Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Перша медична допомога. Як не нашкодити?

13.09.2017 14:00
Перша медична допомога. Як не нашкодити?

Дуже часто, побачивши, що комусь погано, ми розгублюємося. Тому що не вміємо грамотно надавати першу медичну допомогу. Обізнаність громадян у тому, як діяти, коли людині погано,  вкрай низька в Україні, кажуть медики.

Вчасно надана перша медична допомога часто рятує людям життя. Якщо все робити правильно, то й ускладнень не буде, і здоров'я вдасться зберегти, запевняють фахівці.

Тож як надавати першу допомогу за новими стандартами? Про це розповідає Василь Кашуба, голова та інструктор ГО "Курси першої домедичної допомоги САВ", який навчав військових та патрульних тактичної першої домедичної допомоги. Фахівець також розвіює міфи, які частіше шкодять, ніж допомагають, на домедичному етапі.

Міф 1. Непритомний? Приведу до тями 

Дуже часто людей в непритомному стані б'ють по обличчі, поливають водою, щипають, напувають солодкою водою, витягують язик.

Коли людина знепритомніла, найперше слід перевірити її реакцію на голос і дотик. Що це означає? Потрібно щось сказати й стежити, чи людина реагує на звуки. Або ж торкнутися потерпілого. Якщо немає жодної реакції, то відхиліть голову назад, щоби звільнити дихальні шляхи. Та цього не слід робити, якщо є підозра на травми шийного відділу хребта.

Після того, як ви відхилили голову потерпілого назад, треба перевірити дихання методом "чую, бачу, відчуваю". Тримаючи одну руку на чолі потерпілого, іншу ставимо на мечоподібний відросток (сонячне сплетіння  ділянка на межі між ребрами й животом) і нахиляємось вухом до обличчя потерпілого. Перевіряємо наявність дихання протягом 10 секунд. Якщо за цей час людина вдихнула один раз, то вважається, що це неефективне дихання, яке прирівнюється до відсутності такого. Якщо ж за 10 секунд потерпілий вдихнув 2  5 разів, то це є нормальним диханням.

Непритомному, який дихає, потрібно забезпечити прохідність дихальних шляхів. Для цього його повертають на бік у стабільне бокове положення. Слід подбати про те, щоби був доступ свіжого повітря. Якщо людина не приходить до тями протягом 5 хвилин, або якщо ви знаєте, що такий стан пов'язаний з інсультом чи судомами, слід викликати швидку допомогу.

Міф 2. Штучне дихання і зламані ребра

Дехто помилково вважає, що серцево-легенева реанімація  це дихання рот у рот, і що штучне дихання безпечно робити через серветку.

Насправді ж, якщо людина непритомна і не дихає, треба 30 разів натиснути на її грудну клітку  на нижню третину груднини основою долоні, а тоді зробити їй два вдихи.

Та щоб робити вдихи, треба мати спеціальні захисні засоби  маски-клапани чи дихальні маски. Якщо таких нема, слід обмежитись лише натисканням на груднину з частотою 100  120 на хвилину і глибиною 5  6 сантиметрів. Ці натискання треба робити до приїзду медиків, або доки потерпілий почне дихати.

Важливо натискати основою долоні саме на нижню третину груднини. Кисть має бути розташована перпендикулярно до груднини. Руку не треба зміщувати вбік, бо через тиск на ребра можна їх зламати. Це доволі часто трапляється. Не слід зсувати руку вниз  до так званого "мечоподібного відростка". Цю тендітну кісту теж можна зламати.

Міф 3. Допоможе голка під ніготь

Саме так дехто намагається врятувати людину, у якої стався інсульт. 

20 тисяч хворих помирає щороку в Україні через те, що люди не знають, як виявити інсульт та допомогти людині в такому стані.

Як визначити, що в людини інсульт? Слід попросити її усміхнутись, підняти руки, щось сказати. При інсульті буде спостерігатися асиметрія обличчя. Людина не зможе підняти руки та чітко вимовляти слова. Їй може двоїтися в очах. Навіть якщо є один з цих симптомів, потрібно телефонувати на 103. Або ж доправити хворого в медзаклад не пізніше, ніж через 2  3 години від початку нападу.

До приїзду медиків людину, у якої стався інсульт, слід покласти у напівсидяче зручне положення. При цьому підкласти їй під голову, плечі і лопатки подушку так, щоб кут нахилу хворого стосовно ліжка становив не більше як 30 градусів. Слід забезпечити доступ свіжого повітря. І варто пам'ятати, що людині під час нападу не можна давати пити, їсти, вживати ліки.

Міф 4. І грілка  на груди

У такий спосіб дехто намагається допомагати при інфаркті. Або ж дають хворому проковтнути таблетку, не розжовуючи її. Чи кладуть на ліжко плазом.

При інфаркті людину болить за грудниною, вона кривить обличчя і згинається. Помітивши такі симптоми, хворого потрібно покласти в напівсидяче положення і не дозволяти рухатися. Одразу слід набирати 103. До приїзду медиків слід бути готовим до можливих ускладнень. Людина може знепритомніти, блювати, у неї може зупинитися серце. Тож потрібно буде робити серцево-легеневу реанімацію.

Міф 5. Витягніть язик!

При судомах (епілептичному нападі) часто намагаються допомагати, витягуючи язик потерпілій людині, запихаючи ложку до рота, розтискаючи зуби, силоміць втримуючи людину. Інколи навіть накривають чорним покривалом.

Коли в людини судоми, їй під голову треба покласти щось м'яке. Потрібно простежити, щоб у роті постраждалого не було нічого зайвого. Але відкривати силоміць рот не варто. Це тільки шкодить. Після судом людина може знепритомніти. Тоді треба перевірити дихання (норма 2  5 вдихів за 10 секунд) і покласти постраждалого в бокове положення.

Міф 6. Удавився? Поплескай по спині

Зазвичай так і роблять, коли хтось вдавився. Та в такий спосіб можна погіршити стан людини.

У цьому випадку треба нахилити людину вперед, однією рукою притримуючи за корпус. Іншою ж потрібно 5 разів вдарити між лопатками зі зростаючою силою. Якщо це неефективно, то слід 5 разів натиснути на ділянку сонячного сплетіння. Це прийом Геймліха. Потрібно одну руку стиснути в кулак і розмістити між пупком і ребрами потерпілого, а іншу  покласти зверху на першу руку. Тиснути слід на себе і дещо вгору, поки не вийде те, чим людина вдавилася. Якщо потерпілий непритомний і йому не допомагають ні удари, ні натискання, то потрібно негайно почати реанімаційні заходи та викликати рятувальні служби.

Міф 7. Сіль  на рану

Дуже часто люди радять опіки посипати сіллю, змащувати олією, кефіром, сметаною, яйцем, пантенолом.

Насправді ж обпечене місце на тілі потрібно промити великою кількістю проточної холодної води протягом 10  15 хвилин. Потім його слід накрити стерильною пов'язкою та звернутися до лікаря, якщо опік за розміром більший, ніж долоня потерпілого.

Богданна МАРТИНИК, газета Експрес  

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

R

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter