Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Уряд скасував для чиновників вартісні обмеження на придбання техніки, меблів та автомобілів

10.09.2017 09:08
Уряд скасував для чиновників вартісні обмеження на придбання техніки, меблів та автомобілів

Купуйте, що хочете і за скільки хочете! Відтепер держуправлінці не зважатимуть на ціну, коли замовлятимуть нові автівки, обладнання, комп'ютери чи мобільні телефони. Кабмін ухвалив постанову, якою скасував застосування граничних сум таких витрат до кінця цього року. Документ, зокрема, стосується держорганів, “залучених до реалізації комплексної програми державного управління”.

Нагадаємо, що після Революції Гідності, у березні 2014 року, Кабмін ухвалив постанову “Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету”, якою заборонив придбання меблів, побутової техніки, проведення ремонту, заповнення вакантних посад тощо і встановив ліміт на зарплати у розмірі 15 “мінімалок”. Але виписані тоді правила діяли недовго, пише газета Експрес.

Уже в жовтні минулого року уряд пом'якшив обмеження витрат на утримання держструктур, скасувавши згадану постанову й ухваливши нову -- “Про ефективне використання державних коштів”. Інакше кажучи, чиновникам дозволили отримувати необмежені зарплати й купувати меблі, побутову техніку, автотранспортні засоби (але не легкові!) і так далі. Щоправда, з урахуванням тих-таки граничних сум витрат. Тепер, як бачимо, для деяких держструктур і вартісні обмеження скасували.

-- Як вважаєте, чи виправдане скасування граничних витрат для таких закупівель?

В. Таран, директор Центру політичних студій та аналітики “Ейдос”: -- Певною мірою так. Реформи в нас не відбуваються належним чином, зокрема, через брак належного матеріально-технічного забезпечення. Для прикладу, однією з причин невиконання закону “Про доступ до публічної інформації” в частині оприлюднення даних про власників українських компаній є те, що чиновники працюють на старому обладнанні й просто технічно не можуть забезпечити дотримання виписаних правил. Зрештою, знаємо чимало випадків, коли фахівці, прийшовши на державні посади з наміром впроваджувати реформи, звільнялися через мізерні зарплати. Людина, яка має знання, компетенцію, досвід, ніколи не захоче працювати на держслужбі, де зарплата становить у середньому 4 -- 5 тисяч гривень.

Олександр Федоренко, кандидат політичних наук: -- Я вважаю, що нинішня економічна ситуація в країні не дозволяє скасовувати обмеження на закупівлі. Запровадження заходів економії було виправданим кроком -- щоб у чиновників не виникало бажання забезпечувати свій комфорт за рахунок державного бюджету. Те, що відбувається тепер, вважаю неприйнятним.

-- Чому ж?

О. Федоренко: -- Тому що чиновники витрачатимуть гроші наліво й направо. І завжди знайдуть собі виправдання. Подивіться: у нас досі діє обмеження на закупівлю легкових автомобілів для держорганів, відповідно до постанови Кабміну №710 від 11 жовтня 2016 року "Про ефективне використання державних коштів". Не купують? Якби ж то...

Днями Генпрокуратура придбала два позашляховики "Toyota Land Cruiser" по 1,3 мільйона кожен та 15 автівок "Toyota Corolla" по 619 тисяч гривень. І знаєте, як там пояснили свою закупівлю? Що керуються законом "Про прокуратуру" і Порядком забезпечення транспортними і матеріально-технічними засобами органів прокуратури, затвердженим наказом тієї-таки ГПУ від 30 листопада 2016 року. Тобто викрутились...

Я ж вважаю це марнотратством! Нині є чимало статей витрат, які потребують більше коштів, ніж купівля престижних авто для Генпрокуратури. Як приклад -- медицина, освіта, культура... Зрештою, в Україні досі триває війна!

Всеволод Степанюк, економіст: -- Справді, кожне міністерство самостійно може визначати, скільки і на що йому витрачати. Хоча й витрати регламентовані бюджетом, але всередині відомства гроші можуть бути перерозподілені. Скасування граничних витрат призведе до того, що чиновники просто купуватимуть дорогі автомобілі, недоплачуючи рядовим працівникам тих-таки держорганів.

-- Чи реально взагалі проконтролювати, щоб чиновники не витрачали грошей неефективно?

В. Таран: -- Ціну визначають ринок і система “ПроЗорро”, яка є головним запобіжником, щоб урядовці не переплачували за товари й послуги. Зрештою, треба розуміти: чиновникам доведеться звітувати про витрати перед міжнародними партнерами. Понад те, представники європейських інституцій будуть присутні у тендерних комітетах й аналізуватимуть закупівлі. Повірте, європейці свої гроші вміють рахувати. А ще ж є Рахункова палата, казначейська служба, які перевірятимуть, що і на які гроші придбано...

О. Федоренко: -- Я вважаю, що наші урядовці скористаються можливістю нажитися на таких закупівлях. Навіть якщо їх здійснюватимуть через систему “ПроЗорро”. Як свідчить практика, хоч би яку систему запроваджували, чиновники завжди знайдуть можливість обійти її.

В. Степанюк: -- Так, наші урядовці повинні звітувати про витрати перед тими, хто надав фінансову допомогу. Але хтось до часу звітування піде у відставку, хтось -- на іншу посаду, і шукай вітру в полі. Завдання чиновників -- витратити гроші з користю для себе.

Безперечно, система “ПроЗорро” поліпшила якість використання державних коштів. Але не якість закупленого. Зрештою, умови “ПроЗорро” легко обійти завдяки інсайдерській інформації: якщо люди заздалегідь знають про проведення тендеру, саме вони “встигають” подати документи для участі у конкурсі. Боюся, що й тут відкриються можливості для "дерибану" -- чи то державних грошей, чи грантових...

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter