Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Ще один захист: Тепер кошти, залучені до небанківської фінустанови через банк, прирівнюються до вкладу

27.11.2016 16:08

Ошуканим вкладникам "Банку Михайлівський" повернуть їхні гроші.

Президент підписав закон "Про внесення змін у деякі закони України щодо відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, спричиненої зловживаннями у сфері банківских та інших фінансових послуг", пише газета Експрес.

Як відомо, Петро Порошенко сам ініціював максимально швидке прийняття даного законопроекту після численних мітингів і зустрічі з представниками ошуканих вкладників банку "Михайлівський".

-- Зрозуміло, що закон писали під конкретну ситуацію, яка склалася в "Банку Михайлівський", -- каже Андрій Авторгов, керуючий партнер Агентства з питань боргів і банкрутства.

-- Яка схема була використана в цьому банку, тобто як обманювали вкладників?

-- "Банк Михайлівський" виступав повіреним фінансової компанії "Інвестиційно-розрахунковий центр" (ІРЦ). Тобто, коли людина приходила в банк, щоб покласти туди свої гроші, їй підсували угоду про депозит з ІРЦ, який було створено при банку. А тим, хто сумнівався, давали договір страхування з СК "Форте", яка діяла при банку нібито для кращого захисту клієнтів. Багато хто з вкладників вважав, що укладає угоду з банком, бо не всі люди уважно читають депозитний договір. Крім того, він був надрукований таким дрібним шрифтом, що прочитати його було дуже важко навіть людині з дуже добрим зором. Що вже казати про численних пенсіонерів, які вирішили відкладати гроші з пенсії на банківський рахунок. Тобто люди віддавали кошти, власне кажучи, не банку, а товариству з обмеженою відповідальністю.

Коли "Банк Михайлівський" було визнано неплатоспроможним, то вклади обманутих вкладників назвали нікчемними. Це означало, що гроші людям не повернуть. Саме це змусило їх вийти на акції протесту. Щоб погасити народний гнів, був прийнятий відповідний закон.

-- Що він передбачає?

-- У документі зазначено, що кошти, залучені від фізичних осіб до небанківської фінансової установи через банк, що виступив повіреним, прирівнюються до вкладу. Це зроблено, оскільки банк не попередив (під особистий підпис) фізичних осіб-вкладників про те, що на розміщені ними кошти не поширюються гарантії, передбачені законом про систему гарантування вкладів фізичних осіб.

-- Чи всім вкладникам повернуть кошти?

-- У законі сказано, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) має ретельно вивчити документи щодо кожної особи, яку прирівняно до вкладника. Протягом 20 днів після того, як закон набуде чинності (від дня його опублікування, тобто з 18 листопада), фонд має розпочати виплати цим вкладникам відшкодування за рахунок коштів ФГВФО. Тобто всі вкладники, які мали суму до 200 тисяч гривень, отримають гроші назад. Однак якщо в когось було так зване дроблення вкладів, то він навряд чи отримає більшу суму.

-- Чи є цей закон разовим?

-- Ні, він покликаний не допустити таких випадків у майбутньому. Думаю, що ФГВФО мав би пояснювати людям за допомогою соціальної реклами, що якщо вони поклали гроші в банк, то в разі чогось можуть розраховувати на повернення лише 200 тисяч. Однак якщо вони кладуть кошти в кредитну спілку, у якесь МММ, то нічого не отримають, бо держава не гарантує повернення коштів в такому випадку.

На жаль, більшість жителів України не знає цього. Якщо вони приходять в установу, на якій написано "банк", то довіряють цій вивісці й не припускають, що тут їх можуть обманути. Залишається актуальним і питання належного контролю з боку НБУ, який знає про те, що вкладників вводять в оману, але нічого не робить.

Світлана ОЛІЙНИК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter