Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Просто чорний? Як Малевич переконав усіх в унікальності свого найвідомішого творіння

15.05.2018 13:31
Просто чорний? Як Малевич переконав усіх в унікальності свого найвідомішого творіння
15 травня 1935 року не стало видатного українського художника, засновника течії супрематизму в мистецтві, фундатора кубофутуризму Казимира Малевича, пише Експрес-онлайн.
 
Досі мільйони людей хвилює відповідь на питання: “Чому?” Чому саме “Чорний квадрат” став таким відомим полотном в історії? Кожен може намалювати чорний квадрат, але не кожен може обгрунтувати це концептуально.
 
Цікаві факти про найвідомішу картину Малевича:
 
1. Форма і колір —  головне. Вперше “Чорний квадрат” Малевич показав на "Останній футуристичній виставці картин 0,10" у грудні 1915 року —  в Санкт-Петербурзі. Десять —  бо виставляють роботи 10 художників, проте на картинах немає ніяких предметів. Своє полотно художник вішає на покутті. І від руки пише плакати з поясненням що ж таке супрематизм —  вперше в історії мистецтва домінантою було оголошено не зображення, а форму і колір.
 
 
 
Проте, чорний квадрат Малевич використовує ще два роки до того —  коли малює декорації до футуристичної опери Михайла Матюшина "Перемога над Сонцем". Власне, квадратом художник замінює сонце.
 
2. "Квадрат = відчуття". Казимир Малевич, ймовірно, створив картину у 1915 році, хоча сам датував її “1913”. Художник так писав про картину: "я не міг ні спати, ні їсти, і намагався зрозуміти, що ж я зробив —  але не міг". Згодом він розповідав, що під час роботи між ним і полотном наче спалахували блискавки. Чому він обрав саме квадрат? Бо це форма, що не зустрічається в природі, на відміну від кола чи трикутника. "Квадрат = відчуття, біле поле = "Ніщо" поза цим відчуттям", —  казав про свою картину автор.
 
 
3. Під чорним —  кольорове. Під зображенням чорного квадрата заховане не одна картина, як вважалось раніше, а дві! Третьяковська галерея, в якій зберігається оригінал твору, провела дослідження, яке встановило, що під "Чорним квадратом" є первісне зображення —  кубофутуристична композиція, поверх якої ще одна —  протосупрематична композиція. Саме кольори останньої проступають у кракелюрі —  тріщинах на картині.
 
Окрім того, на “Чорному квадраті” розшифрували напис: "Битва негрів в темній печері". Дослідники вважають, що картина Малевича —  такий собі діалог митця з автором полотна, написаного в 1882 році —  Альфонсом Аллі.
 
 
4. “Чорний квадрат” —  безцінний. Зараз він зберігається у архівах Третьяковської галереї в Москві. Ще один —  в Ермітажі. Для музею картину придбав російський мільярдер Володимир Потанін. За оцінками дослідників, на ринку ця авторська копія коштувала б близько 80 мільйонів доларів. Всього “чорних квадратів” пера Малевича було чотири. Один з них, написаний в 1923 році, є частиною триптиха, в який також входять "Чорний хрест" і "Чорний круг".
 
5. І червоний —  теж. У 1915 році Казимир Малевич малює також “Червоний квадрат”. На звороті полотна розміром 53 на 53 сантиметри напис: "Жінка в двох вимірах". Проте, це не зовсім квадрат, радше —  чотирикутник, виконаний на білому фоні.  Також був написаний “Білий квадрат” ("Супрематична композиція" —  "Біле на білому").
 
 
Стаття в "The New Yorker" свого часу назвала полотно "найвідомішою, найзагадковішою та найстрашнішою картиною, відомою людині". Й справді,  "Чорний квадрат" дає можливість кожному глядачу інтерпретувати його по своєму. Для когось —  це просто чорний квадрат і нічого більше, для інших — відчинене вікно у нічне небо.
 
Головні новини за добу — в нашій щоденній розсилці y Telegram 
 
Олена КОВАЛЬСЬКА

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Y

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter