ТЕХНОЛОГІЇ

Камерафони – смартфони з потужною камерою. Однак для того, щоб конкурувати на сучасному ринку, треба пропонувати продукцiю, яка за своїми характеристиками переважає прилади iнших фiрм.
Історія із залученням величезних інвестицій для Харківського авіазаводу від американської компанії отримала несподіване продовження.

Вiзантiйцi вiрили, що наш свiт був створений у вереснi

20.09.2017 12:50
Вiзантiйцi вiрили, що наш свiт був створений у вереснi
I саме тому 14 вересня починається новий рiк за церковним календарем. Чому нашi предки святкували новолiття у вереснi? Коли ця традицiя перервалася? Говоримо про це з кандидатом богослов'я Тарасом Борозенцем та протоiєреєм Вiктором Голубовським.
 
- Звiдки пiшла традицiя починати новий рiк у вереснi?
 
Т. Борозенець:- Такий звичай поширився ще в епоху Вiзантiйської iмперiї. Саме там стали рахувати початок року з 1 вересня (14 вересня за новим стилем). Вiзантiйцi вiрили, що власне цього дня Бог створив свiт.
 
А на Русi початок нового року святкували навеснi. I лише наприкiнцi XIV столiття встановився вiзантiйський чин початку нового року. Тодi ж з'явилася ще одна традицiя - починати навчання у школах 1 вересня. Пояснення цього просте. Першi навчальнi заклади на Русi виникли лише пiсля прийняття християнства. I дiяли вони при церквах, тому й навчання в них стартувало з початком церковного нового року.
 
- Коли ж Новий рiк почали вiдзначати 1 сiчня?
 
- Це сталося пiд час правлiння в Росiйськiй iмперiї Петра I. У 1699 роцi вiн видав указ про перенесення Нового року на 1 сiчня - щоби не вiдрiзнятися вiд Європи. Тому 1699 рiк тривав лише чотири мiсяцi, з 1 вересня по 1 сiчня, до початку нового 1700 року.
 
- А в Церквi зберегли вiзантiйську традицiю святкування новолiття у вереснi?
 
В. Голубовський: - Так, у Церквi саме 14 вересня розпочинається нове коло двунадесятих свят - вiд Рiздва Пресвятої Богородицi (21 вересня) до Успiння Богоматерi (28 серпня). Церковний новий рiк називають iндиктом. Це слово вкоренилося з часiв Вiзантiї. Щоправда, колись давно  воно означало зовсiм iнше - податок, який збирали на державу вiд населення.
 
Щодо святкування церковного новолiття, то воно виражається передовсiм в особливiй урочистостi вечiрнi. А також у читаннi на лiтургiї уривка з Євангелiя, в якому розповiдається про початок служiння Христа пiсля Його хрещення в Йорданi.
 
Сергiй БОВКУН, Експрес

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

N

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter