротись
У світі набирає обертів флеш-моб "обличчя депресії" (молоді, старі, успішні й безталанні) – люди, які перебувають у такому стані, публікують свої фото та описують, яка вона – їхня депресія. Стартувала акція у США, де в перші місяці осені проводять профілактику цієї хвороби.
 
За останніми даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в Україні на клінічну депресію потерпає 6,3% населення. Це один з найвищих показників серед країн Європи. Серед найбільш депресивних у рейтингу також литовці та угорці з показником 5,1%.
 
Науковці Квінслендського університету в Австралії вивчали поширеність діагнозу "клінічна депресія" у країнах світу. Цей діагноз – другий за  розповсюдженістю у світі. 
 
– Чому ж українці такі депресивні?
 
– Високі ціни, низькі зарплати, війна, розпад сімей, безлад і корупція в державі – на людську психіку впливає все, – каже Ірина Петрова, член правління Асоціації психологів України. – Періоди економічної та політичної нестабільності загострюють проблему. Найчастіше клінічна депресія виникає, коли людина потрапляє в складну ситуацію і не завжди має ресурси для її вирішення. Тоді стрес, від якого потерпає психіка, перевищує ресурси самої психіки. Відтак людина виснажується, відчуває себе безсилою і безпомічною.
 
– Що відбувається з такою людиною?
 
– Коли психіці бракує енергії, щоб впоратися, вона переходить у так званий енергоощадливий режим – депресивний стан. Це – захисна функція організму, своєрідний рятувальний механізм для психіки. Проте вийти з депресивного стану доволі важко. Що довше перебуваєш в стані депресії, то складніше її вилікувати. Як і будь-яка хвороба, тривала депресія стає хронічною.
 
У хворої людини значно знижується рівень життя, бо в такому стані дуже складно будь-що робити.
 
– Хто в зоні ризику?
 
– Депресія може виникати серед усіх верств населення. Тут немає якоїсь закономірності. Часто такий діагноз ставлять жінкам після 50 років. Тут однією з причин депресії може бути настання клімаксу. Але депресія виникає і в дітей та підлітків у віці до 15 років. У молоді доволі поширеним є депресивний розлад, бо часто вони відчувають безвихідь, невпевненість у завтрашньому дні, відсутність перспектив.
 
– Як виявити клінічну депресію?
 
– Усе починається, на перший погляд, з несерйозних ознак. Але згодом їхня кількість збільшується. Людина, якій загрожує клінічна депресія, погано спить, у неї або зникає апетит, або значно зростає. Можуть знижуватися сексуальна активність, самооцінка, виникають суїцидальні думки. Людина в депресії бачить лише негатив.
 
Одна з найтривожніших ознак – поганий настрій саме вранці. Щойно людина прокинулася, вона вже відчуває апатію до всього, небажання виходити з дому, робити будь-що чи бачитися з кимось.
 
Виникають порушення  і в організмі – з боку шлунково-кишкового тракту, з'являється мігрень, шкірні хвороби. Тоді потрібно лікувати не лише саму хворобу, а й причину її появи – депресію.
 
– Скільки часу може тривати депресія?
 
– Деякі дослідники стверджують, що найчастіше депресія триває шість – дев’ять місяців. Але 15 – 20 відсотків пацієнтів переживають її понад два роки. У депресивному стані люди можуть жити тривалий час. Це хвороба, яку потрібно діагностувати й лікувати, бо страждання – сильні.
 
– Як можна протидіяти депресії на ранніх стадіях?
 
– Люди, які відчувають підтримку й допомогу з боку родини, рідко потрапляють у зону ризику. Адже тільки в дружній сім’ї формується сильна психіка. Вмикається захисний механізм: “Нехай довкола багато проблем, але вдома на мене чекають люди, які мене розуміють і люблять”. У багатьох такого немає. Людина не має ресурсів для відновлення, психологічної опори. Вона відчуває хаос і невизначеність.
 
– Як лікують депресію?
 
– Лікування залежить від клінічних симптомів, стану людини, глибини цієї депресії та внутрішніх ресурсів людини. Зазвичай це бесіди та різноманітна психологічна терапія. У складних випадках призначають антидепресанти та інше медикаментозне лікування. У кожної людини окрема динаміка лікування.
 
Ірина БАТЮК, газета Експрес

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

R

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter