Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Вiзантiйцi вiрили, що наш свiт був створений у вереснi

20.09.2017 12:50
Вiзантiйцi вiрили, що наш свiт був створений у вереснi
I саме тому 14 вересня починається новий рiк за церковним календарем. Чому нашi предки святкували новолiття у вереснi? Коли ця традицiя перервалася? Говоримо про це з кандидатом богослов'я Тарасом Борозенцем та протоiєреєм Вiктором Голубовським.
 
- Звiдки пiшла традицiя починати новий рiк у вереснi?
 
Т. Борозенець:- Такий звичай поширився ще в епоху Вiзантiйської iмперiї. Саме там стали рахувати початок року з 1 вересня (14 вересня за новим стилем). Вiзантiйцi вiрили, що власне цього дня Бог створив свiт.
 
А на Русi початок нового року святкували навеснi. I лише наприкiнцi XIV столiття встановився вiзантiйський чин початку нового року. Тодi ж з'явилася ще одна традицiя - починати навчання у школах 1 вересня. Пояснення цього просте. Першi навчальнi заклади на Русi виникли лише пiсля прийняття християнства. I дiяли вони при церквах, тому й навчання в них стартувало з початком церковного нового року.
 
- Коли ж Новий рiк почали вiдзначати 1 сiчня?
 
- Це сталося пiд час правлiння в Росiйськiй iмперiї Петра I. У 1699 роцi вiн видав указ про перенесення Нового року на 1 сiчня - щоби не вiдрiзнятися вiд Європи. Тому 1699 рiк тривав лише чотири мiсяцi, з 1 вересня по 1 сiчня, до початку нового 1700 року.
 
- А в Церквi зберегли вiзантiйську традицiю святкування новолiття у вереснi?
 
В. Голубовський: - Так, у Церквi саме 14 вересня розпочинається нове коло двунадесятих свят - вiд Рiздва Пресвятої Богородицi (21 вересня) до Успiння Богоматерi (28 серпня). Церковний новий рiк називають iндиктом. Це слово вкоренилося з часiв Вiзантiї. Щоправда, колись давно  воно означало зовсiм iнше - податок, який збирали на державу вiд населення.
 
Щодо святкування церковного новолiття, то воно виражається передовсiм в особливiй урочистостi вечiрнi. А також у читаннi на лiтургiї уривка з Євангелiя, в якому розповiдається про початок служiння Христа пiсля Його хрещення в Йорданi.
 
Сергiй БОВКУН, Експрес

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

N

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter