Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Аналізуємо головні ризики цифрових грошей

13.12.2017 12:29
Аналізуємо головні ризики цифрових грошей
Що там долари та євро! Світ, зокрема й Україна, переживає бум криптовалюти. Найпопулярніша з них, біткойн, б'є немислимі рекорди здорожчання. Скажімо, тільки за попередній місяць біткойн зріс майже удвічі -- на 5 грудня 1 біткойн (BTC) оцінювали 11 тисячами 764,19 долара США. Тож не дивно, що цю валюту вже давно облюбували наші політики та чиновники, і навіть її декларують!
 
Невидимими грішми уже можна розрахуватися, але в тих країнах, де цю валюту визнали платіжним засобом. 
 
А в Україні Нацбанк спільно з Національною комісія з цінних паперів та фондового ринку, а також із Національною комісією, що здійснює регулювання в сфері ринків фінансових послуг, оприлюднили заяву щодо криптовалюти, у якій зазначили, що вона не належить ані до грошових, ані до електронних коштів чи цінних паперів. На думку регулятора, будь-яка діяльність, пов’язана з операціями купівлі, продажу, обміну та конвертації у криптовалюту, має дуже багато ризиків. 
 
-- То чим справа з криптовалютами -- ризикована?
 
-- Біткойни можна назвати валютою лише умовно, -- каже Олена Сльозко, провідна наукова співробітниця Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАНУ. -- Це наче повітряні гроші. І хоча вартість критовалюти застережена (бо залежить від електроенергії, тобто кількості кіловат-годин), в її основі таки немає реального забезпечення.
 
-- В одній з арабських країн випустили криптовалюту (OneGram), для забезпечення якої використовують золото, -- додає Євген Пенцак, професор фінансів. -- Але майже всі криптовалюти нічого за собою не мають.
 
-- Яким чином криптовалюта залежить від електроенергії?
 
Є. Пенцак: -- Усі криптовалюти (а їх нині близько двох тисяч), передбачають існування певного хеш-коду. Щоб розкодувати його, потрібно мати досить обчислювальних потужностей (для біткойнів -- це відеокарти певного типу) та електроенергії. За розкодування в системі ланцюжка людей нагороджують одиницями криптовалюти. Оскільки з часом обчислювальні потужності зростають, то, щоб сповільнити майнінг (процес видобування біткойнів, яких загалом не може перевищувати 21 мільйона), довжину цього ланцюга подвоюють. Це означає, що на розкодовування потрібно майже вдвічі більше електроенергії або слід купити потужніші обчислювальні засоби. Уже нині для розкодування не використовують одиничних комп'ютерів, а розгортають так звані ферми -- десятки комп'ютерів, які працюють одночасно над цим завданням.
 
Отже, ринок криптовалют дуже тісно пов'язаний з ринком електроенергії. Наприклад, лише на одну біткойн транзакцію витрачається в середньому 163 кВт-год. За дослідженням британської платформи Power Compare, сукупні обсяги енергії, що витрачається на майнінг Bitcoin, уже перевищує рівень енергоспоживання 159 окремих країн світу!
 
-- Який правовий статус біткойнів та інших криптовалют?
 
-- В Україні ця валюта не має правового статусу, і це створює труднощі для роботи з цим активом, -- каже Андрій Шевчишин, старший аналітик ГК Forex Club. -- Але, ймовірно, правовий статус зміниться після того, як із ним визначаться в ЄС. Тоді Україна лише синхронізує це законодавство. Наразі криптовалюта не має чіткого правового статусу в Євросоюзі, однак не заборонена для використання. Жорстка заборона існує тільки в декількох країнах. Якщо подивитися на карту компаній, які беруть біткойни як засіб платежу, то очевидна їх концентрація у Європі та Північній Америці. У США криптовалюта вже здобула офіційний статус і регулювання, і вже найближчим часом дві найбільші американські біржі СМЕ і NASDAQ запустять ф'ючерси на біткойни, а інвестиційні фонди залучають значні кошти для інвестицій у криптовалюті.
 
-- Для чого потрібен правовий статус?
 
А. Шевчишин: -- Він необхідний для обліку операцій та їх оподаткування у разі отримання інвестиційного або іншого прибутку від використання або створення крипотовалют, а також для запобігання махінаціям і відмиванню коштів, здобутих незаконним шляхом. Доки в криптовалюти немає правового статусу, операції з ними, зокрема й шахрайські, не можуть бути предметом судового розгляду. Щодо оподаткування, то тут слід враховувати, що є багато країн, де роботу з криптовалютою не обкладають податком.
 
О. Сльозко: -- Без правового статусу розрахунки в криптовалюті не можуть бути захищені. Так, держава не гарантує повернення грошей, якщо вони, приміром, раптово зникнуть, але й не перешкоджає розвитку цього напрямку, тому що йдеться про інноваційні розрахунки, визнані у світі.
 
-- Наскільки захищена цифрова валюта від кіберзлочинців?
 
А. Шевчишин: -- З 2009 року нікому не вдалося зламати або знайти вразливість в алгоритмі біткойна. Дарма що левова частка даних -- відкрита інформація. Водночас сама інфраструктура -- біржі і криптогаманці -- можуть бути зламані, а кошти -- викрадені. Але, до слова, аналогічно зламують банківські онлайн-акаунти або карткові рахунки, щоправда, іншими способами.
 
-- Чи високий ризик значних коливань криптовалюти? Нещодавно вона тривалий час зростала в ціні, але за один день впала аж на 20%...
 
-- Добові коливання криптовалюти можуть сягати 25%, що робить операції високоризикованими. Тому торгівля криптовалютою -- це або спекулятивні короткострокові операції, або венчурні довгострокові інвестиції. Це зона ризику самого інвестора.
 
-- А в чому найбільший ризик криптовалют?
 
Є. Пенцак: -- Він у довірі. Нині центробанки дивляться на криптовалюти як на великий експеримент світового рівня. І цілком можливо, що компанії Apрle чи IBM, зрештою, окремі країни матимуть свою криптовалюту. Думаю, наш Нацбанк невдовзі випустить свою криптовалюту, технологія вже добре відома. Та чи будуть нею користуватися громадяни? Як бачимо, поки що у світі домінує довіра до долара, і її не так просто похитнути.
 
Світлана ОЛІЙНИК, Експрес

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Y

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter